Antalya’nın İlk Ekolojik Kreşi Hizmete Girdi.

2.631
Antalya’nın İlk Ekolojik Kreşi Hizmete Girdi.

 

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Türkiye’nin ilk ekolojik kreşinin Kadıköy Belediyesinin girişimleriyle açılmasının ardından Antalya Döşemealtı ilçesinde de inşaatına başlanılan ekolojik kreş yapılan düzenlemelerin ardından hizmete giriyor.

Antalya’da İlk Olma Özelliğini Taşıyor

Yapılan tüm hazırlıkların ardından önümüzdeki hafta başında öğrencilerine kapılarına açacak olan kreş Antalya’da bir ilk olma özelliğini barındırıyor. Antalya’nın mimar belediye başkanı olarak göreve başlamasıyla yerine getirdiği projelerden olan kreşteki özellikler şimdiden ailelerin öncelikli talep ettikleri eğitim kurumu haline geldi.

Kreşte Neler Olacak?

20’şer kişilik 6 sınıf ile 120 öğrenciye hizmet verecek kreşin enerjisini çatısında barındırdığı güne panelleri ile kendi kendine sağlayacak. 3600 m2 alana sahip olan Çıplaklı bölgesindeki kreşte çocuklar toprakla eğitilecek. Çiftlik tadında yapılacak olan sebze ile meyve yetiştiriciliğinin yanı sıra tavus kuşu, ördek, tavuk ve horoz gibi kanatlı hayvanların yetiştirilmesi dikkat çeken hususlar arasında. Zamanla bu hayvan türlerinin genişletileceği de gelen haberler arasında.

Belediye kendi öz kaynakları ile yaptığı kreşte çevre düzenlemesine de ayrı bir hassasiyet gösteriyor. Kum havuzu, uygulama bahçelerini barındıran bina iki kattan oluşuyor. Ayrıca drama, müzik, mini sinema ve İngilizce sınıfları da öğrencilerin hizmetinde olacak.

Psikolog ve Diyetisyen Görev Alacak

Aynı zamanda klasik kreşin sağladığı tüm imkânlarının yanında öğrencileri yakından takibinin sağlanması için psikolog ve beslenme organizasyonlarını sağlayacak bir diyetisyen görev yapacak olması diğer kreşlerinde örnek alması gereken bir proje olduğumu söylemekte fayda var. 51 bin nüfusa sahip Döşemealtı böylesine önemi bir projeye imza atması ise burada ikamet eden birisi olarak bir hayli sevindirici olduğunu söylemeliyim.

4-5 yaşındaki çocuklara kapılarını açacak kreşte eğitim verecek olan öğretmenlerde en az çocuklar kadar heyecanlı. Yalaşık 16 kişiye istihdam sağlayacak kreş aynı zamanda bölge halkını resmi bir kurum hüviyetiyle rahatlatacak. Talebin fazla olması ise birçok çocuğun dışarıda kalması anlamına geliyor.

Çığlık’ın Önemi Artı

Çığlık bölgesine yapılan kapalı pazarın ardından kreşin hizmete girmesi ve inşaatına devam edilen hastane bu bölgenin önemini artırmış durumda. Yapılan hizmetlerin ardından zamanla bölgedeki taşınmazların fiyatları da artış gösterdi. Şimdiden daire fiyatlarının ikiye katladığını söyleyen emlakçıların iştahı artmış durumda.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.