Bireysel Emeklilik Kampanyaları

1.535
Bireysel Emeklilik Kampanyaları

Bireysel emeklilik şirketleri, bireysel emeklilik sisteminin en önemli aracılarından biridir. Bireysel emeklilik dendiği zaman akla ilk olarak yatırımcı, bireysel emeklilik firmaları ve devlet gelmektedir. Dolayısıyla bireysel emeklilik şirketlerinin bu sistem içerisinde çok özel bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Özel şirketler, ekonominin temelinde her zaman büyük bir önem teşkil etmişlerdir. Bu şirketler, yatırımcıların bireysel emeklilik uygulamasına katılımını sağlamaktadırlar. Firmanın yaptığı işlemler, tamamen kanunlara uygun olarak yürütülmektedir. Devletin belirlediği kanunların dışına çıkmak, bir bireysel emeklilik firmasının yapması gereken son iş olmalıdır. Bireysel emeklilik sistemi, legal bir ekonomik uygulamadır ve kuralların dışına çıkmamakta fayda vardır. Bireysel emeklilik şirketleri, bireysel emeklilik kampanyaları yaparak insanları yatırıma yönlendirebilirler. İnsanlar, her zaman yatırım yapmaya meyilli olmayabilirler. İşte bireysel emeklilik kampanyaları, tam da bu noktada devreye girmektedir. Şirketler, bireysel emeklilik kampanyaları çerçevesinde yeni yatırımcılar kazanabilirler. Piyasada var olan yatırımcılar da bireysel emeklilik kampanyaları sayesinde bu uygulamaya yönlenebilirler.

Bireysel emeklilik şirketlerinin en önemli politikalarından olan bireysel emeklilik kampanyaları, farklı şekillerde yapılabilir. Bireysel emeklilik şirketleri, ortak kampanyalar kullanabilecekleri gibi özgün kampanyalar da oluşturabilirler. Üstelik özgün kampanyaların daha çok ilgi göreceğini söylememiz mümkündür. Tüm şirketler tarafından kullanılan bir kampanya, artık genel kabul görür ve kampanya olma özelliğini kaybeder. Birçok kampanya, günümüzde temel ihtiyaç ahalini almıştır. Örneğin; bireysel emeklilik sisteminden yararlananlara %5 kâr verildiğini varsayalım. Bu hizmeti sadece bir ya da birkaç firma verirse verilen hizmeti bireysel emeklilik kampanyaları arasında gösterebiliriz; fakat tüm bireysel emeklilik şirketleri bu hizmeti kullanırsa, kampanya demenin bir mantığı kalmayacaktır.

Bireysel emeklilik şirketleri, bireysel emeklilik kampanyalarını başka firmalarla ortak olarak da yapabilirler. Üstelik bu firmanın bireysel emeklilik firması olmasına da gerek yoktur. Birbiriyle alakalı sektörlerde yer alan firmaların yapacağı kampanyalar, yatırımcıların dikkatini çekebilir. Örneğin; bir banka ve bir bireysel emeklilik firmasının ortak bir bireysel emeklilik kampanyası hazırladığını düşünelim. Bu kampanyaya göre bireysel emeklilik firmasından yararlananlara 10.000 TL’ye kadar masrafsız kredi verilsin. Bu durumda hem banka; hem de bireysel emeklilik firması, bu kampanyadan olumlu etkilenir. Bireysel emeklilik şirketleri, bu tür kampanyalar sayesinde bireysel emeklilik uygulamasını geliştirebilirler. Sistemin gelişmesi, bireysel emeklilik kampanyalarına da bağlıdır. Kampanya sayısı arttıkça yatırımcı sayısı da belli bir oranda artış gösterecektir.

Bireysel emeklilik hizmeti sunan firmalar, başka türde kampanyalar yaparak da yatırımcıların dikkatini çekebilirler. Bu sistemin ilk ortaya çıktığı dönemde çok fazla şirket ve yatırım yanlısı kişi bulunmamaktaydı. Şirket sayısı az olduğu için o zamanlar kampanyaya gerek duyulmayacağını söyleyebiliriz; fakat günümüzde hem şirket sayısı; hem de yatırımcı sayısı oldukça artmıştır. Bu durumda yatırımcılara ulaşmak isteyen firmalar, bireysel emeklilik kampanyaları hazırlamak zorundadırlar. Bu kampanyaları kullanmayan firmalar, kullanan firmaların gerisinde kalmaya mahkumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.