Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Ne Kadar?

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Ne Kadar?

Sonsatir Sonsatir -
125 0

Emeklilik hesaplaması, bireylerin emeklilik ile ilgili planlarını ve programlarını meydana getiren en önemli hesaplamalardan biridir. İnsanlar, emeklilik dönemlerini hesaplayarak ne zaman emekli olacaklarını öğrenmiş olurlar. Bu durum gerek sosyal; gerekse ekonomik açıdan büyük fayda sağlamaktadır. İnsanlar, hayatlarının devamında ne gibi kararlar alacaklarını bu yolla belirlerler. Örneğin; çalışan bireylerin bazıları emeklilik sonrasında farklı yaşam alanlarına göç etmeyi düşünürler. Emeklilerin bu bağlamda daha çok yazlık yerleri tercih ettiği görülmektedir. Yıllarca kalabalık ortamlarda çalışan bireyler, emeklilik sonrasında daha sessiz ve sakin bir alanda yaşamayı tercih ederler ve bu nedenle böyle bir seçeneğe başvururlar. Bu tür düşüncelere sahip bireyler, emeklilik hesaplaması yaparak ne zaman emekli olacaklarını öğrenmek isterler. Ekonomik açıdan da emeklilik hesaplaması çok önemlidir. Bireyler, yeni yatırım kararlarını alırken emeklilik hesaplaması yaparlar ve emeklilik dönemlerini hesaplarlar. Ayrıca emeklilik hesaplaması sayesinde ne kadar gelir elde edeceklerini de bulabilirler. Emeklilik hesaplaması yapıldığı zaman geleceğe dair ekonomi kararları daha rahat bir biçimde alınabilir.

Emekli adayları, önceki dönemlerde emeklilik hesaplaması yaparken oldukça zorlanmaktaydılar. Günümüzde teknolojinin ve buna bağlı sistemlerin gelişmesiyle beraber emekli adaylarının işi daha da kolaylaşmıştır. Artık elektronik ortamda emeklilik hesaplaması yapmak daha kolay hale gelmiştir. Bireyler, herhangi bir aracıya ya da bir kuruma başvurmadan da emeklilik hesaplaması yapabilme şansına erişmişlerdir. Emeklilik hesabı yaparken bazı özel programlar ve destekçiler de kullanılmaktadır.

Özel emeklilik

Emeklilik, çalışan bir bireyin hayatı boyunca kurabileceği en büyük hayallerden biridir. Son dönemde yaşanan gelişmelerle beraber emeklilik gerçekten bir hayal haline gelmeye başlamıştır. Çalışma süresi ve prim ödemesine göre gün geçtikçe daha sert kurallara bağlı kalan emeklilik, insanların bu konuda çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olmaya başlamıştır. İnsanlar, emeklilik için alternatif çözümler peşinde koşmaya başlamıştır. Bunun akabinde gelişen farklı sistemler olduğunu söylesek de bu bağlamda bireysel emeklilik sisteminin ayrı bir yere sahip olduğunu söylememiz mümkün. Bireysel emeklilik sistemi, artık herkesin bildiği bir ekonomi uygulaması halini almıştır. Bireysel emeklilik sisteminin bu kadar popüler bir hal alması, özellikle bireysel emeklilik kullanıcılarını fazlasıyla heyecanlandırmaktadır.

Bireysel emeklilik, özel emeklilik adıyla da kullanılabilir ve birçok kaynakta özel emeklilik adının kullanıldığını söyleyebiliriz. Her iki kavram da özel firmaların verdiği bir emeklilik hakkını dile getirmektedir. Genel anlamıyla özel emeklilik, bireylerin özel bir biçimde emeklilik hakkı elde etmesi anlamı taşımaktadır. Peki, nedir bu özel yol ve yollar? Birey, özel yollarla; yani kendi maddi ve manevi olanaklarıyla emekli olmaya çalışırsa, kendisini biranda özel emeklilik içerisinde bulur. Birey, belli ödeme dönemleri kapsamında özel emeklilik ödemesini gerçekleştirmeyi kabul ederse, bu şekilde emeklilik hakkına sahip olabilir. Bu kabullenme, bireysel emeklilik sözleşmesinin imzalanması sonrasında uygulamaya konacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma