Çaldıran – Doğubeyazıt Yolu

Zaman zaman 58 km uzaklıktaki Doğubeyazıt’a gidersiniz.

Şehrin hemen çıkışında Yatılı İlköğretim Bölge Okulunun yanından geçersiniz. Az ileride Kaz Gölüne ulaşırsınız. Aracımla gelerek çok zaman geçirdim burada. Rüzgarın sesiyle birlikte çok müzik dinledim burada soğuğu da yanıma alarak. Hemen yanında Alabalık Çiftliği yapılıyordu.

13 km sonunda solunda Demirci Köyü, 15 km sonunda Başeğmez Köyü, 16 km sonunda sağında Alakaya Köyü yakınından geçer, Çaldıran’ın son köyü olan Soğuksu Köyü‘nün içinden geçerdi yol. Soğuksu Köyü’nden sonra bir Jandarma noktasına daha varırsınız. Hafif başınızı sola çevirirseniz küçük bir kayalık görürsünüz, üzerinde Türk Bayrağı bulunan. Hiç çıkmadım buraya ama hep nöbet  tutardı askerlerimiz orada. Kayalığın  başında bulunan bir mağaranın İran’dan çıktığı söylenirdi hep bize.

Yandaki fotoğrafı Alakaya Köyü ile Soğuksu Köyü arasında 2014 yılında çektim.

Yol üzerinde ismini hatırlamadığım bir kaç tane daha Doğubeyazıt’a ve Diyadin’e bağlı köyler bulunurdu. Tendürek Geçitinden geçerken Haziran ve Temmuz aylarında bile kar görürsünüz burada. Kış aylarında Karayolları ekibinin araçları yolu açar, ama hemen arkasından yollar kapanırdı. Yüksek rakıma sahip geçitten inerken sağa doğru kıvrılan, hilal şeklindeki yolun içinde kalır bir köy. Bu köyde çok kamyonların, tırların kazasına şahit oldum.

Ağrı – Doğubeyazıt yolu üzerinde kaçak benzin ve mazot satan, irili ufaklı bir çok dükkan göreceksiniz. Son gitmemde burada bulunan bir benzinlikten istemeden yakıt aldım. Pişman olacağımı bile bile. Çünkü onlarında sattığı yakıtın kalitesiz yakıttın bir farkı yoktu.

Doğubeyazıt’ta bulunan iş hanlarını gezer, ihtiyaçlarınızı giderirsiniz. Çok ucuz derler, ama ben pek ucuz göremedim. Belki de benim istemediğim, aramadığım şeyler ucuzdu. Her türlü sigarayı, her türlü alkollü içeceği bulurdunuz burada. Ama minibüsle gittiyseniz saat 15:00’ten sonra geri dönüş için araç bulamayabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git