Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Duygusal Yanım Demre

Duygusal Yanım Demre

Sonsatir Sonsatir -
86 0

Akdeniz’in, Antalya’nın ismini duyuramadığı ilçesi Demre, bana göre bölgenin en güzel, tarihi dokusu en zengin, sıcak insanların yaşadığı, Finike ile Kaş’ın arasında sıkışıp kalmış bir yer. Marka olmuş bu ilçeler bir çok kategoride en önde görünüyor olsa da; Demre’nin Köşkerlerinde yetişen bir portakalı Finike’den yiyemezsiniz, ya da tatil için gittiğiniz Kaş ilçesi tekne turları nedense hep Demre koylarına, Üçağız Köyüne yaparlar ki bu duruma TV programları da eşlik eder. Bu anlamda Demre ilçesinin her zaman hakkının yendiğini düşünmüşümdür.

Zamanla elbette fiziken değişti. Daha çok değişecek. Güzel olarak değerlendirilen yenilikler geliyor olsa da, her geçen gün sanıyorum bazı güzelliklerinde üzerine de toprak ekleniyor.

Demre’de Gezilecek Yerler

Turizm son yıllarda ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından birisi haline geldi. Bu kapsamda sahip olduğumuz tarihi ve doğal güzelliklerin korunup, gelecek nesillere aktarılması ilkeleri göz ardı edilmeksizin, en verimli biçimde kullanılmaları gerektiği aşikârdır. Demre İlçesi de gerek sahip olduğu doğal güzellikler ve gerekse barındırdığı tarih mirası ile özellikle günübirlik turlar için önemli bir turizm bölgesi haline gelmiştir.

Demre ilçesinde bulunan Noel Baba Müzesi ile Myra Antik Kentini her yıl binlerce kişi ziyaret etmiştir. Yıllık yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiği müze kayıtlarında bulunmaktadır. Demre İlçemizi ziyaret eden turistler genellikle yataklı konaklama tesislerinin bulunduğu Antalya il merkezi ve bağlı ilçelerden günübirlik turlarla gelmektedir. Noel Baba ve Myra Antik Kenti ziyaretine ilaveten bahse konu günübirlik turların 3. ayağını ise Kekova bölgesinde yapılan tekne turları oluşturmaktadır.

Tarihi Eserler Ülkesi Demre

Genellikle paket tur kapsamında ziyaretlerin gerçekleştirilmesi nedeniyle Noel Baba Müzesi ve Myra Antik Kenti ziyaretçi sayıları aynı zamanda ilçemizde yapılan tekne turlarının miktarını da işaret eden en önemli göstergelerden biri durumuna gelmektedir. Paket tur kapsamında gelmeyip de günübirlik ziyaretlerle ya da yakın çevrede yazlıklarında konaklarken tekne turlarına çıkan ziyaretçilerle birlikte ilçemizde her yıl ortalama 400.000’nin üzerinde insanın bu turlara katıldığı belirtilmektedir.

Bu turların gerçekleştirilmesinde vasıta teşkil eden teknelerin bağlı bulundukları en önemli merkez tarihi 1. derece Arkeolojik ve Doğal Sit olması hasebiyle yapılaşma yasağı kapsamında bulunan, bununla birlikte uzun yıllar yerleşmiş bulunan alışkanlıklar nedeniyle fiilen bir liman olarak kullanılan Çayağzı bölgesidir. Diğer önemli hareket noktası ise yine ilçemiz mülki hudutları içerisinde bulunan Üçağız Köyüdür.

Üçağız Köyünde izin, proje ve inşaat aşaması yaklaşık 10 yıldır devam eden İskele yapımına 2008 yılı içerisinde hız kazandırıldı, 2009 yılında iş tamamlanarak hizmete girdi. Bu aşamada iskelenin yapıldığı deniz yatağı ve kara bağlantısı yıllar önce hazineden kiralanmıştı ancak şu anda nasıl bir işlem uygulandığını bilemiyorum.

Doğa turizminde de ön sıralarda yer alabilecek olan Demre Kuş Cenneti  , turist potansiyelini artırmak için önemli bir sulak alan. 2000’li yılların başlarında burada inceleme yapan kuş uzmanları isimlerini yanlış hatırlamıyorsam Şahika ve Asaf Ertan burada 41 kuş türünü tespit etmiş. Fakat yıl içerisinde bu sayının 150’yi geçtiği kaynaklarda belirtiliyor. Kuş gözlemi içinde bir gözlem balkonu mevcut olan sulak alan tarihi yapılar önündeki bir güzellik olarak dikkatleri çekiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma