Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Gayrimenkul Sertifikası İle Ev Alma (Metreyle Ev Alın)

Gayrimenkul Sertifikası İle Ev Alma (Metreyle Ev Alın)

Sonsatir Sonsatir -
99 0

İlk telaffuz edildiğinde şaşkınlık yaratan metre bazında ev alımı, üretilen Gayrimenkul Sertifikaları ile borsada işlem görmeye başladı. Mart 2017 tarihinde yapılan halka arz sonucu 143,2 milyon liralık gayrimenkul sertifikasının satışı gerçekleşti. 42,50 liradan satılan sertifikalar kişisel talep gördü.

Park Mavera 3 sertifikaları ile TOKİ tarafından ihraç edilmişti ve ilk gün satışları ilgi gördü. Elde edilen sertifika ile yatırımcı isterse ilerleyen dönemlerde satış gerçekleştirebilirken, konuta dönüştürebiliyor ya da vade sonunda nakite çevirebiliyor.

Diğer hisse senetlerine oranla daha az risk taşıyan bu sistem ile kişiler yüksek bedellerle satışı yapılan bir dairenin hepsinin alamasa dahi küçük miktarlarla metre bazında ev almış olacak.

Metreyle Ev Alın

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalara ve müteahhitlere finansman sağlamak amacıyla geliştirilen bu sistem ile gerçekleştirilecek projelere nakit imkânı sağlanmış oluyor. Yapılacak projelerin başlama çalışmaları sonrasında borsa da işlem görmesi ile elde edilen gelir sadece yapılacak inşaatta kullanılması zorunlu. Bu anlamda firmalar elde ettikleri nakit parayı başka işlemlerde kullanmasının önüne geçilmiş olacak ve projelerin hızlı bir şekilde tamamlanmasının yolu açılmış olacak.

İnşaat piyasasında kullanılan malzemelerinin ve konut fiyatlarının her geçen gün daha yüksek miktarlarda artış gösterdiği düşünüldüğünde ev sahibi olamayan kişilerin bu şekildeki yatırımları ile bir nebze olsun birikim yapmaları sağlanmış olabilir. Aynı zamanda riski daha düşük olan bu sistem sayesinde yatırımcılar alacakları sertifikaları inşaatın tamamlanmasından sonra satmasıyla iyi bir gelir elde etmiş olabilecekler.

Alınan Sertifika İnşaatı Tamamlanmazsa Ne Olacak?

Satın alınan gayrimenkul sertifikasının sahibi olduğu projeler çeşitli nedenler ile birlikte durma aşamasına gelebilir. Bunun için birçok sebep oluşabilir. Müteahhit ya da inşaat firması iflas edebilir ya da yasal yollar ile yapılan başvurular sonucu hukuken durdurulmuş olabilir. Bu durumda yatırımcının hiçbir kaybı olmadan anapara iadesi gerçekleştirilerek zarara uğramasının önüne geçilecek.

Ülke çapında özellikle başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarına maddi kaynakların sağlanması ile ekonomik ömrünü doldurmuş binaların yenilenmesi, üretimin artırılması ve iş istihdamının geliştirilmesi de hedeflenen amaçlar arasında.

Son zamanlarda gündemden düşen gayrimenkul sertifikası ile ev alma aslında devam eden bir husus. Fakat gelişen ekonomik olaylar neticesinde arka planlarda kaldı. Konut kredisi faizleri ile konut fiyatlarındaki artışlar neticesinde aslında çok cazip olması gereken bir husus gibi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma