Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kapatılan Kredi Sigorta Ücretinin İadesi

Kapatılan Kredi Sigorta Ücretinin İadesi

Sonsatir Sonsatir -
217 0

Bizler birer tüketici olarak mutlaka çeşitli sebepler yüzünden bankalara kredi talebi için başvurmuşuzdur. Talebimizin olumsuz yanıtlanması ihtimali ile defalarca aldığımız kredilerimiz vardır. Bu kredi talepleri doğrultusunda bankalar tüketicilerin hayat sigortası poliçeleri eşliğinde kredi almalarını ister. Bunun nedeni ise ortağı bulunan sigorta şirketine para kazandırmak ve olası kredinin geri ödeme sorunlarını gidermektir.

Alacağınız konut kredisi, tüketici kredisi ya da taşıt kredisi olsun hiçbir kredi karşılığı hayat sigortası yaptırılması zorunlu bir husus değildir. Sigorta yaptırma hususu farklı görüşlere neden olur. Bilinçli tüketici haklarını iyi bilmeli, attığı adımları kendi yararına olacak şekilde değerlendirmekle yükümlüdür. Bu yüzden bilinçli olarak hayat sigortası yaptıran tüketiciler bulunurken, aynı zamanda hiç haberi olmadan bilgisi dışında yaptıranlarda mevcuttur.

Aldığınız kredi için yasal limitler dâhilinde istediğiniz vadeyi kullanabiliyorsanız bu süreler içerisinde hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Yapılan sigorta poliçe bedeli kredi miktarı hesabınıza yatırılmadan önce peşin olarak kredi tutarı üzerinden kesilerek alınır. Tüketici zamanla ihtiyacını karşılamış olabilir, eline topla para geçmiş olabilir. Bu durumda mevcut ödemesini yaptığı kredinin tamamını ödeyerek kapatabilme hakkına sahiptir. Bu durumda poliçe bedelinin iadesi nasıl sağlanır? Poliçe iptal edilir mi?

Yapılan Sigortaların İptali

Kredi kullanımı için yapılmış olan sigortanın iptali ile kalan bakiyenin geri alınabilmesi için bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekecektir. Çünkü iptalin sağlanması ile bankalar sigortalar için bir işlem yapmamaktadır. Başvuru dilekçenizde ise iptalini istediğiniz sigorta poliçesinin bilgilerini eksiksiz olarak girmelisiniz ki yanlış bir işlem olmasın. Banka şubesi bu başvuruyu neticelendirerek otuz iş günü içinde hesabınıza yatırır.

Ola ki yaptığınız başvuruya istinaden banka bu ücretin iadesini sağlamazsa bağlı bulunduğunuz Tüketici Hakem Heyetine bu sigortanın iptali için iadesini talep edebilirsiniz. Hakem heyeti bankadan alacağı savunma ile sizin adınıza bir karar verecektir ve büyük bir ihtimal sizin lehinize bir karar olacağı da aşikar.

Tüketici büroları ile uğraşamam diyorsanız online olarak internet üzerinden BDDK (Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu) na yapacağınız dijital başvuru sonucu da bu ücretin iadesi için olumlu yanıt alabilirsiniz.

Sigorta İptali İçin Ne Kadar Ücret Alırım?

İptal ettirdiğiniz sigorta poliçesinin üzerinden, vadesi, kredi miktarı gibi nedenler sigorta poliçe bedelini belirler. Bu bedelin iadesi için geçirilen süreler ve masraflar hesaplanarak kişilere iadesi sağlanır. Net olarak şu kadar ücreti geri alırsınız denemez ancak 100 lira ödemişseniz, iki ay sonunda iadesini istediğiniz kredinin vadesi ise yaklaşık 60 lira alacağınızı söyleyebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma