Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Karantinada Ohal ve 65 yaş üstü kişilere ücretsiz gıda paketi

Karantinada Ohal ve 65 yaş üstü kişilere ücretsiz gıda paketi

Sonsatir Sonsatir -
86 0

Son günlerde insanların alıp verdiği her nefeste Koronavirüs tedbirleri var. Endişe ve korkunun yanında bazı bireyler kendisini dışarıya çıkmaktan da alamıyor. Özellikle 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağının getirilmesinin ardından kişiler ihtiyaçlarını nasıl giderecek kaygısı doğdu. Bu anlamda devlet Vefa Sosyal Destek Programı ile önemli adımlar attı. Bu manada vatandaş ohalde karantinada eve alışveriş nasıl yapacağım, eve gıdayı polisler getirir mi, ohalde ekmek nasıl alınır, 65 yaş üstü kişilerin karantinada ücretsiz gıda paketi alabilecek mi, sokağa çıkma yasağı olanların maaşlarını nasıl alacakları gibi konular vatandaşın merakla aradığı sorular içerisinde.

Sokağa Çıkma Yasağında Gıda Alışverişleri

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı olan kişilerin günlük ihtiyaçlarını giderecek gıda alışverişleri ve maaşları ise İl ve ilçelerde kurulan Vefa Sosyal Destek Program kapsamında gruplarca alınıyor. Vatandaş öncelikli olarak 112 numarayı aradıktan sonra buradan talepte bulunuyor. Bu talep İlçe Kaymakamlıkları Vefa gruplarına düşüyor. Bu gruplar vatandaşı telefonla arayarak isteklerini alıyor ve yerine getiriyor.

Şehir Dışına çıkacaklar ne yapacak?

Ücretsiz Gıda Dağıtılacak mı?

Henüz vatandaşa ücretsiz gıda dağıtımı söz konusu değil. Günlük yaşamını idame ettirecek olan ihtiyaçların dağımı ilçe Vefa gruplarınca yapılıyor. Burada sağlık hizmeti almak zorunda olan vatandaşlar evinden alınıyor ve gerekli işlemler sonrası yine evine bırakılıyor. Vatandaşları maaşları için ise yeni düzenleme yolda. Bu anlamda evinden çıkamayacak durumda olan kişilere devlet maaşlarını evlerinde vermeyi planlıyor. Dağıtılacak gıdalar için ücretsiz olması söz konusu değil.

Şehirler Arası Yolculakta İzin

Son günlerde alınan tedbirlere sürekli yenileri ekleniyor. Düne kadar herkes sokağa çıkabilirken bugün 65 yaş üstü insanları sokağa çıkması yasaklandı. Bu kişilerin şehirler arası yolculuklarında ise izne bağlanmasının ardından yeni tedbir paketleri arasında şehirler arası yolculuklarda izne bağlandı. Günümüzde kendi aracı ile şehir dışına çıkacaklar için henüz bir sorun bulunmazken otobüs ile çıkacak herkesin izne bağlanması gündeme geldi. 30 büyükşehirde alınan tedbirler kapsamında kişiler artık şehirler arası yolculuğunu otobüsle yapmak isterse Valiliklerden izin almak zorunda.

Ohalde Para Yardımı yapılacak mı?

Devlet söz konusu tedbirler çerçevesinde vatandaşa verilecek tüm hizmetler için tedbirlerini almış durumda. Vatandaşlara nakdi yardımları Sosyal Yardımlaşma Vakıfları karşılıyor. Yapılan açıklamalarda  biner lira para dağıtılması söz konusu olsa da; bu durum vakıflarda dosyası açık olan kişilere yapılacak. Ohalde karantinada ücretsiz gıda dağıtımı güncel olarak mümkün değil.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma