Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Kediler Neden Dokuz Canlı?

Kediler Neden Dokuz Canlı?

Sonsatir Sonsatir -
275 0

Halk arasında söylem olarak algılanan kediler neden dokuz canlı sorusunun bazı yanıtları bu durumu kanıtlar derecede. Evcil hayvanlar kategorisinde ilk sıralarda yer alan kediler halen merak konusu.

Tek canı olmasına rağmen, hepimiz hayatımızın bir yerlerinde mutlaka kedilere benzeterek dokuz canlı ifadesini kullanmışızdır. Genelde kediler için kullandığımız bu deyim, doğru mu? Kediler dokuz canlımı? Neden dokuz canlı diyoruz.

Edinburth Kraliyet Üniversitesi yaptığı araştırma ile kedilere neden dokuz canlı denildiğini araştırdı. Onlara göre aşırı D vitamini yüklü oldukları için kazaları kolay atlatmalarından dolayı böyle söylenmektedir. Evet aslında kediler dokuz canlı değildir. Biz onları dokuz canlı yapanlardanız. Ancak bu ifadeleri haketmelerinin asıl sebeplerini sıralamak istersek, ilk önce yapısal olarak esnek olmalarından kaynaklanmaktadır.

Kediler neden dokuz canlı

 Ne kadar yüksekten atlasalar da hep ani refklesleri ile ayaklarının üzerine düşerler.  Metrelerce yüksekten düşen kedilerin ölmediği  ve neden ölmediği araştırmalara konu olmuştur. Saatte 100 km hıza çıkabilen kediler zamanla hızının etkisiyle havanın direncine erişmektedir. Düşerken de aynı hava direncine ulaşan kediler kaslarını gevşetme yoluyla paraşüt etkisi yaratarak ayaklarının üzerine düşerler.

Amerika da araştırma yapan bir gazete yüksek katlardan düşen kedileri araştırmıştır. Yüksek kattan düşen kedilerin yüzde doksanının hayatta  kaldığı belirtilmektedir. Bu araştırmada asıl merak uyandıran ise düşme yüksekliği arttıkça kedilerin hayatta kalma olasılığının artması. Yani ne kadar yüksekten atlarlarsa hızları hava direncine o  kadar çok artacak, gevşek kas yapısı ile paraşüt etkisi oluşturarak yere düşeceğinden yaralanmaması ve hayatta kalma şansı artacaktır.

Yani kediler ne kadar çok hızlanırlarsa o kadar çok hayatta kalma şansları artar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma