Kırkgöz Han

Antalya’nın, Döşemealtı’nın gizli kalmış olan güzelliklerinden Kırkgöz Han. Yıllara meydan okuyan yapı taşlarından bir tanesi Antalya’mızın.

Bu kadar çok gezip, görülesi, yaşanılması gereken yerleri var Antalya’nın. Bir çok insan bilmez Kırkgöz Han’ı. Bir çoğumuz belki de ilk defa duyuyoruz.

Döşemealtı Pınarbaşı mevkiinde bulunan Han, Selçuklu Döneminden gelmiş günümüze. İpek Yolu’nun son duraklarından tarihde yerini almış Han yaklaşık 800 yıl önce yaptırılmış. Uzun süren restarasyonlar sonucu tekrar kazanılan Han Antalya merkezine 28 km uzaklıkta.  1250 m2 açık ve 1500 m2 kapalı alandan oluşan Han toplamda 2750 m2. Kırkgöz Han şu anda Kırkgöz Han A.Ş. olarak faaliyetlerin gösteriyor.

Sizler için çektiğim fotoğrafları yayınlasam da, sizler yinede yolunuzu düşürün Kırkgöz Han’a. Tarihin aurasını çekin içinize. Arkanızı yaslayın bir duvarına… Ve düşünün… Gördüğünüz duvarların sesi olsa da bir konuşsa. Neler yaşadığını, neler gördüğünü…

Yaz kış demeden açık durumda han. Özellikle yaz aylarında düğün merasimleri düzenlenliyorlar değerini bilenler. Tarihi bir mekanda evlenmek isteyen burada düzenliyor özel günlerini.

Ramazan günlerinde bazen iftar verildiği duydum. Ancak pek te faal bir yer değil tabi.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git