Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olma Süresi Ne Kadar Olmalı?

Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olma Süresi Ne Kadar Olmalı?

Aydin Duran Aydin Duran -
209 0

Ekonominin temel kuramı; sınırsız insan ihtiyaçlarının, sınırlı ve kıt gelirle karşılanması sorunsalından oluşmaktadır. Bu temel fikirden de anlaşılacağı üzere, gelirinizin artışı hiçbir zaman ihtiyaçlarınızın artışına yetişemeyecektir. Düzenli ve yüksek bir geliriniz olsa bile, o kadar çok ihtiyaç listesi vardır ki; bu listeye yetişmeniz mümkün olmayabilir. Özellikle eskiden özel ihtiyaç sayılan konuların, şimdilerde zorunlu ihtiyaca dönüşmesi; kişileri finansal anlamda daha da zora sokan bir durum olmuştur. İşte tam bu noktada devreye bankalar girmektedir. İhtiyaçların karşılanamadığı veya ani ödemelerin ortaya çıktığı zamanlarda, bankalar kişilere kredi aracılığıyla yardımcı olmaya çalışmaktadır. Kredi veren bankalar, elbette herkese kredi vermemektedir. Kredinin onaylanması için, bankaya finansal anlamda güvence vermeniz gerekir. Çünkü bankacılık sektöründe, hiçbir işlem evresinde riske yer verilmez. Bu yüzden kredi çekmek için birçok şartı birlikte sağlamanız gerekmektedir. Bu yazımızda bu şartların en dikkat çekenlerinden biri olan sigortalı olma durumundan bahsedeceğiz:

Kredi Alabilmek İçin Sigortalı olmak Şart mı?

Kesin ve net bir şekilde kredi alacakların sigortalı olması gerekiyor diye bir kaide bulunmuyor. Fakat bankalar genelde geliri bulunan kişilere kredi verdiği için sigortalı olma şartları arasında bulunuyor.

SGK’lı Olarak Çalışıyorsanız

Son üç ay içinde sürekli sigortalı olmanız önemli husus. Bununla birlikte istikrarlı bir şekilde çalışıyor olması kişiye artı avantaj veriyor. Parça parça da olsa en azından bir yıllık sigortalılık kredi almada bir adım öne çıkarıyor.

Vergi Levhalı Olarak Çalışanlar

Kendi işi olarak vergi levhalı çalışan tüketiciler kredi alabilmek için bu levhalarını bankaya sunabilir. Fakat bu kişilerin de gelir düzeyleri önemli. Bunun için yüksek miktarda kredi çekmek isteyen ticari kişilerin kazanç durumları ve vergi müdürlüklerine verdikleri kar ve zarar oranları istenebilir.

Memur Olarak Çalışanların

En kolay kredi alabilen meslek grubunun başının memurlar geliyor. İstikrarlı olarak her ay düzenli maaş alan ve en azından süreklilik arz edeceğinden bahisle bankalar memurları çok sever ve kredi tahsisine sıcak bakarlar.

Emekli Olarak Çalışanlar

Emekli olarak çalışma hayatına devam eden tüketiciler de kredi talebinde bulunabilirler. Emeklilik maaşı ile kredi çekebilirken bu kişiler ayrıca çalıştıklarını yazılı olarak beyan etmeleri halinde de biraz daha yüksek miktarda kredi alabilmeleri olanağı verilebilir

Kredi çekmek için sigortalı olma süresi nedir?

Kredi hizmeti, bankaların müşterilerine sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesidir. Bu sayede kişiler ani ödeme yüklerinden, uzun vadeli ve düşük faizli kredilerle kurtulabileceklerdir. Tabi ki bankalar kredi verme esnasında, size birkaç kriter oluşturarak bunları sağlamanızı ister. Bunlardan bir tanesi de sigortalı olma süresidir. Bankalar sizin belirli bir süre dahilinde sigortalı olmanızı önemsemiştir. Özellikle tüketici ihtiyaçlarıyla alakalı bir kredi kullanıyorsanız; sigortanız kesintisiz şekilde asgari bir süre boyunca yatırılmış olmalıdır. Bu süre genel olarak bankalar tarafından 6 ay olarak belirlenmiştir. Bazı bankalar kredi başvurularında bu konuda esneklik göstererek 4 aya indirmiş olsa da, genel uygulama 6 ay üzerinden yapılan ödemeleri inceler. Bu konuda sigortanızdaki ödemelerde bir kesinti veya ödeme eksikliği bulunursa, banka size kredi vermekten çekinecektir. Çünkü sizin açınızdan bankaya karşı bir güven oluşturmanız beklenir. Bu güven de elbette finansal durumunuzun göstergesi olacak şekilde belirlenmelidir. Sigortalı olma durumuyla ilgili bütün şartları sağladığınız takdirde kredi başvurunuz onaylanacaktır. Bu yüzden kredi çekeceğiniz bankanın istediği kredi başvurusu şartlarını iyi bir şekilde incelemeli ve profilinizin tam olarak uyuştuğu bankalarla ilgilenmelisiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma