Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Antalya’nın Dünya Şampiyonu Öğrencileri

Antalya’nın Dünya Şampiyonu Öğrencileri

Sonsatir Sonsatir -
144 0

 

Uluslararası Robot Şampiyonası Çin’in Pekin şehrinde yapıldı. 50 farklı ülkeden toplamda 1976 öğrencinin 1316 robotik projeyle katılması ile gerçekleştirilen şampiyonaya Antalya Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri damgasını vurdu.

Yüzlerce yarışmacının katıldığı dünyanın en prestijli robotik yarışma olan ROBOT CHALLANGE 2017 yarışmasına Antalya ATSO Bilsem Robotik Takımı Türkiye’den katılan tek takım olarak ülkemizi temsil etti.

Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Hatice Küpeli’nin rehberliğinde yarışmaya katılan 16 yaşlarındaki Eren Ekrem Kallıkçı, Buket Naz Zeren ve 10 yaşındaki  Efe İnan isimli öğrenciler Robot Challege yarışması için yazı başından bu yana hazırlanıyorlardı. Bu hazırlıklarının karşılığını fazlasıyla hak eden öğrenciler elde ettikleri başarılar ile ülkemize ve Antalya’ya haklı gurur ve onurunu yaşattı.

Yüzlerce robot arasından sıyrılarak geliştirdikleri zihin gücü ile nesnelerin kontrolünü sağlayan akıllı ev, zihin gücüyle kontrol edilen engelli aracı ve free hand (uzaktaki el) projeleriyle dünya birincisi, dünya ikincisi ve dünya dördüncülüğünü hak ettiler. Elde edilen başarı ile altın ve gümüş madalya kazanan öğrenciler özellikle Antalya Bilim ve Sanat Merkezini sevince boğdu.

Yardım alınabilecek birine bağımlı olmadan basit sayılabilecek işleri yapabilen, zihin ile nesnelerin kontrolü projesi Dünya Şampiyonu oldu. Bu proje ile özellikle omurilik felçli ve bedensel engelli bireylerin elleri ve kollarını hareket ettiremedikleri düşünüldüğünde önemli katkı ve kolaylığı sağlayacak.

Dünya İkinciliğine yer edinen zihin ile araç kontrolü isimli proje ise engelli kişilerin başına taktıkları cihazın sayesinde tekerlekli sandalyesine beyin gücüyle yönetebiliyor. Beynin yaydığı sinyaller ile çalışan bu proje talep halinde istenilen araçta kullanılabiliyor.

Dünya dördüncülüğünü kazanan Uzaktaki El projesi ise sınıftaki akıllı tahtada bulunan sorunları rahatça çözmek için geliştirilen eldiven sayesinde oturulan yerden rahatça işlem yapabilmeyi imkan kılıyor.

Önemli dereceleri hak ederek yurda dönen öğrencilerimize güvenen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Kepez Belediyesi ve Türk Hava Yolları sponsor olarak gerekli desteği verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, yaptığı açıklamada; bizleri gururla temsil eden gençlerimizin duyulan güveni boşa çıkarmadıklarını söyleyerek,  “katıldığımız kategoride 96 proje vardı, öğrencilerimizde bu projeler arasından önemli dereceleri alarak ülkemize döndüler. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum  diye konuştu.

Elde edilen başarıların Antalya’da dahi ve yeteneği üst seviyelerdeki öğrencilerin eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM)’e talebin artması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma