Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bankaların Kredi Kartı Borcunu Ertelemesi

Bankaların Kredi Kartı Borcunu Ertelemesi

Sonsatir Sonsatir -
229 0

Bankaların en çok kullanılan ürünlerinin en başını çeken kredi kartları tüketicilerin cebinde birden fazla yer edindi. Bununla beraber bu kartların limitleri de tüketicileri zorlu bir süreç içerisine soktu. Henüz kendisinin olmayan paraların harcanmaları sonrasında ödeme zorluğu çeken tüketiciler zamanla bireysel krediler ile kart borçlarını kapatmış olsalar da bu kartların borçları yine yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Ödeme zorluğunun aşılabilmesi için ise bankaların yeni ürünü olan kredi kartı ekstresini erteleme başvuruları ön plana çıktı.

Bankalar arasında farklı bir borç erteleme unsuru yaşanıyor. Genel olarak bankaların erteleme hususu 1 ile 3 ay arasında yapılırken bu erteleme sonrası oluşan faiz tutarı ilk ekstreye yansıtılıyor. Yani erteleme faizini peşin olarak ödemek zorunda kalıyorsunuz ve bu oran tüketici kredilerine oranla çok daha yüksek oluyor.

Bazı bankalarda ise durum değişik. Örneğin Denizbank üç ay erteleme ve 9 ay vade ile 12 ay vadeye kadar kredi kartı ekstresini erteleme imkanları veriyor. Bu durum peşin faizle yapılan ertelemelerden çok daha avantajlı ve uzun.

Tüketiciler kullandıkları karta göre hareket etmek zorunda kalıyor. A bankasının kartını kullanırken B bankasının erteleme özelliklerinden faydalanabilmesi mümkün değil. Bunun için o bankanın da kredi kartına sahip olması gerekiyor.

Aslında önemli olan bütçenizin elverdiği kadar harcamak. Fakat insanoğlu olarak bizlerin başına gelen olayların yanında aynı zamanda kendimize dur diyememiz borç unsurunu artırıyor. Kart kullanımlarında harcamaları azaltmak adına aslında kartınızı yanınız almamak gerekir. Çünkü kartınız yanınızda olduğu sürece ruhsal dürtüler size alışveriş yapma yolunu açabiliyor.

Bankalar arasında ekstre atlat, ekstre böldür gibi isimler altında kampanyalar düzenleniyor olsa da, bunun asıl işleyişi süresi sonunda kesilen hesap özetindeki borcun ertelenmesi. Asgari tutarın ödenmesi sonrası kalan tutarın ertelenmesi için aylık faiz oranına göre hesaplanan tutarlar ödemeye konu oluyor.

Kredi kartı ekstresini erteleme başvurularınız iki hesap kesimi ortasında oluyor. Bununu için asgarisini ödemeniz gerektiğini hatırlatmıştık. Fakat Ziraat Bankası Combo kredi kartı ile yeni bir kampanyaya dahil oldu. Kart borcunun yarısının ödenmesi ile yılda iki defa ile sınırlı olmak kaydıyla borcun yarısının ertelenmesi bu ertelemenin ise faizsiz olması iç açıcı olan yönlerinden. Bu şartlarda Ziraat Bankası kartı kullanıcıları daha şanslı olabilir.

Kaynaklar 1  2 3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma