Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bireysel Emeklilikten ayrılma nasıl olur?

Bireysel Emeklilikten ayrılma nasıl olur?

Sonsatir Sonsatir -
118 0

Ekonomi piyasamız, sağlam temeller üzerine kurulmuştur ve bundan ötürü günden güne iyiye doğru seyretmektedir. Ekonomimizde yer alan kavram ve konular da bu yolla değer kazanmaya başlamıştır, diyebiliriz. Ekonomik yaşantımızda yaşanan heyecan ve bu heyecanın meydana getirdiği canlılık, bu durumun en açık kanıtlarından biri olarak gösterilebilir. Ekonomik yaşamda çeşitli tasarruf ve yatırım işlemleri kullanılmaktadır. Zaten tasarruf ve yatırım kavramları, gelire bağlı olarak belirlenmektedir. Ekonomi için yapılan en bilindik gelir tanımlamasında yatırımın yer aldığını görmekteyiz. Yatırım, birçok farklı unsura bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; faiz oranı ve yatırım, ters orantılı iki kavram olarak dikkat çeker. Faiz oranları ne derece yüksek olursa, yatırım kararları o kadar düşük olur. Bu durumun tersinin geçerliliği de mümkündür.

Tasarruf da tıpkı yatırım gibi gelirin unsurlarından biridir. Gelir, tasarruf ve tüketim toplamı olarak bilinir. Tasarruf ve yatırım kavramları bir araya geldiği zaman ekonomide ciddi bir kombinasyon meydana gelir diyebiliriz. Tasarruf ve yatırım kavramlarını bir araya getiren farklı ekonomi uygulamaları mevcuttur. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz ki bireysel emekliliktir. Bireysel emeklilik, özel emeklilik adı ile de kullanılmaktadır. Bu sistem, tüm insanlara emekli olma şansı doğurur. İnsanlar, aylık ya da belli bir döneme ait ödemelerini yaparak sistemden istedikleri biçimde faydalanabilirler. Bireysel emeklilik sistemi, kamu kuruluşlarında çalışmayan kişilerin de emeklilik hayali kurmasını sağlamaya başlamıştır. Bu yönden bakarsak ekonomiyi oldukça canlandıran bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Bireysel emeklilik ayrılma durumu da oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bireysel emeklilik ayrılma isteği içerisinde olanlar, bunu kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirler.

Bireysel emeklilik ayrılma işlemi, ödeme durumlarına göre değişebilir. 10 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapan bir bireysel emeklilik yatırımcısı ile yeni katılan bir üyenin bireysel emeklilik ayrılma olanağının aynı olması beklenemez. Bireysel emeklilik ayrılma işleminden yararlanmak isteyen yeni bireysel emeklilik kullanıcıları, belli bir fesih bedeli ödemek zorundadırlar. 10 yıl boyunca ödeme yapan üyeler ise bireysel emeklilik ayrılma olanaklarından daha esnek bir şekilde yararlanabilirler. Bireysel emeklilik ayrılma işlemi, transfer şeklinde de olmaktadır. Bu yolla bireysel emeklilik yatırımcısı, memnun kalmadığı takdirde başka bir firmaya transfer edilebilir. Tam olarak bir bireysel emeklilik ayrılma işlemi olmasa da bu işlem de bireysel emeklilik ayrılma durumuna benzer özellikler taşımaktadır. Bu haktan yararlanmak isteyen kişiler, giriş aidatını tekrar ödemek zorunda kalmazlar.

Bireysel emeklilik ayrılma ile ilgili tüm detaylar ve incelenmesi gereken kararlar, bireysel emeklilik sözleşmesi içerisinde özel olarak yer almaktadır. Bireysel emeklilik adına çıkarılan ve devlet tarafından kabul gören yönetmelikte de bu konuya geniş olarak yer verilmiştir. Bireysel emeklilik ayrılma durumu, bireysel emeklilik yatırımcılarının en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir ve her yatırımcı, bu konu ile ilgili bir ön bilgiye sahip olmalıdır. aksi takdirde sistem içerisinde bariz sorunların yaşanması muhtemel hâle gelecektir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma