Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Borsada Var Olmanın Yolları

Borsada Var Olmanın Yolları

Sonsatir Sonsatir -
86 0

Bir anlık hevesle Borsa piyasasına giren ve aradığını bulamayarak olan birikimlerini de heder edip ayrılan binlerce Borsa mağduru yatırımcı vardır. Piyasadan duydukları kulaktan dolma haberler ile çok kazancın peşinden koştukları bu arenada riskler beklentilerden büyüktür.

Borsada Nasıl Var Olunur?

Adım atmış olduğunuz arena kurtlar sofrasıdır. Borsada bilinçli hareket eden, nerede ne zaman alım ve satım yapacağını iyi kestiren, sürekli kâr eden deneyimli yatırımcılarla doludur. Çok kazandığınızı düşündüğünüz sırada satım yaparak belki de kaybetmiş olursunuz. Kazanç uğruna belki de küçük birikimlerinizi bu mecraya yatırarak beklenti içine girmek yanlış bir düşünce olabilir. Ya da kim bilir çok paralar kazanabilirsiniz. Ancak tüm riskleri göze alarak girdiyseniz Borsada var olmanın yollarını bilmeniz gerekecektir.

İyi Bir Araştırmacı Olun

Borsada oynamak istiyorsanız iyi bir araştırma adayı olmanız gerekiyor. Çünkü en önemli aşama araştırma ve takiptir. Onlarca çeşit ve sınıfı bulunan hisse senedi içerisinde iyi takibin yapılabilmesi için belli miktardaki senetlerin takibini yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır. Mesela 10 tane senedi takip edin. Sınırlı sayıdaki takip daha kalıcı olur. İstatistiklerini inceleyerek hangi aşamalarda yükselip hangi tarihlerde düşme eğilimine girdiği gibi konuları takip etmelisiniz.

İstatistiklere Bakın

Hisse senetleri belli dönemlerde yıl ya da yıllar içerisinde elde ettikleri kar paylarını senetler üzerinden ortaklarına dağıtmaktadır. Bu kâr paylarının verileceği tarihlerde senetlerin değeri artış gösterir ve kâr dağıtımı sonrası ise düşme eğilimine girer. Küçük bir silkelenme ile düşme sonrası ile genel olarak normal fiyatlar düzeyine çıkmaktadır.

Büyük Yatırımlar İçin Danışmanlardan Yardım Alın

Borsa da özellikle büyük miktarlarda yatırımlar yapacaksanız bu yatırımlar danışmanlar yardımıyla yapılmalıdır. Bu danışmanlar komisyon karşılığı sizlere kazançlı yatırımlar sağlayabilirler. Ancak kesin kazanç diye bir husus yoktur.

Borsa konusunda bilginiz yoksa mutlaka eğitim almalısınız. Borsada var olmak isteyen kişiler eğitim almadan çok hata yaparlar ve bu hatalar kayıp olarak hanenize yazılır.

Borsa eğitiminin en kolay yollarından birisi ise internet siteleri üzerinden işlem yapmak, yatırımcı kuruluşların günlük, haftalık ve aylık olarak çıkardıkları raporları takip etmektir. Bunun gibi birçok raporu bulabileceğiniz dijital ortam kazanma yolunda size önemli katkılar sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma