Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. BTK’dan Gelen Uyarılar 888, 898 ve 900 ile Başlayan Telefon Numaralarına Oldu.

BTK’dan Gelen Uyarılar 888, 898 ve 900 ile Başlayan Telefon Numaralarına Oldu.

Aydin Duran Aydin Duran -
200 0

Son yıllarda gelişen teknoloji  hayatımıza kolaylıklar sağlıyor olsa da, bunun yanında getirdiği olumsuz durumlarda bizleri etkiliyor. Teknoloji sayesinde kurban olan vatandaş cebindeki, hesabındaki paradan olurken üzerine hapis cezası ile karşı karşıya kalıyor. En çok dolandırıcılık ise cep telefonları ile yapılıyor. Arayan numaranın hedefindeki ise vatandaşlar. Bu anlamda devletin dijital yolu e-devlet önemli uyarıların sorgulandığı adres. Telefonla yapılan dolandırıcılık türlerine katma değerli hat eklendi.

888 ve 898 İle Başlayan Numaralara Dikkat

Yapılan açıklamalar eşliğinde dolandırıcıların ağına düşen kişiler sayesinde herkes durumu öğrenirken bir çok kimsenin ise bundan haberdar olmaması önemli bir husus. Sizi cep telefonunuzdan arayan dolandırıcılar numaranızı tesadüfen çeviriyor. Açılması halinde ise size kurye olduğunu, teslimatınızın olduğunu, teslim etmek üzere evinizin önünde olduğunu söyleyerek telefonu kapatıyor. Bu durumda kişiler evinin ya da kapısının önüne bakarken böyle bir kuryenin olmadığını anlıyor. Fakat arayan numarayı da aramaktan kendini alıkoyamıyor. Aranan numaraların özelikle 888 ile başladığı yapılan açıklamalarda. Burada arama sonrası hattın tarifesi ile maddi zarara uğruyorsunuz. Aranan numaranın hattı  yedi saniyede bir 25 lira gibi bir ücret yazıyor. Burada sizi de oyalama taktiğine giden dolandırıcılar aynı zamanda uzun süren görüşme neticesinde 4-5 dakikalık bir arama söz konusu oluyor. Daha sonrasında size cevap verilmediği gibi telefon kapanıyor. Siz eğer merakla tekrar ararsanız yine aynı taktiğe takılıyorsunuz ve bunun için faturanıza ciddi paralar yansıyor. Beş dakikalık görüşmeniz için sizin faturanıza bin liranın üzerinde bir ücret yansıyor.

BTK Değişikliğe Gitti

Katma değerli hizmetler içerisine giren bu numaraların aranması sonrasında mağdur edilen vatandaşların sesine kulak veren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önemli adımlar attı. 888 898 ve 900 ile başlayan katma değerli telefon numaralarının açılmasında daha önce aranmayan onay şartı getirildi. Yani bu hatların açılışı için BTK’dan onay alınması gerekiyor. Bununla birlikte arama yapılması halinde kişilere bilgilendirme anonsu yapılması da zorunlu hale getirildi.

Katma Değerli Hat Ne Anlama Geliyor?

888898 ve 900 ile başlayan telefon numaraları ticari hatları oluşturmaktadır. Buradaki amaç danışmanlık hizmeti verilmesidir. Danışmanlıktan kasıt SGK bilgileri, sağlık danışmaları, tüketici hukuku danışmaları gibi işlemlerden bahsedilmektedir. Bunun için aranan numaralar hat sahibine para kazandırmaktadır. Bu nedenle katma değerli hat denilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma