Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. Devletten Hibe Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Devletten Hibe Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Sonsatir Sonsatir -
176 0

Çağlardan beri insanoğlu yaşamı gelişim süreci içinde; taşı yontarak, ateşi icat ederek ve toplayıcılık yaparak, hayvan ve saban kullanarak, yerleşik yaşamı şekillendirerek, sosyal hayata dâhil olmaya, ekonomiyi kendi yaşantısına göre yön vermeye, bu yolda hız, cesaret, başarı, azim unsurları ile yürümeye devam etmiştir. İnsanlık tarihi ilk çağdan bu güne temelde ihtiyaç noktasında aynıdır. Barınma , üretim, iş, güvenlik,açlıkla mücadele ,sağlık vs.  çeşitliliği ile aynı  ihtiyaç ve  istek modelleridir. Dijital çağda  evirilerek günümüzdeki karşılıkları başka isim alsa da,  insan ve insan terminolojisi aynıdır. Günümüz koşullarında saydığımız ilk çağdan şimdiki zamana ihtiyaç süreci ve alışkanlıkları isimleri değişse de ana fikri aynı olup verdikleri mesaj ortak ve gelecekte de toplum üzerinde değişmeyecek izler bırakacaktır.

Başvuru Şartları ve Hibe Alma Süreci

Girişimciliğin ve hibe desteklerinin temel noktası da budur: Temel ihtiyaç malzemelerine hizmet etmek, toplumu bu noktada daha iyi bir ekonomik modellerle buluşturup sosyal hayata hazırlamak, insanların geleceğe ümitle bakmasını sağlamaktır. Devletten hibe nasıl alınır? Şartları nelerdir? KOSGEB gibi destekleme kredi olanakları ile iş istihdam ve üretim hacmi potansiyeli giderek sayısını artırmış, mali ölçekli para piyasaları destek yardım finans oranlarını artırmıştır.

Hibe başvuru şartları şunlardır:

 • TC vatandaşı olunması gerekir. Yabancı uyruklu vatandaşlara Devlet hibe desteği sağlamamaktadır.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak temel şartlardandır.
 • Sıfırdan destek başvurusu yapan kişiler 1 yıl öncesine kadar, destek talep ettikleri iş sahasında herhangi bir iş yeri bulunmamaları ve hâlâ bir işyeri çalıştırıyor olmamalıdırlar. Bu şekilde hile ve aldatma söz konusu olması halinde destek verilmeyerek, yasal işlem ve süreci başlatılacaktır.
 • Kurulmak istenen işyeri malzemeleri yakın, eş, dost akrabadan temin edilmemeli, Devralma işlemlerine konu olan destek alınmak istenen iş yeri için de aynı kural geçerli olup, işyeri yakın akraba ve dostlardan satın alınmamalı, devir işlemine konu olmamalıdır.
 • İşlem giderlerinin tamamı için fatura kesilmeli; faturasız hiçbir iş destek ve hibe konusuna dâhil edilmemektedir.
 • Hayvan ya da üretim desteği sağlanacaksa; işletmeciler işletmelerini belli bir kapasite ve belirli miktarda hayvan sayısına sahip olmaları gerekmektedir.

Hibe desteği ve aranan bu şartlar hem alıcıyı hem işletmeyi koruyan prensip ve kurallar bütünüdür. Destekleme hibeler sıfır faizli ve ödeme cazip fiyatları ile yeterli düzeyde girişimci müşterileri zaten mutlu etmektedir. Alıcılara düşen görevse her aşamasını doğru ve yavaş adımlarla takip etmek, kendini ve devlet desteği sunan firmaları hile aldatma yöntemleri ile zora sokmamaktır.100 bin TL ve 50 bin TL aralığında ve ölçeğinde faizsiz kredi imkânı bu limitlerle sınırlandırılmıştır.

Hibe şartlarını ve süreci en kaliteli şekilde yürüten tüm müşteriler ihracat hacmini yükseltecek, ithalata daha az ihtiyaç duyacaktır. Hibe desteği finansal meta ürünüdür. İhracat ve ithalat dengesi içinde yerli ürün imal etmek ve piyasaya sürmek mali konjonktürde para politikalarını doğrudan etkilemekte; destek kredileri ve hibe yardımları ile üretici-tüketici dengesi bu ölçüde sağlanacak, yurt içi ekonomi sistemleri yükselişe geçerek, hızlı para akışının baş mimarı olacaktır. Ekonomi sağladığı fayda ve emisyonları ile bir bütündür ve KOSGEB hibe kredileri ekonominin en can damarı organize istihdam araçlarındandır. Destek hibe mali sistemin en güzel sosyal yansımasıdır. Destek politikaları sosyal devlet ve toplumsal ölçekte tüm özel ve kamu sektör alıcılarına hizmet etmektedir. Para dolaşım hızı yönüyle en  işlek araçlara  Hibe desteği ile;İş sorunları büyük ölçüde çözülecek yeni istihdam modelleri ile  KDV’ si yüksek olan ve  yurt dışına bağımlı olan her firma ya da  kişi  kendi yerli üretim hacmini  ve çevresini genişletecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma