Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Ek Kart Nedir Nasıl Kullanılır?

Ek Kart Nedir Nasıl Kullanılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
208 0

Ek Kart nedir ve nasıl kullanılır sorusu, kart sahipleri için merak edilen bir konudur. Ek Kart çıkartmanın faydaları, zararları ve ödeme şekilleri hakkında detaylı bilgiler sitemiz içerisinde yer almaktadır.

Ek Kart nedir sorusunu, ailesinde farklı şehirde üniversite öğrenimi gören bir çok veli sormaya başladı. Ek Kart ile ilgili kullanım alanı tabi ki sadece bununla sınırlı değil. Ev içerisinde bütçesini ayarlamak isteyen bütün kullanıcılar da ek kart kullanarak, tek banka hesabı üzerinden işlem görerek hareket etmeye çalışmaktadır. Eğer siz de Ek Kart çıkartmak istiyorsanız ve kart ücreti dahil olmak üzere bu durumun maliyetini merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Yazımızın devamında Ek Kart Limiti Nasıl Belirlenir ve Ek Kart uygulamaları hakkında detaylı bilgileri siz değerli okuyucularımıza sunacağız.

Ek Kart Kimlere Verilir?

Öncelikle Ek Kart aslında mevutta olan bir hesabın, yan uygulamaları için ana hesaba bağlanan yan kart uygulamalarıdır. Örneğin sizin 10.000 TL limitinde bir kredi kartınız var. Bu kredi kartı içerisinde belirlediğiniz bir alt limitle Ek Kart çıkartarak bu kartı ailenizden birinin ya da iş yerinizde olan ticari anlaşmalarınız için kullanabilirsiniz. Hesap kesimi ve ödemeleri tamamen ana karta ve ana kart hesabına bağlı olduğu için, kullanan kişi her kim olursa olsun belirli bir külfet altında kalmaz. Burada sorumluluk tamamen kart sahibidir.

Ek Kart çıkartmak istiyorsanız, kart kullanıcısı ya kendiniz ya da 1. Derece akrabalarınız olmalıdır. Aksi taktirde kart kullanımından meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı banka tarafından güvenliğiniz ve yaptığınız işlemler güvence altına alınamaz. Ek Kart ayrıca müşterilerinin yaş aralığında olan alt limiti de düşürmesi sayesinde, küçük yaştan itibaren bilinçli bir kart kullanımı için faydalı bir adım sağlayabilmektedir. Örneğin bir anne, 16 yaşında olan kendi çocuğu için kendi kartına ek olarak bir kart çıkartarak beş yüz Türk Lirası limitinde kendi hesabından bir kesinti oluşturup, bunu Ek Karta bağlayabilir. Ek kart limit ayrımı da aslında oldukça kolaydır, bankanız ile yapacağınız Ek Kart sözleşmesinde kendi üst limitiniz üzerinden belirlediğiniz bir alt limit ile kartı çıkartabilirsiniz.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır

Ek Kart sahibinin sorumluluğu, ana kart sahibinin sorumluluğundadır. Yani yedek kart kullanan kişi ne borçlardan ne de alışverişlerden ne de yapacağı eylemlerden sorumluluğu olmaz. Burada bütün işletimi ana kart sahibi üstlenir. Alışverişler içerisinde meydana gelebilecek bütün olgularda da ana kart sahibi sorumluluğu aldığını bankaya beyan eder. Ek kart kimlere çıkartılır diye merak ediyorsanız da bu sorunun yanıtı, bütün ana kart sahipleri çıkartabilir. Sonucunda Ek Kart için ödenecek ekstradan yıllık kart ücreti ve yeni bir banka müşterisi oluşacağı için bankalar da bu süreçten ellerinden geldiğince kâr etmek istemektedirler. Banka ilişkilerinizde poliçe imzalamadan öncesinde okuduğunuzdan emin olmanızda fayda vardır bu yüzden.

Ek kart borcundan kim sorumludur sorusunun yanıtı da az önce yukarıda yanıtladığımız gibi ana kart sahibinin sorumluluğundadır. Eğer çıkarttığınız bir Ek Kart içerisinde belirli bir maddi külfet söz konusuysa bu konuda banka ana kart sahibini muhatap bilerek onunla ilgili işlemler meydana getirir. Ek Kart Nedir ve nasıl kullanılır konusunu işlediğimiz makalemizden umuyoruz memnun kalmışsınızdır, sitemizde banka ve bankacılık işlemleriyle ilgili diğer başlıklara bakmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma