Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Gelirin tanımını oluşturan ticari kazanç, ücretler, serbest meslek kazançları, kiralar, menkul sermaye iratları, zirai kazançlar ve diğer gelir oluşturan iratların toplamı sonrası meydana gelen limitler dahilinde gelir vergisi hesaplanır. Bu hesaplanan tutarlarda gününde ödenmesi gerekir. Oluşan gelirlere istinaden hesaplanan vergi tutarı olan gelir vergisi nasıl ödenir sorusunun cevabı aylık ücretler için çok kolay iken diğer kazançlarda farklı bir ödeme boyutu kazanıyor. Bu anlamda oluşan gelirin unsuruna göre hesaplama ve ödenmesi söz konusudur.

Gelir Vergisinin Ödenmesinde Geliri Oluşturan Unsur Önemli

Gelir Vergisi oluşan gelirlere istinaden ödenen bir vergi türü. Bu nedenle oluşan gelirlerin içerisine çok çeşitli kalemler girebiliyor. Nitekim kira geliri, aylık çalışma kazançları, ticari olarak yapılan faaliyetler sonrasındaki gelirleriniz, gayrimenkul alım satımı ile oluşan gelirler, menkul sermayeler gibi bir çok gelir üzerinden belli limitler ve oranlar dahilin de hesaplanarak ödenmesi gerekin tutarlar anlamına geliyor.

Gelirler ve gelir getiren mülkler anlamına gelir irat oluşması halinde gerçek ve tüzel kişiliklerin bu iratlar için vergi ödemesi yapması gerekir. Yani burada gelir vergisi mükellefi olmanız gerekir. Mükellef olmanız ile ödemeniz gereken vergiler oluşur. Bu anlamda Türkiye’de ikamet eden kişilerin bir yıl içerisinde en az altı ayda fazla oturan kişilerin ve ülke içinde gayrimenkulü olmasına karşın başka ülkelerde yaşayan kişilerin vergi mükellefi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu nedenle bu kişilerin yurt içi ve yurt dışında elde ettikleri gelirler üzerinden gelir vergisi ödemesi yapması gerekir.

Okunmalı  Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gelir Vergisi Nereye Ödenir?

Gelir Vergilerinin ödenmesinde ana merkezler Defterdarlıklar bünyesindeki Vergi Daireleri ve vergi tahsili yapabilen ilçelerdeki malmüdürlükleridir. Merkez ilçe Malmüdürlüklerinde vergi tahsili yapılmaz. Bununla birlikte ödemenin kesinleşmesi ile anlaşmalı bankalar üzerinden vergi ödemesini yapabilirsiniz. Bu anlamda Gelir Vergisi Ödeme Anlaşmalı bankaların başını devlet bankaları çekiyor. Vatandaşa kolaylık olması açısından 23 banka ile gelir vergisi ödemeleri tahsilatı yapılabiliyor. Ödeme aracı olarak ise banka şubesi, banka kartı, kredi kartı olarak ayrım söz konusu. Örneğin Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk, alternatifbank, Denizbank, QNB Finansbank için kredi kartından gelir vergisini ödeyebiliyorsunuz. Ama Ziraat Bankasından ödeme yapmak isteyen kişiler Banka Şubesi, Banka Kartını yada kredi kartını kullanarak gelir vergilerini ödeyebiliyorlar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git