Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Halkbank Vadeli Dolar Hesabı Faiz Hesaplama

Halkbank Vadeli Dolar Hesabı Faiz Hesaplama

Aydin Duran Aydin Duran -
214 0

Mevduat çekmek için farklı ve cazip kampanyalar düzenleyen bankaların ürünlerinden birisi de döviz kurlarından alınan mevduatları oluşturuyor. Bu nedenle döviz çekmeye çalışan bankalardan birisi Halkbank Vadeli Dolar Hesabı nasıl açılır, faizi ne kadar, ne kadar kazandırır sorusunun cevaplarının size vermek istedik.

Halkbank bünyesinde dolar hesabı açtırmak isteyenleri iki farklı alternatif bekliyor. Birisi vadeli diğeri ise vadeli altın hesabı. Vadesiz hesapta bildiğiniz gibi yatırdığınız tutar aynen yerinde sayarken, vadeli dolar hesabı ile dolarınıza dolar katma imkanlarınız oluyor. Bankalar genel faiz oranı ile hizmet verirken aynı zamanda kişinin ekonomik durumu ve vitrinine göre özel faiz oranları da belirleyebiliyor. Bu nedenle her ne şekilde olursa olsun banka ile irtibata geçmek sizin için daha çok gelir getirici olabilir. Sonuçta sizler birer yatırımcı ve tüketici olarak size en çok fayda olan yatırımları yapmakla yükümlüsünüz. Bunun için de araştırma ve teklif almakta önem arz ediyor.

10 Bin Dolar Ne kadar Faiz Getirir?

Halkbank Vadeli Dolar Hesabına yatıracağınız 10 bin dolarınız 365 gün sonunda 10.330 Dolar olarak size dönüyor. Elbette bu tutara da vergi ve masraflar da yansıdığında cebinize 280,50 dolar fazladan girmiş oluyor. Faiz oranımız yüzde 3,30 olarak kayıtlara geçiyor.

10 bin dolarınızı 32 gün süre ile yatırmak isterseniz faiz oranı % 3,25 ve kesintiler sonrası net kazancınız 23,37 Dolar oluyor. 30 gün vadede ise 21,91 dolar kazanıyorsunuz.

100 Bin Dolar Ne Kadar Faiz Getirir?

100 Bin dolar yatırmanız halinde ise 3,50 faizi ile size yıl sonunda toplam 2.975 dolar faiz getirisi sağlıyor. Yok ben bin dolar yatıracağım derseniz cebinize kesintiler sonrası 28 dolar para girecektir.

10 bin dolara 32 gün için faiziniz 3,25. 32 günün sonunda getirisi 23,37 dolar olurken, 30 günün sonunda ise 21,91 Dolar faiz getirisi oluyor. Bankanın kendi sitesinden anlık olarak hesaplama yapmanız da mümkün. Halkbank Mevduat Hesaplama sayfasına giderek hesaplamalarınızı yapabilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Vadesiz hesaba yatıracağınız döviz cinsi size sadece döviz kurunun yükselmesi nedeniyle bir kazanç sağlamaktadır. Fakat vadeli hesaba yatırmanız halinde hem döviz kurundan hem de faiz getirisinden kazanırsınız. Bu nedenle Halkbank Vadeli Dolar hesabı her zaman daha mantıklı bir yatırım olabilir.

Halkbank Vadeli Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank bünyesindeki şubelerde bir hesabınız bulunuyorsa  bu hesabınıza bağlı olarak tanımlı internet bankacılığınızın olması sizin için daha hızlı başvuru imkanları veriyor. İnternet bankacılığından giriş ile yatırım hesabınızı anında açarak anında dolar kuru alma hizmetlerine sahip oluyorsunuz. Buradan vadesiz hesap açabildiğiniz gibi vadeli hesap açabilme imkanınız da bulunuyor. Hesabınızdaki TL ile dolar alarak anında yatırım yapabilirsiniz ve vadeli hesaba bağlayabilirsiniz.

Banka şubelerinde hesabınız bulunmuyorsa bunun için banka şubelerine gitmeniz gerekiyor. Banka şubesinden sadece kimliğiniz istenir. Açılan hesap ile direk döviz kuru alımı yapıp hesabınıza yatırabilir ve buradan istediğiniz vadelerde mevduat oluşturabilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları

Bankalar arasında dolar hesabı faiz oranları yüzde 2,25 ile 3,50 arasında değişiklik gösteriyor. Halkbank Vadeli Dolar Hesabı Faiz Oranları ise % 3,25 ile ,50 arasında değişiyor. Yatıracağınız dolar tutarı ile yatırdığınız vade süresi yakından etki ediyor. Bu nedenle belirlenen tutarlar üzerinden faiz oranı belirleniyor ve yatırımcısı bu rakamlar üzerinden kazanıyor. Ayrıca bankalar şubeden açılan hesaplar ile internet bankacılığından açılan vadeli hesaplar için dahi faiz oranlarında farklılıklar yaşatıyor. Bu nedenle internetten açacağınız hesaplar size daha çok kazandırabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma