Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. İcradan Satılık Araç Almanın Riskleri

İcradan Satılık Araç Almanın Riskleri

Sonsatir Sonsatir -
293 0
icradan araç almanın riskleri

Uygun fiyat ve şartları ile birlikte merak edilen hususlardan biri icradan satılık araç almanın riskleri olmaktadır. Avantajı kadar riski bulunan bu alım için ayrıntılı bir inceleme sizler için uygun olacaktır.

Ülke genelinde normal fiyatının altında alımı nedeniyle çok cazip konuma gelen icradan araç satışları farklı yollar üzerinden yapılıyor. Bu yollar nezdinde icradan satılık araç almanın riskleri söz konusu. Sonuçta bazı durumları önceden kabul ederek alım yapmak zorunda kalıyorsunuz. Karşılaşacağınız olumsuz koşullar ile alacağınız risklerde alım yöntemine göre değişiklik gösteriyor. Bu manada icradan araba almak mantıklı mı, icradan araba alanların yorumları, icra araba sorularının cevapları makalemiz içinde bulunuyor.

İcradan Araç Satışları Nerelerden Yapılıyor?

İcradan araç almanın riskleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız öncelikli olarak nereler icralık araç satışı yapıyor ona bakmalı. Bu anlamda icradan araç satışları yapılan yerler şu şekilde özetlenebilir;

  • İcra Daireleri ile dijital sayfası olan e-satış portalından
  • Vergi dairelerinden
  • Bankalardan
  • Gümrükten

İcradan Satılık Araç Almanın Riskleri

İcralık araç satışları ile ilgili pazarlama ve ilan konusunda internette onlarca site bulabilirsiniz. Ancak bu tür siteler kişilere üyelik ücreti ile yada farklı bir pazarlama koşuluyla ilan etmektedir. Zira sizde bu duruma internet üzerinden katılarak ücretsiz olarak icradan satılık araç listelerine ulaşabilirsiniz.

İcra Daireleri E-Satış Portalından Araç Almanın Riskleri

Nitekim satış alanı ile istenilen şartlar ve alım koşulları farklılık gözetiyor. Bu manada icradan araç satışlarının yapıldığı ana adres Adalet Bakanlığının icra malları e-satış portalı. Buna bağlı olarak icra müdürlükleri. Dijital yönlerden icralık araç almanın yolu bu portal üzerinden yapılabiliyor. Burada ülke genelinde satışa konu edilen  tüm araçları görebiliyorsunuz ve idjital ortamlardan ihale teminatı ödeyerek ihaleye katılım yapabiliyorsunuz. Burada riskiniz aracınızı fiziki olarak görmemek.

İcra Malları satış portalı listesindeki araçları fiziken görmeniz elbette mümkün. Ancak bunun için tutulduğu garaja gitmek ve yetkililerden destek istemek zorundasınız. Aksi takdirde araçların her ne kadar eksper raporları bulunsa da tüm koşulları kabul ederek ihaleye katılıyorsunuz ve ihaleyi almanız halinde aracın sahibi oluyorsunuz.

Buradan araç alma sonucu aracın uzun süre kullanılmıyor olması nedeniyle çalışmaması, aküsünün boşalması, anahtarının yada ruhsatının olmaması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumda kişinin aracın ruhsat çıkarma, anahtar yaptırma ve aracı çekici gibi masrafları olacaktır. Bu masraflar alıcı tarafından karşılanacağı için söz konusu ücretleri de gözden geçirmekte fayda olacaktır.

İcradan Satılık Araç Almanın Riskleri

Bankalardan Satılık Araçlar

Bankalar finans desteği verdikleri araçlar için ipotek koyma yoluna gider. Burada kişi taşıt kredisi taksitlerini ödeyemez haline gelmesi sonrasında banka araca el koyar ve satışa konu eder. Bu manada bankalar icralık araçların satışını kendisi yapmak ister. Nitekim ilanı ile ihalesini de kendi internet siteleri üzerinden yürütmektedir. Bankalar arasında TEB icra daireleri üzerinden satışını yapsa da; internet üzerinden ihaleye konu eden başlıca bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır. En çok araç listesi bu bankalar üzerinde bulunmaktadır. Bu sitelerden giriş yaptıktan sonra araçlar hakkında ekspertiz raporlarını, fotoğraflarını ve teknik bilgilerini görebiliyorsunuz. Araç ihalesi ile alım sonrası çıkan masrafları yine siz kendiniz ödüyorsunuz.

Okunmalı. Ziraat Bankasından Satılık 2. El Araçlar

Vergi Dairelerinden Alınan Araçların Riskleri

Vergi daireleri üzerinden ihale ile araç satışları da söz konusu. Bu manada aracın ihalesinin yapılacağı gün ve yerini bilmeniz ve zamanında orada olmanız gerekiyor. Burada satılığa çıkan aracı fiziki olarak incelemeniz de mümkün. Ancak bu konuda araçlardan ve durumlarını analiz etme açısından anlayan birisi olmanız gerekebilir. Zira bu araçlarda genelde ekspertiz raporu da bulunmuyor. Bu nedenle aldığınız aracın riskleri dikkate alınması gereken hususlardan bir tanesi. Her ne kadar uygun fiyatlardan alınıyor olsa da sonradan çıkacak masrafları da dikkate alarak alım yapmadan önce muhasebesini yapmak mantıklı bir adım olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma