Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme Nasıl Olur?

Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme Nasıl Olur?

Sonsatir Sonsatir -
361 0

Yeni kimlik alımında ücret söz konusu olurken kimlik yenileme ücreti ödeme nasıl olur yapılan araştırmalardan biridir. İşte detaylar…

Geçtiğimiz yıllarda pilot bölgelerde kullanılmasının ardından tüm ülkede yenilenmeye başlanılan yeni kimlikler vatandaşa ve devlete büyük kolaylıklar sağlıyor. Parmak izi alımı ile önemli bir bilgi deposu haline gelen veriler ile dijital ortamda herkese ulaşım mümkün. Bu manada alınacak olan yeni kimlikler için ise öncelikli olarak ücret ödemesini yapmanız. Burada kimlik yenileme ücreti ödeme işlemi için beş farklı yoldan bahsetmek mümkün. En kolayı ise internetten kredi kartı ile ödeme.

Kredi Kartı İle Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme

2024 yılında ücretlerde değişikliğe gidilmiştir. Bu anlamda güncel rakamlara interaktif vergi dairesinden ulaşabilirsiniz.

Yeni kimlik alımı yapacaksanız öncelik kimlik ücretini ödemek olmalıdır. Bu ödeme işlemi için birden fazla alternatifiniz olsa da; en kolayı sahibi olduğunuz kredi kartı ile ödemektir. Kredi kartı ile nüfus cüzdanı parasını ödeme işlemi için yapmanız gereken interaktif vergi dairesine gitmektir. Buradan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli ödeme sayfasını seçiyorsunuz. Açılan yerden TC kimlik kartı bedeli ödeme sayfası ile hareket edin. Açılan sayfada TC numaranızı, Adınızı soyadınızı, ilinizi, size en yakın vergi dairesi yada malmüdürlüğünü seçiyorsunuz. Arkasından yeni kimliğiniz ile yapma istediğiniz işlemi seçiyorsunuz ki yan tarafında ödeyeceğiniz tutar belirleniyor. Burada yeni almış olduğunuz TC kimlik kartı kayıp olması nedeniyle yenilemeyi seçerseniz 50 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Diğer alternatifler için ise 25 TL ödemelisiniz. Ödeme aracı olarak sahibi olduğunuz tüm kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Zira kolaylık olması açısından devlet her banka ve kartla anlaşmış durumda. Bu aşamadan sonra kart bilgileriniz girmeniz ile sizi bankanıza yönlendiren sistem 3D güvenlik yoluyla ödemenizi alıyor.

Kredi katından yeni kimlik yenileme ücreti ödeme işlemi için dekont vs almanıza gerek yoktur. Fakat dileyenler yazıcıdan ödendiğine dair yazı alabilir. Fakat burada yapılan ödeme TC numara üzerine  yapıldığı için nüfus dairesi sistem üzerinden bunu anlık görebiliyor. Bunun için bir belge vermenize gerek yoktur.

Kimlik Yenileme Ücreti
Kimlik Yenileme Ücreti

Banka Şubesinden Yeni Kimlik Yenileme Ücreti

Dileyen kişiler bu işe daha hareketli yapmak adına bir banka şubesi üzerinden yatırabilir. Bunun için her hangi bir bankanın şubesine gitmeniz yeterli. Burada da anlaşma olduğu için yeni kimlik alacak kişinin TC numarası üzerinde nakit paralar ile ödemeler söz konusu.

ATM’den Yeni Kimlik Ücreti Ödeme

Kişiler bankaların müşterisi olsun veya olmasın isterlerse bir bankamatik aracılığıyla yeni kimliklerinin bedelini ödeyebilirler. Burada ATM’nin nakit para alıyor olma özelliğinin olması yeterlidir. Kartsız işlem menüsü ile girdikten sonra ödemeler sayfasından harç ve değerli kağıt bedeli, TC kimlik kartı bedeli ödemesi ile hareket ediyorsunuz ve paranızı para yatırma haznesine yerleştiriyorsunuz. Bankamatik size para üstünü de verdiği gibi TC numara ile para yatırımı yapılmış oluyor.

PTT Şubelerinden Yeni Kimlik Ücreti Ödeme

Bir çok hükümet konaklarında artık PTT şubeleri de açılmaktadır. İster bu şubelerden isterse başka bir şube üzerinden bankalarda olduğu gibi gişeden dilerseniz yeni kimlik ücreti ödeme işlemini de yapmış oluyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken husus yine yatırdığınız kimlik ücretinin ilgili kişinin TC numarası üzerine yapılmış olmasıdır.

İnternet Bankacılığından Yeni Kimlik Ücreti Ödeme

Bir bankada bulunan hesabınıza bağlı olarak internet yada mobil bankacılık ürünü kullanıyorsanız yapacağınız ödeme işlemlerini buradan giriş yaparak hesabınızdaki nakit paralar ile yapmanız da mümkün. Ödemeler sayfasından, harç ve değerli kağıt bedeli ödeme ve TC kimlik kartı bedeli ödeme sayfası ile istediğiniz kişinin TC numarasına para yatırmanız mümkün. Burada mobil ve internet bankacılığından kimlik yenileme ücreti ödeme alternatifiniz bulunmaktadır.

Yeni Kimlik Ücretini Nüfus Müdürlüğünden Ödeme

Geçmiş yıllarda verilen nüfus cüzdanlarının bedelleri Nüfus Müdürlüklerine peşin nakit paralar ile verilebiliyordu. Bu hem vatandaş hem de çalışanlar açısından sorun teşkil ediyordu ki yeni sistem ile artık nüfus müdürlüklerine yeni kimlik ücreti ödeme söz konusu değil.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma