Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Foto Galeri
  4. »
  5. Kırkgöz Han Antalya İle Döşemealtı’nın En Önemli Kültür Mirası

Kırkgöz Han Antalya İle Döşemealtı’nın En Önemli Kültür Mirası

Sonsatir Sonsatir -
223 0

Antalya’nın, Döşemealtı’nın gizli kalmış olan güzelliklerinden Kırkgöz Han. Yıllara meydan okuyan yapı taşlarından bir tanesi Antalya’nın. Bu kadar çok gezip, görülesi, yaşanılması gereken yerleri var Antalya’nın. Bir çok insan bilmez Kırkgöz Han’ı. Bir çoğumuz belki de ilk defa duyuyoruz.

Kırkgöz Han’a Nasıl Gidilir?

Döşemealtı Pınarbaşı mevkiinde bulunan Han, Selçuklu Döneminden gelmiş günümüze. İpek Yolu’nun son duraklarından tarihte yerini almış Han yaklaşık 800 yıl önce yaptırılmış. Uzun süren restorasyonlar sonucu tekrar kazanılan Han Antalya merkezine 28 km uzaklıkta.  1250 m2 açık ve 1500 m2 kapalı alandan oluşan Han toplamda 2750 m2. Kırkgöz Han şu anda Kırkgöz Han A.Ş. olarak faaliyetlerin gösteriyor.

Sizler için çektiğim fotoğrafları yayınlasam da, sizler yine de yolunuzu düşürün Kırkgöz Han’a. Tarihin aurasını çekin içinize. Arkanızı yaslayın bir duvarına… Ve düşünün… Gördüğünüz duvarların sesi olsa da bir konuşsa. Neler yaşadığını, neler gördüğünü…

Makaleyi kaleme aldığım zaman burada yaz kış demeden açık durumda han. Özellikle yaz aylarında düğün merasimleri düzenleniyordu. Tarihi bir mekanda evlenmek isteyen burada düzenliyordu özel günlerini. Ramazan günlerinde bazen iftar verildiğini biliyorduk.

Günümüzde kilit vuruldu kapısına Kırkgöz Han‘ın. Burasını kiralayan şirket sanıyorum bıraktı yada işletmiyor artık. Yapısal olarak büyük bir güzellik sunan hanın komşusu da Antalya’nın en büyük gölü konumunda olan Kırkgöz’e komşu. Antalya Burdur yolundan içeride kalan yeri görmek isteyenler Döşemealtı ilçesinden geçerlerse görme imkanına sahip olacaklardır. Ancak içeriyi görmeniz pek mümkün görünmüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma