Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer? Faiz Oranları Düşecek mi?

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer? Faiz Oranları Düşecek mi?

Sonsatir Sonsatir -
77 0

Yatırımın yolunu açan kredi faizleri para ihtiyacı olan kişilerin de en önemli başlığı haline geldi. Çünkü faiz ne kadar düşük olursa kişi de o kadar az faiz ödemiş olacak ve çekeceği kredi için faizlerin düşmesini bekler. Bekleme yapan kişilerin araştırdıkları konulardan birisi olan kredi faizleri ne zaman düşer aramalardaki ana başlık. Fakat bu sorunun cevabı öyle herkesin verebileceği kolay bir husus değil.

Faiz Oranları Düşecek mi?

Kredi faiz oranları düşecek mi diye bir sorunuz varsa muhtemelen bu makalemizi okuyorsunuz. Artan faizler zaman içerisinde kendisine aşağılarda yer buldu. Zamanla da daha aşağılara inme ivmesi içerisinde. Fakat bu durum karışık bir hal içerisinde. Çünkü faizlerin ne zaman nasıl olacağını kestirmek güç. Fakat uzun dönem içerisinde beklentiler faiz oranlarının düşmesi yönünde. Özellikle emlak piyasası konut kredisi faizlerinin düşmesi için büyük beklenti içerisinde. Daralan piyasanın genişlemesi ve rahatlaması adına en önemli adım faiz oranlarının düşmesi olacaktır.

Kredi faizleri ne zaman düşer sorusunun cevabını güncel olarak kimse veremez. Ama yapılan yorumlar ve beklentiler düşmenin süreceği yönünde. Bu durumda ne kadar düşecek sorusu akıllara geliyor olsa da, yatırımların artması ve daralan ekonomi piyasası için bu oranların düşmesi gereken hususlar içinde.

Kredi Ürünlerindeki Faiz Düşecek mi?

Faiz denildiği zaman düşmesi gereken bankacılık ürünleri arasına Tüketici kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileri giriyor. Sektör kadar tüketicilerin de isteği haline gelen bu husus hükümet tarafından da arzu edilen en önemli ekonomik unsur. Bu unsurun oluşması adına önemli adımlar kesintisiz atılıyor. Zira bu adımlar meyvelerini de uzun süredir veriyor. Hızlı yükselen oranlar kendisine ılıman bir iklim bulmasına rağmen yine aynı hızda düşüş sağlamıyor. Her ne kadar kısa süreli dalgalanmaları beraberinde getiriyor olsa da, faiz oranlarındaki düşüş için biraz zaman gerekiyor.

Artan faiz oranları bankacılık sektörünü de olumsuz etkilediğinden artma hususu finans kuruluşları için istenilen hususlardan değil. Bu durum kredi vermekten kaçınan bankacılık hizmetini ister istemez piyasa koşullarına sunuyor.

Yüksek faiz oranları piyasayı ve sektörü olumsuz etkilemesi nedeniyle gerek hükümet tarafından gerekse Merkez Bankası tarafından önemli adımlar atıldı. Zira artan döviz kurları nedeniyle mevcut faizlerin düşmesi zamana yayılacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma