Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Muradiye Şelalesi Doğanın Bir Mucizesi

Muradiye Şelalesi Doğanın Bir Mucizesi

Sonsatir Sonsatir -
141 0

Şeytan Köprüsü‘nden sonra anayola çok yakın  bir mesafede Muradiye Şelalesi’ni ziyaret edersiniz. Hâlâ heyecan duyar , ürperirim.

Suyun bereketi gelmiş. Büyük bir bahçe görünümünde, ağaçların arasından girersiniz… Suyun haşin sesi gelir kulaklarınıza, hissedersiniz. Yaklaştıkça sesi yükselir suyun. Heyecanlanırsın. Karşına 1976 yılından kalma asma bir köprü çıkar, sağında suyun sesi vardır. Hangisine bakacağını şaşırırsın. Şelaleye bakmak istersin, köprüden geçmek istersin. Bir ikilemde kalırsın.

Köprüde ilk adımla aşağıya yukarıya sallanmaya başlarsın. Ortasına geldikçe sallanmanın şiddeti artar ve başkaları da varsa bu sallanma iki-üç katına çıkar, ilk etapta korkarsın. Korkusundan geçemeyen arkadaşlarım oldu. Bir an önce geçeyim diye gözleri kapalı koşanlarda.

Muhteşem bir doğa harikası Muradiye Şelalesi

Zamanla alışıyor insan bu köprüye. Ortasına oturup geçenlere aldırış etmeden, koyu sohbetler bile ediyorsun bir süre sonra.

Köprüyü geçtikten sonra arkanıza döner, baka kalırsınız bir an… Heyecanınız son doruktadır. İlk defa görüyorsanız eğer beklentinizden büyüktür. Çünkü tahmininizden çok daha büyük bir şelaleyle karşı karşıyasınızdır. Ne düşüneceğinizi bilemezsiniz…

Suyun döküldüğü yerde insanları görürsünüz yaz aylarında. Onların yanında olmak istersin. 20-25 m aşağıya patikadan koşar adımlarla inersiniz bir an önce ulaşmak için.

Aşağıda suyun tadı başka. Zevkle ayakkabılarınızı çıkarır suya girersiniz. Dökülen şelale, rüzgarın etkisiyle yüzünüze vurur su tanecikleri.

Su boyunca yürürsünüz serin serin… Acıkır, aynı patikadan yukarı çıkarsınız. Hâlâ tadı damağımda Alabalığın… Yağda alabalık, salata. Bir çok kez öğle yemeği için bile gelmişimdir buraya. Onlarca kez geldim, kafa dinlemeye, gülmeye, eğlenmeye. Bira’nın tadı bir başkadır burada.

Şu an düşünüyorum da sadece burada yaşadıklarım bile koca bir derya deniz olur.

Muradiye Şelalesi’nden sonra 24 km yolunuz kalmıştır Çaldıran’a. Meşhur Çaldıran Savaşı’nın yapıldığı yer diyeceğim ama gerçekte savaşın yapıldığı yer İran sınırları içerisinde.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma