Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Vadeli Altın Hesabının Adresi Ziraat Bankası

Vadeli Altın Hesabının Adresi Ziraat Bankası

Aydin Duran Aydin Duran -
202 0

Her bankanın kendine özgü bir hizmet anlayışı bulunuyor. Fakat bu hizmetlere genel olarak  yön veren yasal yönetmelikler ve BDDK kararları bulunuyor. Bu yapılan tüm mevzuatlar bankacılık sektörünü korumak kadar tüketicilerin haklarını da korumak adına düzenleniyor. Bu nedenle açılan her bankacılık hesabı yada alınan bankacılık ürünleri bu mevzuatlar çerçevesinde yerine getiriliyor. Bu çerçeve içerisinde yer alan hizmetlerden birisi de Ziraat Bankası vadeli altın hesabı. Sizin banka tercihiniz ne olur bilemeyiz elbette. Fakat bu makalemiz ile muhtemel ziraat şubeleri nezdinde bir tercihiniz bulunursa avantajlarınızı açıklamak istedik.

Vadeli mevduat hesabının altın kurundan açılışı olan Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesap 1000/1000 saflıkta oluyor. Açacağınız hesabın vadesi ise 30 gün ile 400 gün arasında değişiyor. Burada 30 gün olarak açarken isterseniz 30 günün sonunda tekrar yenileme imkanınız bulunuyor. Fakat vergiler ve kazanılan faiz oranı için belirlenen vadeleri iyi belirlemek gerekiyor.

En Az 10 Gram İle Hesap Açılıyor

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı açmak için maksimum altın miktarınız 10 gram üzerinden yapılıyor. Daha aşağısı için bu hesabın açılmasına olanak verilmiyor. Hırsızlığa ve kaybetmeye karşı en risksiz olan bu işlem ile altın fiyatlarının artması ile kazanırken aynı zamanda faiz kazancı sağlıyorsunuz ki bu büyük bir avantaj. Bankalarda açılan hesaplara karşı bildiğiniz gibi 100 bin liraya kadar devlet sigortası bulunuyor ki, bu sigorta vadeli altın hesap içinde geçerli.

Yatırdığınız altınlarınız için vadesi dolumu ile birlikte kazanç elde ederken bu kazancın yüzde 15 oranı ile vergi kesintisi uygulanıyor. Yani kazancın hepsi sizin olmuyor ve yasal olarak verginiz hesabınızdan hemen kesiliyor.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesap Faizleri

Ziraat Bankasında vadeli altın hesabınızın vadesine göre kazanç oranı faizler ile birlikte değişiklik gösteriyor. 1-29 gün için faiziniz 0 iken 3-31 gün için % 0,050 oluyor. Diğer Faiz oranları ise şu şekilde,

32-91 gün % 0,75, 92-180 gün % 0,75, 181-364 gün için % 0,80 ve 365 – 400 gün arası için % 0,80 oluyor.

Elde ettiğiniz kazanç ile birlikte yatırdığınız altınlarınızı çekmek istediğinizde fiziki altın olarak çekemiyorsunuz. Bunun için TL’ye çevrilen yatırımlarınızı alabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası Mevduat hesaplarına yatıracağınız yatırımlar için ne kadar kazanacağınıza dair sorgulamayı https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/mevduat-getirisi-hesaplama sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma