Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Altın Hesabı Avantajları Ziraat Bankasından

Altın Hesabı Avantajları Ziraat Bankasından

Aydin Duran Aydin Duran -
261 0

21Küçük büyük bütün tasarruflarımızı yaparken yatırımına bağladığımız ensrümanlardan birisi altın. Zaman içerisinde birikimlerimizle alım yaptığımız altın yine zaman içerisinde evimizin bir köşesinden çıktı ve banka hesaplarındaki yerini aldı. Bunun en büyük nedeni son yıllarda yapılan kampanyalar eşliğinde yastık altı altının ekonomiye kazandırılması oldu. Tonlarca altının ekonomideki yerini almasında büyük rol oynayan Ziraat Bankası Altın Hesabı ile müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Şube Sayısı İle Ziraat Bankası Altın Hesabı Revaçta

Şube sayısı ve bankamatik nüfusu ile ön plana çıkan aynı zamanda en önemli devlet bankası hüviyetindeki Ziraat Bankası Altın Hesabı iki farklı türde hizmet veriyor. Vadeli Altın Hesabı ve Vadesiz Altın Hesabı. Hazinenin son dönemlerde altına dayalı kira sertifikası toplamasında da başrolü oynaması ile belli dönemlerde toplanılan altınlar karşılığı kiralama ücreti de veriliyor ki, altın birikimi yapan kişilerin dikkatlerini topladı.

Fiziki olarak alınan altınların bilindiği gibi saflık derecesi ve ayarları söz konusu. Yüzyılların en önemli madeni kaynağı olan altının bankadaki saflık derecesi 1000/1000. Ziraat Bankası Altın hesabı açmanız halinde bu hesaba altını gram üzerinden yatırıyorsunuz. Çekmek istediğiniz zaman ise bu hesabınızdaki mevduatınızı TL üzerinden çekebiliyorsunuz. Anlık döviz kurları üzerinden TL’ye çevrilen altın’ı fiziken almanız mümkün değil.

Biriken Altın Hesabı Ziraat Bankasında

Ziraat Bankası bünyesinde bir altın hesabı açmanız halinde bu hesabınıza tanımlı vereceğinizi talimatlar ile aylık belli bir miktar altın alımı yapabiliyorsunuz. Hesabınızdaki paraya istinaden altı alımı talimatı vermeniz halinde, hesabınızda para olmadığında alım yapılamıyor. Fakat bir sonraki dönem hesapta nakit olması halinde talimat yerine getiriliyor.  Düzenli altın alım talimatı takvimi de hesap sahibi kendisi belirliyor.

Aslına bakarsanız altın başlı başlına bir gelenek haline geldi. Değerli bir maden olması, düğünler, hediyeler derken binlerce yıldır para olarak da basılması değerli kılıyor. Zaman içerisinde güvenlik olarak da bankalarda açılan hesaplara aktarılması büyük bir avantaj haline geldi. Ayrıca hediyelik eşya olarak alındığında bu alım tutarı içerisine işçilik gibi masrafların katılıyor olması yatırımcı hüviyetindeki tüketicileri zarara uğratıyor diyebiliriz. Çeyrek altın diye tabir edilen birikimlerinde basım tarihleri gibi nedenlerden dolayı fiyat farkının oluştuğunu da düşünürsek bankada hesap açmak, bu hesabı Ziraat Bankası Altın Hesabı olarak değerlendirmek biz tüketicilerin en büyük avantajı haline geldi.

Devlet Sigortası Geldi

Evinizin bir köşesinde altın tutuyorsanız bu sizin için büyük risk oluşturuyor demektir. Bu nedenle birikimleriniz hangi türden olursa olsun bankalar nezdinde yapılması gerekir. Zaman içerisinde batan bankalardan yakınan tüketicilerin mağduriyetinin önlenmesi ve bu tür olaylar ile vatandaşların mağdur edilmesinin önüne geçilmesi için 2006 yılında yasal bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile 100 bin liraya kadar olan TL, Döviz ve Altın hesaplarının hepsi sigorta kapsamına alında. Bu sigortayı da devlet üstlendi ve bankaların iflas etmesi gibi durumlarda bu mevduatları devlet karşılayarak vatandaşları kayıp yaşamasını önleyecek.

Ziraat İnternet Şubeden Altın Alım Satımı

Ziraat Bankası bünyesinde bir hesabınız ve bu hesabınıza tanımlı olarak internet bankacılığının bulunuyorsa burada kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü internet şubeden giriş yapmanızın ardından isterseniz yatırım hesabı olarak kendinize Ziraat Bankası Altın Hesabı açabilirsiniz. Anlık olarak yapacağınız bu işlem ile hesabınıza altın alım ve satımı yapabilmeniz de mümkün hale geliyor. Yatırımcıların bir çoğu altını düşük tutarlardan alıyor ve yükselmesi ile internet bankacılığından anında satış yaparak kazanç sağlamış oluyor. Tüketiciler için bu da önemli bir özellik.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Az önce belirttiğimiz gibi altın hesabınızı internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat henüz Ziraat Bankası şubelerinde bir hesabınız yoksa öncelikle hesap açımı gerçekleştirmeniz gerekir. Bu açılışlarda şu an için sadece şubeler üzerinden gerçekleştiriliyor. Size uygun olan bir banka şubesine giderek hesap açmanız sadece dakikalar içerisinde gerçekleştiriliyor. Dilerseniz internet bankacılığını da açtırabilir aynı şifreniz ile Ziraat Mobil Şubeden de bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Altın Alım Satım Arasındaki Makas Farkı Önemli

Anlık döviz alım ve satımı için bankalar arasındaki en önemli fark alım ile satış arasındaki fiyat farkları. Bankalar yüksek dövizden sattıkları altının gramını kendi bünyelerinde alırken daha düşük oranlardan alıyor. Bu nedenle aradaki fark ile banka kazanırken müşterileri kaybetmiş oluyor. Bu durum dalgalanmaların yaşandığı dönemlerde daha yüksek tutarlara neden olabiliyor. Bu nedenle tüketicilerin en çok araştırmasını yaptıkları hususlardan bir tanesi alacakları altın ile satacakları altın gram fiyatı arasındaki makas farkı oluyor. Bir devlet bankası olarak üstüne düşen görevi en üst düzeyde yapmaya çalışan Ziraat Bankası Altın Hesabı ile bu durumda yine avantajlı bankalardan diyebiliriz.

Kısaca Ziraat Bankası Altın Hesabı

* İnternet Bankacılığı ve Şubeden Hesap Açma
* 100 Bin Liraya Kadar Devlet Garantisi
* Vadeli Altın Mevduat Hesap açılması
* Vadesiz Altın Mevduat Hesap açılması
* Anlık altın alım ve satım imkanları
* Altına Dayalı Kira Sertifikası İle Kiralama
* Hesap İşletim Ücreti Yok

Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası

Zaman zaman yapılan talep toplama günlerinde elinizdeki mevcut altınları bankaya getirerek açtıracağınız hesaba aktarabiliyorsunuz. Burada altından bahsettiğimiz Darphanede basılan altınlar (çeyrek, yarım, Ata gibi), 22 ayar değerindeki takı halinde bulunan kolyeler ve bilezikler, külçe altınlarınızı bankaya getiriyorsunuz ve en az altı ay olmak üzere kiralayabiliyorsunuz. Altı aylık kira ücreti yine altın üzerinden veriliyor. Yani yatıracağınız yüz gram altın için altı ay sonunda 1,20 gram, yıl sonunda ise 2,40 gram altın kazancı sağlamış oluyorsunuz. Yani mevcut birikim için yapmış olduğunuz altın alımları evinizde öylecesine durur. Ne ekonomiye katkısı olur ne de kazanç sağlar. Sadece altının fiyatının artması ile kazancınız kalır. Aksi takdirde Altına Dayalı Kira Sertifikanız ile ayrıca kiralama ücreti alırsınız ki bu da artı bir avantaj.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma