Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bankalar
 4. »
 5. Kredi Kartı Aidatı Var mı Yok mu?

Kredi Kartı Aidatı Var mı Yok mu?

Aydin Duran Aydin Duran -
292 2

Piyasaya sürülmesinin ardından tüketiciler tarafından çok sevilen kredi kartları cüzdanlarımızın baş tacı konumuna geldi. Fakat beraberinde de bir çok maddi yükümlülüğü getirdi. Kredi kartı mağdurlarının yanında tüm kullanıcıları ilgilendiren kredi kartı aidatı muamması bir çok kesim tarafından var mı yok mu? sorularının irdelenmesine neden oldu.

Kart Aidatı Var mı Yok mu?

Gerek medya da gerek sosyal medyada kredi kartları üyelik ücretleri ilgili bir çok haber duyuyorsunuz ve duyduklarınız doğru bile olsa tüketicinin kafası karışıyor. Karışmaması da mümkün değil çünkü yapılan yasal düzenleme tarihleri bankalara ve tüketicilere ayrı yükümlülük getirdi. Kart aidatlarının geri alınabilmesi için Tüketici Hakem Heyetlerinin yoğun başvurular alması ile Tüketiciler, Bankalar ve Tüketici Heyetleri neredeyse işin içinden çıkılamaz bir duruma geldi.

2014 yılı Ekim ay’ında yapılan son tüketici kanunu ile bankaların verdiği hizmetler ve bu hizmetler için alınacak ücretlere ve tutarlarına açıklık getirildi ki tüm piyasa rahatlamış oldu. Kart aidatı ile ilgili hususlar bu nedenle Ekim 2014 öncesi ve sonrası olarak iki kalemde incelenmeli.

2014 Öncesi Kredi Kartı Aidatları

Bankalar tüketicilerin hizmetine sunduğu kartlar ile yıllık olarak kart aidat ücretini alırken belli bir rakam üzerinden netlik kazanmıyordu. Aynı banka, hatta aynı şubeden talep edilen kredi kartları için ayrı ayır fiyatlandırma yapılması tüketicileri üzen noktalardan. Bazı bankaların altı ayda bir kesinti yapması, bazılarının aylık küçük tutarları ekstrelere yansıtması en çok şikayet edilen hususlar. Bu tarihten önce yapılan kesintilerin iadesinin alınabilmesi için tüketiciler heyet bürolarına başvuru yaparak adım atıyorken buradan çıkan her karar tüketici lehine de olmuyor.

2014 yılı son on yılı için yapılan kesintiler için başvuru imkanı olan tüketiciler bu ücretlerinin iadesini alabilmek için öncelikle bankalardan kesinti yapıldığına dair ekstre ya da dekont gibi bir dayanak belge alması gerekenlerden. Fakat bu durumunda farkına varan bankalar zamanla tüketicilerden kesintilerin gösterildiği dekont için ayrı bir ücret talep etmesi ve bu ücretin kart ücreti ve hatta daha fazla olması bankalar adına ayrı bir pazar halini aldı.

Nitekim Tüketici Hakem Heyetleri bu tarihten önce yapılan kesintiler için önceden hazırlanan, matbu sözleşmeler ile tüketicilere kredi kartı tahsisi yapıldığı için kredi kartı aidatının tüketiciye iade edilmesi yönünde karar alıyordu. Alınan kararlar hem şikayetçiye, hem şikayet edilene tebliğ edilirken posta masrafları ayrı bir yük olarak devletin üzerine kaldı. Yapılan tebligat ile 15 gün içinde karşı itirazın yolu açık bulunuyor ve itiraz merci Tüketici Mahkemeleri.

2014 Sonrası Kredi Kartı Aidatları

Hem tüketicilerin şikayetleri, hem bankaların şikayetleri ile ödenen yüklü posta masrafları ve Tüketici Hakem Heyetlerinde biriken dosyaların ardından yeni yasal düzenleme yürürlüğe girdi ki, bu düzenleme sonrası kart aidatına konu olan her taraf biraz rahatlamış oldu. Bankalar bu tarihten sonra kart aidatı ücreti kesintisi yapabilirken aynı zamanda tüketicilere talepleri doğrultusunda aidatsız kart hizmeti sunması gerekti. Fakat burada sunulan ücretsiz kart ile tüketici chip para, para puan yada bonus olarak nitelendirilen hediye para toplama kampanyalarından yada buna benzer harcama yapmaya teşvik edici hususlardan ve bazı taksitlendirmelerden yoksun olunmasını beraberinde getirdi.

Yani şu anda hem ücretli hem de ücretsiz  kart hizmeti sunuluyor ve kredi kartı muamması net bir şekilde son bulmuş oluyor. Fakat bu noktadan itibaren tüketicilerin şikayetlerinin başında da kesilen kart aidatı ücretlerinin yüksekliği konusu geliyor.

Aidatsız Kredi Kartları Hangileri

Yasal sorumluluk gereği bütün bankalar kendi bünyelerinde müşterilerine kart aidatı ödemek zorunda kalmadıkları hizmeti sunmaya başladı. Bunlardan bazıları;  Garanti Flexi Kart, Akbank Free Kart, QNB Finansbank Fix Kredi  Kartı, Halkbank Paraf Kart, Ziraat Bankası Combo Kart, HSBC Konsept olarak hizmete sunuldu.

Bununla birlikte QNB Finansbank piyasaya sürdüğü Enpara Card ile tüketicilere yeni bir yüz getirdi. Tüketicilerden alan değil, aidat veren kredi kartı ile kampanya yapan banka kartları düzenli kullanılması halinde yıllık 100 TL ücret ödemesi gerçekleştirmeye başladı.

Güncel Kredi Kartı Aidatları Ne Kadar?

Yıllık olarak değişin kart ücretleri yine kendi özelliklerine göre banka içerisinde de farklılık gösteriyor. Öyle ki bir bankaya bağlı olarak hizmete sunulan onlarca marka bulunuyor ve bu markaların fiyatları da farklılık gösteriyor. Güncel olarak klasik banka kart aidatları ücretleri ise değişiklik gösteriyor.

Yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı tüketiciler net bir cevap alamaz haldeler bir karışıklık olduğu gerçek. Kart aidatı için hakem heyetine başvuru yaparken kişilerin bu değerlendirmeleri göz önünde tutması gerekir. Genel olarak heyet bürolarında başvurular inceleniyor ama tüketicinin de bilmesi gerekiyor ki, buradan lehinize çıkan karar ile kart aidatı alacaksınız diye kesin bir husus yok.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Mehmet - -

  Fibabank bonus kart istemedigim halde bankada çalışan arkadaş dükkanıma geldi bir şekilde ikna etdi kullanmadığın için aidat gelmez dedi şifresini bile almadığım kart,a 100 lira aidat geldi bana.

  1. admin - -

   Mehmet bey bu tür alımlar sonrası aidat yansıtan bankalar bulunuyor. Kullanmasanız dahi aidat ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun için kartınızı iptal ettirmeniz aidat ödememeniz açısından olumlu bir adım olacaktır. Kredi kartı alımlarında güvenliğiniz için banka şubelerini yada dijital ortamlardan başvuru yapmanızı tavsiye edebilirim. Güncel kredi aidatlarının iadesini alabilmeniz için şu an yasal bir mevzuat yok. Ancak bankaya itiraz edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma