Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Faizleri Düşer mi? Faizler Daha Ne Kadar Düşer?

Kredi Faizleri Düşer mi? Faizler Daha Ne Kadar Düşer?

Aydin Duran Aydin Duran -
107 0

Para Politikası Kurulu Kararı ile faiz indirimine gidildi. Bunun yanında açıklanan enflasyon rakamları da 15,01 seviyesine inmişken buna katılan ÜFE ise 13,45 seviyesinde. Vaziyet ekonominin doğru yolda gittiği yönünde. Ekonominin özellikle önünü tıkayan kredi faizlerindeki indirim ekonomimizi olumlu yönde etkileyecektir. Tüm bu gelişmeler enflasyon rakamları üzerinde bir baskı kuruyor. Bu baskı elbette inme aşaması için atılan adımları içeriyor. Gelişen bu olaylar neticesinde kredi faizleri düşer mi? Düşerse kredi faizleri ne kadar düşer? Hangi seviyelere kadar geriler? Tüm bu soruların cevabını ilerleyen dönemlerde hep birlikte alacağız.

Kredi Faizlerinin Düşmesinde Enflasyon Rakamları Önemli

Geçtiğimiz aylarda ekonominin bir numaralı ismi Sayın Albayrak yaptığı açıklamada Eylül ay’ında enflasyon rakamlarının tek hanelere ineceği yönündeydi. Bu oranda haklı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat bu durumda kalıcı olarak tek haneli rakamlara inmesinin önümüzdeki yıl gerçekleşecek gibi görünüyor. Bunun en büyük nedeni ise son zamanlarda yapılan zamlar. Özellikle Dolar kurunda inmeler yaşanırken küresel ekonomide gerçekleşen olaylar neticesinde altın rakamlarında artış yaşanmıştı. Bu durum faiz indirimi sonrası biraz altın kurunda da kendini göstermiş olsa da dalgalanmalar söz konusu. Bu durumun devam ediyor olması enflasyon rakamlarının aşağı seviyede koruyacaktır. Fakat yükselen döviz kurları neticesinde yine enflasyonun da üst durumlara çıkacağı beklentisi mevcut.

Söz konusu kredi faizlerini daha aşağı seviyelere düşmesi için öncelikli olarak enflasyonun yükselmesine neden olan kriterlere engel olmak gerekiyor. Özellikle gıda fiyatlarının aşağılara çekilmesi, vergilerle birlikte daha çok dolaylı vergilerde indirimin sağlanması ile atılacak adımlar neticesinde önümüzdeki aylardan itibaren normalleşen bir rakamlardan bahsetmek söz konusu olacaktır.

Merkez Bankasının Faiz Kararları

Merkez Bankasının attığı adım ile 425 puan faiz indirimi kararı sonrası bankalar özellikle tüketici kredilerinde indirime gitti. Bu anlamda en çok hangi banka kredi faizini indirdi başlıklı yazımızda güncel kredi faiz oranları hakkında bilgilere yer vermiştik. Bir önceki toplantısında da faiz indirimine giden Merkez Bankasının bu hamlesi sonrası beklentiler kredi faizleri daha düşer mi sorusunu beraberinde getiriyor. Durum o ki, hükümet kanadı ile Merkez Bankasının atacağı adımlar neticesinde kredi faizleri daha aşağı seviyelere düşecek gibi görünüyor.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Merkez Bankası başkanlığında yapılan değişiklik neticesinde finansal sektörde bir hareketlilik yaşanacağı bekleniyordu. Zira ilk aşamanın ardından ikince kez gelen indirim kararı neticesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında sürekli enflasyonu tek haneli rakamlara indirme isteği ekonomi dünyasına ipuçları veriyor. Bu nedenle önümüzdeki süreçte enflasyon rakamları ile birlikte kredi faizlerinin de daha düşeceği yönünde beklentiler bulunuyor. Düşen kredi faizlerinin ekonomiye etkileri olumlu yönde olacağından bu indirimin kısa süre içerisinde gerçekleşmesi piyasalar açısından önem arz ediyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma