Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ne Demek?
  4. »
  5. Guntu Nedir?

Guntu Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
215 0
guntu nedir

Görüntü işleme, bilgisayarların görüntüleri ve videolardaki nesneleri yanı sıra kişileri tanımlamasını ve anlamasını sağlamaya odaklanan bir bilgisayar bilimleri arasında yer almaktadır. Guntu da bu alanların arasında yer alan diğer yapay zeka türleri gibi görüntü işlemede insan yeteneklerini kopyalayan görevleri gerçekleştirmeyi ve otomatikleştirmeyi amaçlayan sistemsel bir tekniktir.

Guntu Nasıl Çalışır?

Görüntü işleme hem insanların görme biçimi hem de gördüklerini anlamlandırma biçimini kopyalamaya çalışmaktadır. Görüntü işleme teknolojisine yönelik pratik uygulamalar yelpazesi onu birçok modern yenileyen ve çözümün merkezi olurken bileşen haline de getirmektedir. Görüntü işleme teknolojisine yönelik olarak pratik uygulamalar yelpazesi de bu alanda yer almaktadır. Yaşam ile guntu birçok modern yeniliğin ve çözümün merkezi bir bileşeni haline getirmektedir.

Görüntü işlemi bulutta ya da şirket içerisinde çalıştırılabilmektedir. Guntu aslen örüntü anlamına gelmektedir İngilizceden çevrilmiş anlamı guntudur. Görüntü işlemi uygulamaları insanlardaki görme sisteminin işleyişini takip etmek adına algılama cihazları yapay zeka makine öğrenimi ve derin öğrenmeden gelen girişleri kullanmaktadır. Görüntü işleme uygulamaları buluttaki büyük miktarlarda bulunan görsel veri ya da görüntüler üzerinde eğitilen algoritmalarda çalışmaktadır. Bu görsel verilerdeki desenleri algılar ve diğer görüntülerin içeriğini belirlemede bu desenleri kullanır.

Guntu Nedir?
Guntu Nedir?

Guntu İşleme Özellikleri?

Sistem görüntü işleme programlarının görüntüleri nasıl işlediğini ve bilgileri nasıl evrimleştirdiğine ilişkin üç ana işlevi içerisinde bulundurmaktadır.

  1. Nesne sınıflandırma
  2. Nesne tanımlaması
  3. Nesne izlemesi

Görüntü işleme fotoğraflardaki kişileri ya da nesneleri tanımlama ve bu tanımlamaya göre düzenleme adını tercih edilebilmektedir. Bu durumda fotoğraf tanıma uygulamaları genel olarak fotoğraf depolama ya da sosyal medya uygulamaları için sıklıkla popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Optik karakter tanıma büyük miktarlarda metinde bulunan bilgiler içerisinde bulunabilirliği artırabilmek ve robotik işleme otomasyon senaryolarına yönelik belge işleme aktivasyonu için tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda görüntü arttırabilme işlemleri sayesinde herhangi bir sinyal işleme bağlamında bir görüntü dağılımı bir renk genliği anlamına gelmektedir. İki boyutlu yapay bir resim gibi bir yapay nesne olabilmektedir. Bilgi iletme açısından iki boyutlu ve üç boyutlu olmak üzere görsel sistemi besleme şansına sahip olmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma