Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?

Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
199 0
Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?

Bankalar kredi çekerken evrak talep eder ve bunların arasında maaş bordrosu da var. Fakat kredi skoru risk raporu sizin adınıza çıkacak paranın miktarını belirler. Kredi skorunu nasıl öğrenirim, yöntemleri nelerdir ve arttırmak için neler tavsiye edilir tarzındaki soruların tamamını yanıtlıyoruz. Kredi skoru hakkında tüm merak edilenlerle karşınızdayız.

Kredi Skoru Öğrenmek Mümkün mü?

Bireylerin birçok alanda toplu paralara ihtiyaç duyması günümüz olanaklarıyla artış göstermektedir. Sizin de toplu paralara ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bankalara başvurmanız doğal olarak karşılanır. Bankalar sizlere vermiş olduğu toplu paraları kredi olarak isimlendirir. Kredi almak için her tüketici direkt olarak başvuru yapamaz. Öncelikle gerekli evrakları doldurmalı daha sonra birey hakkında incelemeler yapılmalıdır. Bireyin kredi notu skoru ölçülerek kredi almasına ne kadar elverişli olduğu evraklara yansır.

Kredi notu skoru bireylerin borçlarına, düzenli ödemelerine, kredi sayılarına ve diğer bankalarla olan ilişkilerine göre şekillendirilir.  Skorunuzu öğrenmek için 2013 yılında hizmete girenFindeks sorgulama sisteminden yararlanabilirsiniz. Skorunuz düşük ise bankalar sizlere kredi vermeyecektir. Aksi halde skorunuz üst seviyelerde yer alıyorsa bankalar sizlere direkt kredi onaylaması ile toplu para verecektir.

Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?
Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu skorunuzun yükselmesi için borçlarınızı temizleyebilir, düzenli ödeme sistemine geçebilirsiniz. Bu durumda düzenli ödediğiniz borçlarınız direkt skorunuza yansımasa bile birkaç ay sonra etkisini göreceğinizden emin olabilirsiniz. Kredi notu skoru ile birçok alana etki eden bankalar tüketicilere her zaman kredi vermeye müsait olabilirler. Ancak resmi evraklara ve kredi skoruna göre karar veren bankalara gitmeden internet üzerinden bilgilerinizi yazarak KBB sitesinden kredi notunuzu sorgulayabileceğinizi belirtmek isteriz.

Kredi Skorunu İnternetten Öğrenme

İnternet üzerinden araştırmalar yaparak kredi notu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz ancak tüm doğru bilgiler için doğru adreste olduğunuza emin olun. Sizler tüm tüketiciler gibi farklı zamanlarda toplu paralar için bankalara başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Geçmişinizde kredi notunuz yüksek ise gelecekte de bu değerleri yüksek tutmalısınız.

Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?
Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?

Kredi Skoru Yükseltmek İçin Püf Noktalar

Öncelikli olarak findeks kredi notunu yükseltme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız lazım. Birkaç adımda kredi notunu arttırmak mümkündür. Bireysel ve kurumsal banka hesaplarının sicillerini daha da iyiye götürmek ister miydiniz?

Kredi kartını düzenli olarak kullanmak iyi bir sonuç elde etmektir. Kartın hesap kesim ve son ödeme tarihlerini belirleme işini bankaya bırakmayın. Sizin için en uygun zamanları belirleyin ve buna göre ödeme planı çıkarın.

Faturaları, vergileri ve diğer ödemeleri banka hesaplarınız aracılığıyla yapın. Özellikle mobil bankacılık kullanımı hakkında bilgilenin ve bunların ilerleyen bankacılık işlemlerinde işe yarayacağını unutmayın. Tüm ödediğiniz faturalar ve diğer masraflar sizin için olumlu puan anlamına geliyor. Bankalarda sadece yüksek miktarlarda kredi çekilmez, acil ihtiyaçlar için 300 lira – 500 Türk Lirası – 750 TL gibi rakamlar çekerek bunları hızlıca ödeyebilirsiniz. Böylece kredi skoru nasıl yükseltilir sorusunu en iyi şekilde uygulamalı yanıtlandırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma