Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. Türk vatandaşlarına çalışma izni veren ülkeler

Türk vatandaşlarına çalışma izni veren ülkeler

Aydin Duran Aydin Duran -
154 0
Türk vatandaşlarına çalışma izni veren ülkeler

Türkiye vatandaşları belli koşulları sağladıkları takdirde gittiği ülkede çalışma izni alma imkanına sahiptir. Avrupa Birliği ülkeleri, AB vatandaşlarına çalışma izni verme zorunluluğuna sahip olmalarının yanı sıra, AB vatandaşı olmayan bir kişinin çalışma izni alabilmesi için bazı koşulları da sağlaması gerekebilir. Bu koşullar arasında, kişinin bir meslek sahibi olması, yeterli dil becerilerine sahip olması veya belirli bir miktarda para biriktirmiş olması gibi sebepler bulunabilir.

Türk vatandaşlarının çalışma izni alabilmek için, çalışmak istediği ülkenin kurallarına uyması gerekmektedir. Ayrıca, çalışma izni almak için gideceğiniz ülkenin vize ve pasaport koşullarını da karşılamanız gerekebilir.

Türk vatandaşlarına çalışma izni veren ülkeler:

 1. Norveç
 2. Polonya
 3. Brezilya
 4. İtalya
 5. Almanya
 6. Rusya
 7. Danimarka
 8. İrlanda
 9. Portekiz
 10. Amerika Birleşik Devletleri
 11. Fransa
 12. Kanada
 13. İsveç
 14. İsviçre

Türk vatandaşlarına çalışma izni veren ülkeler

Türk vatandaşlarına çalışma izni veren öncelikli ülkeler Polonya ve Almanya’dır. Almanya işçi alımını eskiden günümüze kadar Türkiye’den yapmıştır. Türkler Almanya’da genellikle inşaat elemanı veya fabrikalarda işçi olarak çalışmışlardır. Gelecek yıllarda Almanya’da çeşitli işçi açıkları oluşabilir bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Aşçı
 2. Sağlık hizmetleri
 3. İnşaat sektörü
 4. Vasıflı işçi
 5. Teknik anlamda yapılabilecek işler
 6. Metal sanayisi

Çalışma izni nasıl alınır?

Çalışma izni, bir ülkeye giriş yaptıktan sonra çalışma amacıyla orada kalmayı planlayan kişiler için verilen bir belgedir. Çalışma izni, çalışmak istediğiniz ülkenin iş, çalışma ve yaşam koşullarına uyum sağlamanızı ve bu ülkede geçerli olan yasaları karşılamanızı sağlar.

Çalışma izni alabilmek için, öncelikle çalışmak istediğiniz ülkeye vize almanız gerekebilir. Daha sonra, ülkeye giriş yaptıktan ve belirli bir süre geçirdikten sonra, çalışma izni başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru, çalışma izni verilen ülkenin iş ve çalışma koşullarına uygun bir meslek sahibi olmanızı veya belirli bir miktarda para biriktirmiş olmanızı gerektirebilir. Gerekli şartları yerine getirdikten sonra çalışma izni randevusu alarak gerekli kuruluşlara belgeniz ile giderek bulunduğunuz ülkede çalışabilir iznini alabilirsiniz. Genellikle çalışma izinlerini bulunulan bölgede ki konsolosluklar veya elçiliklerden alabilirsiniz.

Çalışmak için gideceğimiz ülkenin dilini bilmek zorunlu mu?

Yurt dışında çalışabilmek için, gideceğiniz ülkenin dilini bilme zorunluluğu yoktur. Ancak yurt dışında daha iyi çalışma ve insanlar ile anlaşabilmek için dil bilmek faydalı olacaktır. Dil bilmek, daha kolay iş bulma imkanınızı arttırabilir. Özel bir şirket aracılığı ile gitmek isterseniz çoğu şirket gideceğiniz ülkenin dilini bilmenizi şart koyabilir.

Yurt dışında maaş ne kadar?

Yurt dışında maaşlar, ülkeden ülkeye ve işyerinden işyerine değişiklik gösterir. Maaşların ne kadar olduğu konusunda genel bir cevap vermek zordur. Maaşlar, birçok faktöre göre değişiklik gösterir ve bu faktörler arasında çalışılan sektör, işyerinin büyüklüğü, çalışanın deneyimi ve eğitimi gibi faktörler yer alır. Daha iyi bir bilgi almak için yurt dışında tanıdığınız birinden yardım alabilirsiniz.

Diğer Ülkeler Asgari Ücret Tutarı Yazıları

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma