Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. TSMC, 3nm İşlemci Çiplerin Seri Üretimine Başlıyor

TSMC, 3nm İşlemci Çiplerin Seri Üretimine Başlıyor

Aydin Duran Aydin Duran -
200 0
TSMC, 3nb Çiplerin Seri Üretimine Başlıyor

Apple teknolojilerinin en önemli tedarikçilerinin başında gelen TSMC, uzun süredir test çalışmalarını yürüttüğü 3nm işlemci seri üretimine başlıyor. Yapılacak üretim için firma etkinlik davetiyesi yayınladı.

Apple’in en önemli tedarikçileri arasında yer alan TSMC, 2022 yılı başında yaptığı açıklama ile 3nm işlemcilerin seri üretimine sene içerisinde başlanacağını duyurmuştu. Yılın son günleri ile 29 Aralık tarihi itibariyle 3nb çiplerin seri üretimi için şirketin adım attığı ortaya çıktı. Böylelikle seri üretim için davetiye çıkaran TSMC’nin Apple tarafından hangi işlemciyi kullanacağı merak konusu oldu.

3nb İşlemciler iPhone 15 Serilerinde Kullanılacak

TSMC, 3nb Çiplerin Seri Üretimine Başlıyor
TSMC, 3nb Çiplerin Seri Üretimine Başlıyor

Apple ana tedarikçisi konumundaki TSMC yaptığı açıklama ile 29 Aralık tarihi itibariyle 3nm işlemcilerin seri üretimine geçiyor. Apple 14 serilerinden güncel olarak kullanılan 4nb işlemciler ile A16 Bionic işlemcisi yerini 3nm işlemcisine bırakacak. 2023 yılı itibariyle kullanıcıyla tanışacak olan iPhone 15 serilerinin üretiminde sene başı itibariyle yeni teknoloji 3nb işlemciye geçilebilir. iPhone 2023 yılında piyasaya sürülecek olan 15 serisinin işlemcisi ile onu çalıştıracak olan A17 Bionic işlemcisi 3nb fabrikasyon sürecinde yer alacak. Zira Apple raporları ile ortaya çıkan haberlerde markanın yakın bir zamanda çıkacak olan M2 işlemcili 14 ve 16 inçlik MacBook Pro’ya ek güncelleme söz konusu. Mac Studio ve Mac mini modelleri ile TSMC’nin yeni işlemcisi 3nm kullanılması bekleniyor.

Yapılan açıklamalar ile TSMC’nin 29 Aralık tarihinde yeni işlemcisi 3nm için Güney Tayvan Bilim Parkında kutlama töreni düzenleyeceği yönünde. Ancak DigiTimes ile başka bir raporda söz konusu 3nm işlemci ile ürünün fabrikasyon sürecinden geçebilmesi için gerekli olan hammaddenin yetersiz olduğu yönünde. Bu sebeple gelişmiş versiyonlarının üretiminden önce bu işlemcinin üretiminin mümkün olmadığı belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma