Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
206 0

Bankadan alınan kredi kartını kapatmak için neler yapılabilir ve nereye müracaat edilir? Genellikle alışveriş yapmayı ve para harcamayı iyi biliyoruz, fakat kredi kartları nasıl kapatılır sorusunda yetersiz kalabiliyoruz. Bankaların müşterilerine verdiği kartları iptal ettirmek için borcunu sıfırlamalısınız ve herhangi bir taahhüt yok ise dilekçeyle bu işlemi gerçekleştirmek elinizde.

Kredi kartınızı kapatabilmeniz için;

  • Banka müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz
  • Banka şubesine başvuru yapabilirsiniz

Kredi Kartını Kapatmak İçin Ne Yapılır?

Sıklıkla kullandığınız kredi kartınızı kapattırmak maalesef bu kartı almak kadar kolay bir işlem değildir. Bankalar kapattırma sürecinde işleri ağırlaştırmak ve yokuşa sürmek amacı ile hareket ederler. Bu nedenle kredi kartı nasıl kapatılır sorusunun cevabını almanız amacıyla sizlere bazı ipuçlarını belirtmek isteriz.

Kart iptali işlemlerinde ilk olarak bilinmesi gereken nokta, kart iptal etmeniz esnasında kartınıza ait bütün borcu kapattığınıza emin olmalısınız. Kartın ileri dönemlere ait taksitler de dahil olmak üzere bütün borçların sıfırlanması gerekir. Tüm kart bakiyesini kapatacak derecede maddi durumunuz müsait değil ise, kullanımını devam ettirmek isteyeceğiniz başka bir kredi kartına borç transferi yapılabilir ya da tüketici kredisi çekerek bu borcu kapatabilirsiniz.

Kredi kartınızın iptal edilmesi için en pratik çözüm için; boş bir kağıda kart numaranızı yazmak ve de kartınızın iptal edilmesini talep edeceğiniz bir dilekçe düzenleyip size en yakın şubeye teslim etmeniz gerekir. Kredi kartları nasıl kapatılıyor? Bu sorunun başka bir cevabı da telefon bankacılığı hizmetidir.

Kredi Kartını İptal Ettirme Yöntemleri Nelerdir?

Telefon bankacılığı, kart kapattırma işleminde aslında en kolay çözümdür. Ancak kartınızı kayıp sebebiyle kapattırmak istediğinizi söylediğinizde otomatik olarak yeni bir kart basarlar. Bu duruma karşı da yapacağınız şey, size gönderilen yeni kartı teslim almamanızdır. Daha sonra da elinize geçmediğini bahane göstererek iptal işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Son olarak telefon bankacılığı yöntemi ile kartların nasıl iptal ettirileceğinden tekrar bahsedelim. Bu yöntem ise şöyle; borç bakiyesinin tamamını sıfırladığınız kartının telefon bankacılığı ve müşteri temsilcisi ile irtibat sağladığınızda kartınızın iptal edilme talebini belirtmeniz olacaktır. Ayrıca bu konuşmayı gerçekleştirdiğiniz detayları yani müşteri temsilcisi ile yapılan görüşme tarihi, müşteri temsilcisinin adı ve görüşme saatini ayrı bir şekilde not almanızı tavsiye ederiz. Daha sonra zaten işlemlere başlanır.

Borcu Olan Kredi Kartını Kapatabilir miyim?

Bankaların müşterilerine vermiş olduğu kredi kartlarını en çok taksitli alışveriş için kullanırız. Çünkü en mantıklısı bu, yüksek maliyeti olan bir ürünü taksitlere böldürebiliriz. Peşin vermeye gücümüz yetmeyebilir, elimizdeki bu güzel imkanı değerlendirmek varken kötüye kullanmamız gerçekten olmaz. Borcu olan kredi kartı kapatılır mı diye sorular çok geliyor, fakat borçlarını sıfırlamadan kapatamazsınız. En güzeli ise düzenli ödeme planına uymak ve bütçeniz kadar limit belirlemektir. Aksi halde ödemesi olan kredi kartı iptali ettirilmez.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma