Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ne Demek?
  4. »
  5. Sambre Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Sambre Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Aydin Duran Aydin Duran -
153 0
Sambre Ne Demek?

İngilizceden çevrilmiş olan sambre Kuzey Fransa’da ve Belçika’nın Valon bölgesinde bulunan bir nehir ismidir. Balonya’nın başkenti ne burada katıldığı Messi nehri’nin sol kıyı kolu olurken sambre kaynağı Aisna bölgesindeki L Nouvion  En Thiérache yakınlarında bulunmaktadır. Eski dönemlerde önemli bir sanayi Bölgesi olan Fransız ve Belçika kömür havzasından geçmektedir. Sambre ne demek sorusuna yanıt arayanlar için kısa bilgi vermek istedik.

Sambrenin Tarihçesi Nedir?

Bölge adını antik çağdaki Arduenna Silva isimli ormandan alırken bu geniş orman Romalılar zamanında Belçika’daki Sambre Nehri Almanya’daki Ren nehrine kadar uzamaktaydı. Günümüzde ademler bölgesi ise oldukça küçük bir alanı kaplasa da Ardenlerin çok önemli stratejik konumu yüzyıllar boyunca süren Avrupalı güçlerin savaş alanı olmasına sebebiyet vermiştir. Erken modern çağda bölgeye devamlı olarak el değiştirmiş ve farklı dönemlerde Belçika Ardenler bölgesinin bir kısmı ya da tamamı Fransa olmak üzere Almanya yanı sıra İspanyol ve Hollanda dahası var Hollanda birleşik krallığı topraklarına katılmıştır.

Sambre Ne Demek?
Sambre Ne Demek?

20 yüzyılda zor arazi koşulları Çetin ve dar haberleşme hatları sebebiyle geniş alanlı askeri operasyonlar adına uygun olmadığı düşünülmektedir.  Fakat hem 1 dünya savaşı’nda hem de 2 dünya savaşı’nda almanlar risk alarak başarılı bir şekilde Erdenleri hızlı bir şekilde aşmış Fransa’nın görece savunma gücü daha zayıf olan bölgelere saldırmışlardır. Erdenler bölgesi Dünya savaşları esnasında 3 önemli çarpışmaya sahne olmuş ve 1 Dünya Savaşı’nda Ardenler çarpışması olmak üzere 2 Dünya Savaşı’nda Almanlarla Fransız savaşı ile müttefiklerin Ardenler taarruzu oluşmuştur. Bu bölgenin kentlerinin birçoğu ikinci Dünya savaşı esnasında oldukça kötü bir şekilde zarar görmüştür.

Sambre Bölgesinin Ekonomisi

Ardenler engebeli arazisi tarım olanağını oldukça kısıtlarken açık alanlardaki tarım ile süt hayvancılığı tarımı ekonomisinin ana geçim kaynağı olmaktadır. Bu bölge kereste ve Cevher açısından oldukça zengin olurken Liége ile Namur endüstri merkezi olmaktadır. Yoğun ormanlarda oldukça önemli av hayvanı da yer almasından dolayı bölgenin güzel manzaraları aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  • Avcılık
  • Bisiklet
  • Yürüyüş
  • Kano
  • Doğa sporları

Belçika’nın en önemli turizm bölgesi olmasına da olanak sağlamıştır. Almanya’da ki Eifel dağ sırası Ardenler’de ile birleşir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma