Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Az Parayla Kendi İşini Kurmak, Kendi İşinizin Patronu Olmak

Az Parayla Kendi İşini Kurmak, Kendi İşinizin Patronu Olmak

Aydin Duran Aydin Duran -
207 0

Birçok girişimci çok az bir bütçeyle kendi işini kurmuştur. Kredi çekerek aslında iş kurmak ve geliştirmek anlamında girişimcilere yükünü kaldırabilen durumlar arasındadır. Yalnız iş kurma, büyütme ve geliştirme sırasında çok az bir sermaye ile işin üstesinden gelmek mümkündür.

Sınırlı bir bütçeniz var ve iş için size engel olduğunu düşünüyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var. Çünkü çok az bir bütçe ile farklı iş alanları ait imkânlar mevcuttur. Peki az parayla kendi işini kurmak için nelere dikkat etmek gerekiyor.

Kişisel iletişim araçlarından yararlanmak

Yapmak istediğiniz veya aklınızda tasarladığınız bir fikrin gerçeğe dönüşmesindeki en önemli adım, müşteri veya kullanıcı temeli oluşturmaktır. Başlangıç aşamasındaki şirketler için bu zor bir durum olmakla beraber girişimciler şirketsel olarak olmasa da kişisel ağlarını açabilirler. Eğer yeni işinizde başarı sağlamak istiyor ve ya işinizi geliştirmek istiyorsanız, başlangıçta müşteri tabanı oluşturmak önemli fayda sağlayacaktır.

Mücadeleci olmak

Başarılı bir giriş yapmak, girişimcilerin son derece inatçı ve mücadeleci olmasını gerektirir. Yeni iş sahipleri, işlerini yapmak ve personel çalıştırmak için her zaman az bütçe ile mümkün olmayabilir. Bunun için ekstra görevler üstlenmeleri gerekebilir. Girişimci elinde olan her şeyi değerlendirmeli, elinde var olanlarla ne yapabilir bunu belirlemelidir.

Tavsiyeleri dikkate alın

Girişimciler, insanların deneyim ve girişimciliklerindeki başarıları ve başarısızlıkları dikkate almalıdır. Her tavsiyeden kendilerine yön veren sonuçlar çıkarmalıdır. Tavsiyeleri dikkate alarak adımlarınızı kolaylaştırabilirsiniz. Herhangi bir kitap veya internet sitelerindeki bilgiler yardımcı olabilir size fakat bu işte en etkili tavsiye deneyimli kişilerden edindiğiniz bilgilerdir.

Farkındalık yaratma

Girişimciler aynı sektör içinde kendisini diğer firma ve kişilerden farklı kılan adımlar atmalı ve bunu karşı tarafa hissettirmelidir. Girişimci sektördeki ihtiyaçları yakından takip etmeli ve müşteriye iyi diyalog kurmalıdır. Az bütçe il iş yapan kişi, kendisine öyle bir değer ve farklılık kazandırmalı ki potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilmelidir.

Fiyat konusu ve Rekabet

Aynı sektörde başarılı olan firmaların farklılık yaratması fiyatta ortaya çıkmaktadır. Düşük fiyat ve kaliteli hizmet sunmak girişimciler için son derece faydalı olacaktır.

Az parayla kendi işini kurmak isteyen kişilerin ne gibi bir iş yapmaları gerektiğini sürekli araştırdıkları, yakın arkadaş toplantılarında da bu iş çevresini sürekli dile getirdiklerini biliyoruz. Efsane olmuş kazançları, kimlerin nasıl kazandığını sürekli söyler dururuz.

Solucan Gübresi Üretimi Yapabilirsiniz?

Peki ne yapabiliriz? Hangi işleri az para karşılığında hayata geçirip yüksek tutarlarda para kazınırız. Hep bir soru işareti bulunuyor. Türkiye’de son dönemde az parayla kendi işini kurmak isteyen kişilerin başvurduğu iş kolundan birisi solucan gübresi üretimi oldu. Küçük kapalı alanlarda başlayan çalışmalar ile işlerini büyütmek zorunda kalan kişilerin haberlerini medyada kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiricili olarak görmüşsünüzdür. Sürekli kendini yenileyen, üreyen, üç ayda iki katına çıkan solucanlar sayesinde gübre üretimi ile kazanç sağlayabilirsiniz.

Yumurta Üretimi Az Parayla Olabilir

Mekanınızın el vermesi halinde yumurta üretimi işi yapmanız az parayla kendi işini kurmak anlamına gelecektir. Son dönemin organik ürünleri arasında sürekli yer edinen ve sürekli ihtiyaç halindeki yumurta üretimi düşük sermaye ile gerçekleşebilir. Şehir dışında yeri olan, mera ve tarlası olan kişilerin edineceği tavuklar sayesinde yumurta üretimi iyi bir kazanç sağlayabilir.

Çay Ocağı Açın

İnsanların en çok tükettiği içecekler arasında çay geliyor. Kalabalık ortamların en çok aranılanı, zaman geçirmek için keyifli birkaç dakika için içilen çaylar için çay ocağı açmak az parayla kendi işini kurmak anlamına gelebilir. Küçük bir dükkan, birkaç masa ve sandalye ile bir ocak sayesinde kendi işinizi kurabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık

En iyi satış yolu müşterinin ayağına gitmektir. Bunun için insanların yoğun olduğu bölgelerde, en çok ihtiyaç duyulan özellikle gıda satışları için seyyar satıcılık yapabilirsiniz. Bu iş için az parayla kendi işini kurmak demek ve aldığınız ürünleri istediğiniz yerde satabilmek demektir. Seyyar satışlarda en çok dikkat etmeniz gereken husus sağlık ve yönetmeliklere uygun olması ve Belediye ile yani Zabıta görevlilerinin işinize engel olmasına neden olabilecek yasal çerçeve dışına çıkmamanız olmalı.

Buradaki birkaç örneğimiz bizlerin size az parayla kendi işini kurmak için yapabileceklerinizden ibaret. Fakat sizlerin kendi becerinize ve eğitiminize göre daha farklı iş kolları da mevcut olabilir. Burada en büyük kaynak sizin meslek sahibi olmanız, bu meslek için harcayacağınız sermaye bedeli. Gerisi size kalmış.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma