Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. ATM Parayı Eksik Verirse Ne Yapmalı?

ATM Parayı Eksik Verirse Ne Yapmalı?

Aydin Duran Aydin Duran -
136 0

Bankamatikten para çekimi yaparken ATM parayı eksik verirse ne yapmalı? Nasıl paramızı alabiliriz, nereye başvurulmalı sizlere açıklıyoruz.

Geçmişte ATM’lerden para çeken banka müşterilerinin şikayetleri arasına eksik para almaları girmişti. Dijital olarak ATM’lere verilen komutlar sayesinde yatırılan ve çekilen paralar teknik olarak arızaya girmesi halinde size yansıyabiliyor. Bu arızalar eşliğinde çekmek istediğiniz tutarın altında ATM Parayı eksik verirse ne yapmalı sınız? Bu sorunun cevabı sizi endişenlendirebilir.

Bankanıza ait ATM’den para çekim işlemi yaptınız. Talebiniz ile ATM’nin size verdiği para arasında farklılık olabilir. Bunun için para çekimleri sonrasında sayılmasından fayda vardır. Örneğin 50 TL çektiniz ama ATM size 10 TL verdi. Tekrar hesabınıza bakıyorsunuz fakat 50 TL çekmiş görünüyorsunuz. Bu durumda endişelenmeniz elbette mümkün. Özellikle bu rakam 50 TL değil de çok daha yüksek tutarlarda olursa korkmanızda gayet normal oluyor. ATM parayı eksik verirse yapabileceğiniz çok bir alternatifiniz bulunmuyor.

ATM’den para çektikten sonra birey olarak bir çoğumuz hiç saymadan cüzdanımıza atarız. Kişilerin karşısına çıkan bir durum olmasa da dijital makinelere güvenerek yaptığımız bu hata neticesinde maddi mağduriyet yaşayabiliyoruz. Çünkü çekim sonrası hesap hareketlerinde paranızı çektiğiniz görünse bile sizin almış olduğunuz tutar arasında değişiklik yaşanıyor. Bu durumda bankanın kapısını çalıyorsunuz ve bazen olumsuz yanıt ta alabiliyorsunuz. Daha sonra kapısını çaldığınız birim ise tüketici hakem heyetleri oluyor.

Eksik Para Nasıl Tespit Ediliyor?

Bankamatiklerden para çekimleri esnasında paranın adeti ile birlikte ne kadar para çekildiği dijital olarak sayılıyor. Paranın rengi bankamatikler için önem arz etmiyor aslında. ATM görevlileri para koyarken tutarlarına göre banknotları ayırarak koyuyorlar. Bu ayırmalar eşliğinde yanlış para konulması da mümkün olabilir. Fakat bu durumun gerçekleşmesi elbette oldukça uzak bir durum. Fakat yaşanılan gerçekler arasında olan bu durumun gerçekleşmesi halinde bankanıza başvurmanız gerekiyor. Banka kişilere verilen paralar sonrası ATM hesabında fazlalık olması durumunda aradaki eksiklik ile birlikte tutarlılık yaşamasıyla tüketiciye olan parasının iadesini sağlıyor. Banka şubelerinde çalışan görevlilerin para alırken ve verirken ne kadarlık kaç tane para alındığını dekontların üzerine yazmalarının nedeni de oluşacak açık ve fazlalık durumlarının ortadan kaldırılması amacıyladır.

ATM’den Yırtık Para Çıkarsa Ne Yapmalı?

Bankamatiklerden para yatırım işlemi için yatırmak istediğiniz banknotun kırışık, kıvrık yada yırtık olması halinde ATM’ler paranızı kabul etmezler. Fakat çekim sonrası almış olduğunuz fiziki paraların özellikle köşeleri yırtık olabiliyor. Bu durum banka çalışanlarının gözünden kaçabiliyor. İnsanlar genelde parayı çektikten sonra umursamaz, kontrol etmeden ceplerine koyarak işlerine devam ederler. Kontrol eden ve yırtık olduğunu gören tüketiciler bankamatiğe tekrar yatırmak isterler fakat ATM bu parayı kabul etmez. Bu durumda yapabileceğiniz işlem en yakın Ziraat Bankasını ziyaret etmek olabilir. Ziraat Banka Şubeleri yırtık, eksik türdeki paralarınızı küçük tutarlar karşılığı değiştirebiliyorlar.

Yaşanılmış gerçek bir hikaye

Geçmiş dönemde eşimin kartı ile bankamatikten yaklaşık 3 bin 500 TL çekmek istemiştim. ATM kartı vermesine rağmen ve paranız hazırlanıyor ibaresine rağmen ATM’den para sesleri gelmesine rağmen paramı çekemedim. Üstüne tekrar kart ile giriş sonrası hesapta para olmadığını ve paranın çekilmiş olduğunu gördüm. Bu durumda endişelenmemek mümkün değil. Keza hesabın bana ait olmaması da ayrı bir endişe verici. Bunun için banka müşteri hizmetlerini aramak eşimin adına işlem yapmanız imkansız. Bu durum için eşimi telefonla arıyordum ki yaklaşık beş dakika sonra ATM’ye tekrar kart ile giriş yaptıktan sonra paranın hesaba iadesinin sağlandığını gördüm ve tekrar çekim ile işlemimi tamamladım. Bu tür olaylar dijital ortamlarda karşımıza çıkan olaylar arasında bulunuyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma