Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çocuğun Borcunu Anne Baba Öder mi?

Çocuğun Borcunu Anne Baba Öder mi?

Sonsatir Sonsatir -
1763 0

Finansal açıdan zorluk yaşayan bireyler aile fertlerini düşündüğü için çocuğun borcunu anne baba öder mi sorusuna yanıtlar aramaktadır. Çocuklardan kaynaklı borçlar anne ve baba gibi kardeşlere de yansıması mümkündür. Bu anlamda çocuğunuzun borcunu anne baba öder mi ayrıntılar içeriğimizde yer almaktadır.

Kimseler başına gelmeden bazı soruların cevaplarını aramaz. Buna gerek duyulmaz. Ancak hayatta hukuki kurallara uyulması ve uyulmadığı zamanlarda da yaptırımlarına boyun eğilmesi gerekiyor. Nitekim borçların da ödenmesi gereken hukuku ve ahlaki boyutu bulunuyor. Ebeveynler istemeseler de çocuklarının borçları ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu anlamda sorulan soru çocuğun borcundan anne ve baba sorumlu olur mu, çocukların borcu babadan anneden alınır mı? Gibi olabiliyor. Borçlar kanunu ile ilgili hususlar uzun uzadıya açıklandığı gibi hukuki terimler insanların anlamasından uzak kalabiliyor. Bu nedenle sizlere çocukların borçlarından anne baba sorumlu mudur? Bunu sizler için araştırdık.

çocuğun borcunu anne baba öder mi

Borçlarda Tebligat ve Anne Babanın Sorumluluğu

Her ne kadar istemeseler de bazı durumlarda edinilen borçlar karşılanamaz hale gelebiliyor. Bu borçların başını da bankalara olan krediler ve kredi kartı borçları çekerken finans kuruluşları alacağını tahsil etmek için yasal yollara başvuruyor. Bu yollar sonrası en önemli husus borcun ödenmesi için kişiye tebligat gönderilmesidir. Kişi adresini resmi olarak değiştirse de ikametinin olduğu yere tebligat şart. Nitekim kendisine ulaşılamadığı zamanlarda borçlu olan kişin eşi, kardeşleri, çocukları ve anne babasına tebligat yapılabiliyor. Bu gibi durumlarda sorgulanan husus çocuğun borcunu anne baba öder mi? Zira ebeveynler bu borçları da ödemekten kaçınabiliyor.

Anne ve Babanın Borçlarda Sorumluluğu

Borcun oluşmasında borçlunun anne ve babası bu borca karışmış mı? Kefil olunmuş mu? Söz konusu borçlarda imzalan protokollerde imzaları var mı bunlar önemli etkenlerdir. Kişinin borçlanmasında aile bireylerinin haberi bile olmayabilir. Nitekim burada edinilen borç için anne ve baba sorumlu tutulamaz. Ancak borçlu ile anne ve babası aynı evde ikamet ediyorsa, adrese dayalı kayıt sisteminde aynı adreste bulunuyorlarsa aynı yerde ikamet ettiklerinden dolayı icra gelmesi söz konusudur. Evdeki eşyalara haciz gelebilir. Bu haciz ile anne ve babanın eşyaların asıl borçluya değil kendilerine ait olduğunu faturaları ile beyan etmesi gerekebilir.

çocuğun borcunu anne baba öder mi

Borçlarda Eşlerin Sorumluluğu

Kişinin borcu ile ilgili bir diğer husus ta eşlerin sorumluluğudur. Evliliklerde oluşan borçlanmalar nedeniyle mağduriyetler yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam ediyor. Nitekim bu mağduriyete son vermek adına yasal adımlar söz konusu olsa da yeterli seviyelerde değil. Nitekim kişinin bankadan aldığı kredilerde, başkalarına olan kefilliklerde eşlerin haberdar edilmesi gerekir. Burada haber verilmeden yapılan borçlarda ilgili eşlerin sorumlu tutulamadığına dair hukuki kararlar vardır. Ancak yine de eşler bu borçları ödeyerek mağdur olabiliyor. Bu gibi borçların ödenmesi için gönderilen tebligatlarda eşler itiraz edebilir. Yargıtay kararlarına göre kişilerin borçlarından dolayı eşlerin haberi olmaması icranın yapılamayacağına hükmediyor. Bu nedenle de haberi olmayan eşlerin borçlardan sorumlu tutulamayacağını söyleyebiliriz.

Baba ve Anne Ölünce Borcu Çocuğa Geçer mi?

Kişilerin borçları sonrasında vefat etmeleri halinde borçlar mirasçılara geçmektedir. Çocuklar anne ve babasına ait borçları ödemekle yükümlü. Zira bu yükümlülükten kaçınabilmek için reddi miras yapılması gerekir. Fakat bu yapılan reddi miras ile sadece borçlar değil baba ve anneden kalan diğer mal varlıkları da reddetmek anlamına gelmektedir. Bu nedenle bir nevi baba ölünce borç çocuklara geçiyor diyebiliriz.

Kısaca bahsedecek olursak; çocukların borcundan dolayı anne ve baba sorumlu tutulamadığı gibi borçtan haberi olmayan eşlerde sorumlu değillerdir. Ancak oluşabilecek mağduriyetler ve sorumluluklar ile ilgili olarak bir hukuk firmasından ya da avukatlık bürolarından destek almak mantıklı bir adım olacaktır. Zira olaylar ile hukuki oluşumlar bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Hukuki danışmanlıklar sizleri bir çok sorumluluktan kurtarabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma