Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Emlak
  4. »
  5. İmar Barışı Nedir Nasıl Yararlanılır?

İmar Barışı Nedir Nasıl Yararlanılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
162 0
İmar Barışı Nedir Nasıl Yararlanılır?

Not : İmar barışı ile yapı kayıt belgesi alımları süresinin dolmasının ardından yapılamıyor. Ancak son meclis çalışmalarına verilen yeni paket ile imar barışı için yeni bir çalışma yapılmaktadır. Seçim öncesi bu yasanın da çıkarılması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay sonunda biteceği açıklanmasına rağmen henüz kayda girmeyen binlerce imarsız yapının kayda alınabilmesi için süresi uzatılan imar barışı bir çok kesimde sorgulanan hususlar arasında. Çünkü bu yasaya başvuran kişiler olmasına rağmen, paralarını yatırmalarına rağmen henüz netlik kazanmayan konuların olması vatandaşları tedirgin eden hususlar arasında.

Temmuz’da Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

İmar Barışına Başvuru E-Devletten

E-devlet şifreniz ile giriş yapılarak imar barışı için mevcut kaydı bulunmayan yapınızın kaydını yaptırabiliyorsunuz. Burada yapınızın bilgileri, ada parsel numarası, bulunduğu bölgedeki m2 bazında arsa ev değerinin bilinmesi gerekiyor. Çünkü kayıtsız yapınızın başvurusu alınabilmesi için istenilen bilgiler bunlar ve beyan usulü yapılıyor. Buradaki bilgiler ışığında imarsız yapınız için yatırmanız gereken imar barışı tutarı belirleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Bağlı

İmar barışı başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının portalı üzerinden gerçekleştiriliyor ve başvuru esnasında yapının kaçak bölümlerini yada kayıtsız yapının komple fotoğrafının sisteme yüklenmesi gerekiyor. Bu yükleme işlemi sonrasında ilgili bakanlığa bağlı yetkililer başvuruyu inceliyor ve size onay veriyor. Onay size SMS yoluyla bildiriliyor ve günü içerisinde belirtilen tutarın yatırılması isteniyor. Harç tutarının yatırılması ve yatırım için gerekli bilgilerin eksiksiz girilmesi gereken hususlar arasında. Fakat yanlış bilgi ile para yatırmanız halinde beyan usulü olduğu için bu parayı geri almanız da mümkün değil.

İmar Barışı Kredisi Alabilirsiniz

İmar Barışı kapsamında kayıtsız yapısını tescil ettirmek isteyen kişiler belirtilen parayı vakti doğrultusunda Halkbank, Ziraat Bankası yada Malmüdürlüklerine yatırıyorlar. Burada yatırılacak para nakit oluyor. Taksitlendirme söz konusu değil. Fakat bankaların bu konuda vatandaşın mağdur olmamaları için İmar Barışı Kredisi tahsis ettiğini de hatırlatmakta fayda oluyor. En önemlisi de devlet bankası Ziraat Bankası İmar Barışı Kredisi olarak kayıtlara girmiş durumda.

Söz konusu imar barışı tutarını ilgili birimlere yatırmanızın ardından size tekrar SMS ile onay verildiğine dair mesaj geliyor. Bu mesajdan sonra ilgili kayıtsız yapınız için tescillendiğine dair Yapı Kayıt Belgenizi yine e-devlet üzerinden giriş yaparak alabiliyorsunuz.Bu alacağınız belge ile yapınızın elektrik ve su aboneliği bulunmuyorsa abonelik alımları için başvuru yapabilmeniz de mümkün.

Hazine Arazilerindeki Yapılar

Kendinize bir bina yapmanıza rağmen bu yapının iskanı henüz alınmamışsa bu İmar Barışı yasası kaçırılmaz bir fırsat. Çünkü kaçak olarak görünen yapınız için ödeyeceğiniz harç tutarı için iskanınızı almış oluyorsunuz ve yapınız da yasal hale getirilmiş oluyor. Buda vatandaşlar için çok önemli bir husus.

Yapmış olduğunuz devlet hazinesi üzerinde olabilir. Bu tür yapılara tapu alınması mümkün değil fakat iskan verilmesi gibi kayıt altına alınması söz konusu. Yaptığınız binanın arsası bir başkasının üzerine ise öncelikle bu arsayı da satın almalısınız ki işlemleriniz yürüsün.

Tapusu olmasına rağmen küçük kaçak inşalar neticesinde farklı bir hale bürünen yapıların başvuruları ile tescil yapılıyor olsa da, ortak kullanım alanları ile ilgili sorularda bulunuyor. Özellikle apartmanların en üst katındaki dubleks dairelerdeki kaçak alanlar ile ilgili bir çok soru cevaplanamıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma