Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilgi
 4. »
 5. Çek Senet Bozan Kuyumcular, Bankalar Yerler Faktoringler

Çek Senet Bozan Kuyumcular, Bankalar Yerler Faktoringler

Sonsatir Sonsatir -
1199 0

Finansal sorunların giderilmesi için acil para ihtiyacı nedeniyle paraya ihtiyacı olanlar sahibi olması halinde çek senet bozan kuyumcular, bankalar yerler faktoringler arayışı yapmaktadır.

Ticari faaliyetlerde bulunan kimselere ödemeler yapılması için bankalar tarafından tahsis edilen çekler borcun ifası için belli tarihler aralığında tanzim ediliyor. Bu tarihler öncesi de çekin tahsil edilmesi mümkün olmasa da; ticari olarak bu çeklerin ödenmesi diğer bir deyişle kırılması için farklı ticari firmalara başvurular söz konusu oluyor. Nakit parası olmadığı için çekle yapılan ödemeler bu çekin el değiştirmesi ile farklı bir ödeme yolu olabiliyor. Çekin tahsili için yazılmış olan tarih beklenmektense komisyon karşılığı yada komisyonsuz olarak çek bozan kuyumcular gibi bir çok işletmeye başvuru yapılabiliyor. Çeklerin erken ödemesini yapan kuyumcular olduğu gibi bankalar ve finans kuruluşları da mevcuttur. Buralardan komisyonlu olarak çekinizi erkenden nakite çevirme imkanlarınız oluyor.

Çek Senet Bozan Yerler

Çek, senet gibi ödeme araçlarını bozan piyasada birden fazla kuruluş söz konusudur. Başta banka ve finans kuruluşlar olmak üzere , faktoringler, kuyumcular, oto galericiler, esnaflar kişilerin ellerinde çek senetleri tarihinden önce komisyon karşılığı ödeme hizmeti veriyor. Nitekim kesilen çekler isme olmadığı sürece kimin elinde olursa olsun tahsil etme imkanları vardır.

Çek Senet Bozan Kuyumcular, Bankalar Yerler Faktoringler
Çek Senet Bozan Kuyumcular, Bankalar Yerler Faktoringler

Komisyonsuz Çek Senet Bozan Bankalar

Çek senet bozdurma işlemi yasal olarak en uygun bankalar ve finans kuruluşlarınca yapılır. Bu kuruluşların dışındaki galerici ya da kuyumcular bir nevi tefeci hizmeti görüyor dersek yanlış olmaz. Bu nedenle buralardan kırdıracağınız çekler için çok daha komisyon ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle elinizde bulunan çekleri nakite çevirmek istiyorsanız ilk önceliğiniz bankalar olmalıdır. Ancak bazı ödemelerde faturası olmayan çekler finans kuruluşlarınca karşılanmaz. Bu nedenle de nakite ihtiyacı olan kişiler ellerindeki çekleri başka yerlerde bozdurma yoluna gider. Komisyon ödememek adına kişiler komisyonsuz çek senet bozan bankalar arayışındadır. Ancak bankalar komisyonsuz ödeme yapmaktan kaçınır.

Çek Senet Bozdurmada Komisyon Oranları

Bankalar çek ve senetleri önceden ödemek için yaklaşık % 5 ile % 10 arasında komisyonlar almaktadır. Genel olarak % 5 oranında komisyon alınan çek bozdurma işlemleri aynı zamanda çekin ödenmesindeki süre ile değişiklik gösteriyor. Yani çekin ödenmesindeki süre uzadığı zaman komisyon oranı da artmış oluyor. Bu manada bankaların kestiği oranlarda tıpki kredi alımlarında olduğu gibi araştırılması gereken hususlardan bir tanesi. Elinizdeki çekin faturası da bulunuyorsa bankaların erken ödediği çekler için tahsil ettiği komisyon oranları araştırılması mantıklı bir adım olur.

Çek Senet Bozan Kuyumcular, Bankalar Yerler Faktoringler
Çek Senet Bozan Kuyumcular, Bankalar Yerler Faktoringler

Senetle Kredi Veren Faktoring Firmalarıv

Verilen hizmetler ve mal satışlarına istinaden kazanca temlik koyularak verilen finans desteği senetle kredi veren faktoringler olarak tanımlanabiliyor. Bu anlamda yasal olarak BDDK kurallarına uygun firmalar söz konusudur.

Faturasız Çek Kıran Banka Var mı?

Bankalar genel olarak yasal mevzuatlar gereği kesilen çeklerin faturasının da olmasını ister. Kanunen takibi ve vergisel açıdan doğru olması açısından bu faturalar önem arz eder. Ancak ticari olarak çalışan bankalar bazı durumlarda fatura talebinden imtina edebilir. Bu gibi durumlarda faturasız çek kırdırabileceğiniz bankalar şu şekilde;

 • Yapı Kredi Banası
 • Burgan Bank
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • HCBS
 • İng Bank
 • QNB Finansbank
 • İş Bankası

Kesilen çekler keşideci ile ödeme geçmişi ile önemli bir husus. Bu manada takibin sağlanması geçmişte zor olurken günümüzde karekodlu çekler ile bu durum değişiklik gösterdi. Karekodlu çekler ile ticaret daha sağlıklı hale getirildi. Burada bulunan çekin kare kodunu Kredi Kayıt Bürosu mobil uygulamasında okutarak keşidecinin geçmişine bakabiliyor. Aynı zamanda sahtecilik ve dolandırıcılığında önüne geçilmesinde önemli bir avantaj sağlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma