Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Banka Hesap Numarası Öğrenme Nasıl Olur?

Banka Hesap Numarası Öğrenme Nasıl Olur?

Sonsatir Sonsatir -
319 0

Finans işlemlerinin yapılmasında en önemli husus olması nedeniyle tüketiciler banka hesap numarası öğrenme nasıl olur sorusuna yanıtlar arar. Bu aşamada hangi bankada hesabınız olursa olsun bir kaç adımda iban ve banka hesap numaralarınıza ulaşabilirsiniz.

Yaşamın idame ettirilmesinde herkesin belli bir çalışma düzeni ve geliri bulunsa da; bir çoğumuzun maaşları banka hesapları arasında mekik dokurken eriyor gidiyor. Herkes için geçerli olmasa da alınan maaşlar kredi kartı, ev kirası, diğer faturalar ve aidatlar derken hesaptan para çekilmeden farklı hesaplara havale ve eft gibi yollarla para aktarımı söz konusu. Bu anlamda yapılan gönderimlerde hesap numaraları üzerinden yapılıyor. Burada para aktarımı öncesi edinilmesi gereken husus ise banka hesap numarası öğrenme ile ilk sırada yer alıyor. Nedeni ise parayı göndereceğiniz kişi veya kuruluşun hesabına geçmesi. Bu anlamda bankalar arasında ortak noktalar bulunsa da, hesap numarası öğrenme adına farklı yollara da başvurabilirsiniz.

Banka Hesap Numarası Öğrenme

Bankalar kişilere hizmet vermek ve kayıtları sağlıklı tutabilmek adına herkese bir banka hesap numarası vermektedir. Bu numaralar ile her türlü bankacılık işlemine olanak kılınır. Nitekim size gelen olduğu gibi giden paralar için de hesap numarası önem arz eder. Nitekim yanlış numaralar ile paranızı farklı hesaplara gönderip ayrıca mağduriyetlerin yaşanması da söz konusu olacağından dikkat edilmesi gerekenler arasında. Buradaki numara sadece para transferleri için değil finans kuruluşlarında yapacağınız bir çok işlem için önemlidir.

Şubeden Banka Hesap Numarası Öğrenme

Orta yaş üstü kişiler eski klasik yöntemler ile bankacılık hizmetlerini yürütmek ister. Bunun sebebini alışkanlık olarak gösterebiliriz. Nitekim bu alışkanlıklar neticesinde banka hesap numarası öğrenme banka şubesinden yapılabilir. Sonuçta tüketiciye kalmış bir durum olan bu alternatif için kendi hesap numaranızı öğrenmeniz için geçerlidir. Başka birisinin hesap numarasını istemeniz halinde banka şubeleri bunları size vermez. Gizlilik esastır. Ancak kendi hesabınız ise kimliğinizi beyan ederek gerekli bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Banka Kartından Hesap Numarası Öğrenme

Kişi ve kişilerin en kolay hesap numarası öğrenme işlemi banka kartından yapılanıdır. Bu kartın üzerinde hesap numarası yazıyor olmasına karşın her banka ve her kart için geçerli değildir. Kartın üzerinde dört tane dört haneli numaralar bulunur. Bu numaralar kişilerin hesap numarası değildir. Nitekim bu nedenle karıştırma söz konusudur. Kart üzerindeki 16 haneli bu numara banka kartı numarasıdır. Numara altında kartın miadını tarih ile gösteren rakamlar vardır. 07/26 gibi. Bu kartınızı kullanabileceğiniz tarih aralığı göstermektedir. Bunun altında bir çok bankanın kartında kart sahibinin adı soyadı ve onun altında da 8 haneli banka hesap numarası yazmaktadır. Bankalar arası para transferlerinde bu hesap numarasını kullanırken hesabın olduğu şube kodu da yazılması gerekenler arasında bulunuyor. Bu manada para gönderiminde iban numarası yazılması zorunlu hale getirildi. Sadece hesap numarasından gönderim yapmak isteyenler için ise iban numarası olmadan gönderme seçeneğinin işaretlenerek kabul edilmesi gerekiyor.

ATM’den Hesap Numarası Öğrenme

Banka kartları sayesinde bankacılık hizmetini bizlere veren bankamatikler hesap numarası öğrenme seçeneklerinden birisi. Kartınız ile giriş yaptıktan sonra kart sahibinin bilgilerinden numaraya ve iban numarasına ulaşabiliyorsunuz. Burada öğrenmek istediğiniz kartın şifresi de bilinmesi gerekenlerden. Zira bu bilgi olmadığı süreci giriş yapamıyorsunuz.

İnternet Bankacılığından Hesap Numarası Öğrenme

Bankacılık hizmetlerini alınmasında en kolay ve tercih edilen yollardan ilk sıraya alan mobil ve internet bankacılığı istediğiniz hesap numarasına ve iban numarasına ulaşmanın yolu. Nitekim bankalar kişilere kolaylık olması açısından paylaş butonu ile buradaki numaraların kopyalanması halinde iletişim uygulamaları gibi bir çok araçlar sayesinde hesap numarasını da gönderip alabiliyor. Bu anlamda kendi hesap numaranızı öğrenmek için internet bankacılığı sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Telefon Bankacılığı ve Müşteri Hizmetlerinden Hesap Numarası Öğrenme

Hesabınızın olduğu bankanın müşteri hizmetlerini ya da telefon bankacılığını arayarak sahibi olduğunuz hesaplarınıza ait numaraları öğrenebilirsiniz. Burada biraz zaman harcamış olabilir ve bazı bilgi girişleri ile telesekreterler ile uğraşmış olabilirsiniz. Ancak buradan da bankanın farklı şubeleri de dahil olmak üzere tüm hesap numaralarınıza ulaşma imkanlarınızdan biri olarak kullanabileceğiniz bir yol.

Banka Hesap Numarası Öğrenme
Banka Hesap Numarası Öğrenme

İş Bankası Kartında Hesap Numarası Öğrenme

İş Bankası müşterilerine sunduğu bankamatik kartlarının üzerinde hesap numarasını 7 haneli olarak veriyor. Burada 8 hane olması gerekiyor ki gerektiğinde önüne 0 rakamı konuluyor. Bu hesap numarasının önünde de dört haneli banka şubesi kodu yazmaktadır. Örnek olarak 1111-1111111 gibi. Para gönderimi gibi hususlarda rakamların eksik kalması para aktarımının önüne geçer. Bunun için banka hesap numarası önüne 0 konulabilir.

Banka Hesap Numarası Öğrenme
Banka Hesap Numarası Öğrenme

Garanti BBVA Hesap Numarası Öğrenme

Banka numaraları yapacağınız işlemler için önemli etken. Bu manada Garanti BBVA hesap numarası öğrenme sizlerin mağduriyetinizin önüne geçebilir. Bankanın dijital yolları ile hesap numaralarına ulaşabilmeniz mümkün. Ayrıca hesap numaranız olması halinde iban numarası sorgulama hizmetini de internet sitesi üzerinden alabiliyorsunuz. Burada hesap numarasını girdikten sonra sorgulama yapıyorsunuz ve sizin iban numaranızı sistem otomatik olarak veriyor. Yapacağınız bankacılık işlemleri ve alacağınız hizmetler için öncelikli olarak Garanti BBVA mobil uygulama indirilmesi de mantıklı bir adım olacaktır.

Banka Hesap Numarası Öğrenme
Banka Hesap Numarası Öğrenme

Vakıfbank Hesap Numarası Öğrenme

Devlet Bankası rolündeki Vakıfbank hesap numarasını öğrenmek için internet bankacılığı, banka şubesi, ATM yollarını deneyebilirken aynı zamanda 0 850 222 07 24 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilmeniz mümkün. Buradan sizlere finansal açıdan desteklerde verilmektedir. Elinizde hesap numarası olması halinde ise internet bankacılğından iban sorgulama yapabilirsiniz. Vakıfbank Hesap Numarası öğrenme çok ta zor bir husus değil.

Banka Hesap Numarası Öğrenme
Banka Hesap Numarası Öğrenme

QNB Finansbank Hesap Numarası Öğrenme

QNB Finansbank ve ortağı konumundaki Enpara kişilere banka kartını tahsis ederken anında kullanım açısından isimsiz kart tahsisi yapabiliyor. Bu durumda kartın üzerinde hesap numarası da dahil olmak üzere isim de yazmıyor. Card Finans sahipleri kartın üzerinde hesap no: uzantısı ile hasap numaralarına ulaşabiliyor.

Banka Hesap Numarası Öğrenme
Banka Hesap Numarası Öğrenme

Yapı Kredi Banka Hesap Numarası Öğrenme

Yapı Kredi Bankası müşterilerine visa ve master card hizmeti vermektedir. Burada TL card ile almış olduğunuz bankamatik kartının üzerinde banka kartı numarası, kullanım tarihi, kartın sahibinin ismi ve soyadı ile altında 8 haneli hesap numarası yazmaktadır. Dilendiğinde bankanın internet sitesine giriş yapılarak bu hesap numarası üzerinden iban numarası alımı yapabilirsiniz.

Banka Hesap Numarası Öğrenme
Banka Hesap Numarası Öğrenme

Halk Bankası Hesap Numarası Öğrenme

Halk bank müşterilerine bankamatik kartı olarak bank24 hizmeti vermektedir. Bu kartın üzerinde Banka kartının altında ayrıca müşteri no uzantısı ile hesap numarası yazar. Bununla birlikte en büyük kolaylıklardan bir tanesi olarak ta en altta iban numarası yazmaktadır. Bu nedenle özellikle para transferlerinde bu numara üzerinden hareket kolaylığı önemli bir husus. Bunun yanında kartınız olmadığı süreçlerde de internet bankacılığı, banka şubeleri, bankamatikler sizlere hesap numarası öğrenmede kolaylık sağlayan alternatifler. Hatta kartınız olmasa dahi hesabınıza para yatırma imkanlarınız da ayrı bir hizmet olarak veriliyor.

Para Gönderiminde Hesap Sahibi

Para transferi için havale ve eft imkanlarınız mevcut. Bu imkanlar çerçevesinde para gönderirken mutlaka hesap numaranız olması gerekir. Burada göndereceğiniz kişinin hesap numarasına ulaşmanız mümkün değil. Zira bankalar kimsenin numarası vermezler. Bu nedenle para gönderimi kişileri endişelendirebilir. Bu endişeden kurtulmak adına iban numarasını ilgili bölüme yazdığınızda tedbir amaçlı olarak yazdığınız numaranın sahibinin adı ve soyadının ilk iki harfi görünmektedir. Buradan sağlayacağınız teyit ile doğru kişiye para göndermiş olabiliyorsunuz.

Bankalar arasında farklı logo ve markalar bulunsa da; genel olarak banka hesap numarası öğrenme işlemi aynı yollardan yapılmaktadır. Burada sizlerin tüketici olarak muhatabınız bankalardır. Bu nedenle şifreler ve diğer önemli bilgiler gibi hususlar bankalardan alınmalı, kimseyle paylaşılmamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma