Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Araç Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
440 0

Borçlardan kaynaklı olarak araç haciz sorgulama nasıl yapılır? hacizli araçlara ait son durum nedir merak edilen hususlardan biridir.

Araçların alışverişi esnasında en fazla problem çıkartan husus araç üzerine haciz ve icra işlemlerinin başlatılmış olmasıdır. İkinci el araç alımlarında hacizli araçlar ile karşılaşmamak için temkinli davranılmalı ve araç haciz sorgulaması yapmak ihmal edilmemelidir. Böylelikle araç üzerinde haciz var mı yok mu sorgusunu yapar ve gönül rahatlığı ile araç devir işlemlerini başlatabilirsiniz. Sadece alıcılar için değil satıcılar için de bu sorgulama önem taşımaktadır. Çünkü haciz olan araçları satmanın ve bunu belirtmemenin de yaptırımları bulunmaktadır. 2. el otomobil piyasasında alışveriş yaparken nasıl araç haciz sorgulama yapılacağını öğrenmeli ve sorgularda haciz görünmeyen otomobiller için işlem yapmalısınız.

E-Devlet ile Araç Haciz Sorgulama

E-Devlet bireyin bütün resmi sorgulama ve işlemleri için hizmet vermeye devam ediyor. Araç haciz sorgulaması işlemleri de E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Fakat E-Devlet ile işlem yapan kişiler yalnızca kendi adına kayıtlı olan ruhsat bilgilerine erişebilirler. Bu sebeple de araç haczini sorgulamak için sadece kendi adlarına kayıtlı olan araçları görüntüleyebilirler. Satıcıların da araç haciz sorgulaması yapması gerektiğini belirtmiştik. 2. el aracınızı satmadan önce araç sahibi olarak mutlaka haciz sorgusunu yapın. Kolaylıkla ve en hızlı şekilde E-devlet kapısından bu işlemi yapabilirsiniz.

Araç Haciz Sorgusu ile Güvenli Alışveriş

Araçlara ait haciz sorgulama için resmi kaynaklara başvurabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasında gerekli yönlendirme linkleri ile karşılaşırsınız. Ayrıca Turkiye.Gov.tr adresinden online sorgulama yapabilirsiniz. Turkiye.gov.tr girişinizi yaptıktan sonra Kasko-Poliçe sorgulaması sırasında araca ait borç ve haciz bilgilerine ulaşabilirsiniz. Araca ait detaylı borç bilgilerine bu sayfadan ulaşabileceğiniz gibi arama yaparak “Elektronik Haciz Sorgulama” sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada da araçlara uygulanmış olan elektronik haciz sorgulamalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik Haciz Sorgulama

Turkiye.gov.tr araçlara uygulanan haciz sorgusu yapma sayfasında işlem yapabilmeniz için E-Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız ya da unuttuysanız internet üzerinden mobil bankacılık entegre sistemi ile de giriş sağlayabilirsiniz. PTT şubelerinden yeni şifre alabilmeniz de mümkündür. E-Devlet giriş bilgilerinizi yazmadan araç haciz sorgulama nasıl yapılır hakkında detaylı resmi sayfaya ulaşamayacağınızı bilmelisiniz.

Yurt Dışından 2. El Otomobil Nasıl Getirilir?

EGM Boș Plaka ve Özel PLaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

 İcradan Araç Alma  Yöntemleri

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma