Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Kartı Bekleyen Provizyon, Provizyonun İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon, Provizyonun İptali Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
279 0

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon hem kart sahibinin hem de bankanın avantajına olan güvenlik için atılması gereken adımlardan bir tanesidir. Bu anlamda yapılan ödemeler karşı hesaba geçmeden bekleyen provizyon olarak görülebilir.

Daha çok kullanıcıların başına gelmesi ile merak ettiği kredi kartı bekleyen provizyon ve provizyonun iptali için merak edilenleri sizler için araştırdım. Kredi kartı, insanların hayatlarını kolaylaştırmak için bankalar tarafından oluşturulan en büyük hizmetlerden biridir. Gerek aniden çıkan bir harcamada, gerekse tek seferde alınamayan bir ihtiyacın alınmasında kredi kartı kullanılabilir.

Bu sayede banka, müşterilerine satın alma konusunda teknik olarak bir kredi açmış sayılacaktır. Bu kredinin belirlenen ödeme tarihleri arasında ödenmesi durumunda, bu kredi herhangi bir faiz veya komisyon ücreti işleyen bir kredi değildir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Kabusunuz

Günlük yaşamı kolaylaştıran ve insanların ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan kredi kartı, internet alışverişlerinde de kullanılmakta, insanlara birçok yönden fayda sağlamaktadır. Kredi kartı kullanmak, gerçek bir finansal düzen ister.

Avantajları bulunan kredi kartı kullanımı, içerisinde geçen terimler bilinmediği ve gerekli şekilde uygulanmadığı zaman bazı sorunlara yol açabilecektir. Kredi kartı ile ilgili genelde bilinmeyen bir konu, bugünkü yazımızı oluşturacaktır: Kredi kartında bekleyen provizyon.

Provizyon ve diğer hususlarda her zaman dikkat edeceğiniz ve takibini yapabileceğiniz yegane mecra internet ve mobil bankacılığıdır. Fakat günümüzde kişiler her bankadan bu hizmeti almaktan kaçınıyor. Kredi kartını aldığı bankanın internet bankacılığını kullanıyor olmak çok mantıklı bir adım olur ki bekleyen provizyonlarını görüp buradan iptalini de sağlayabiliyorsunuz.

Kredi kartı bekleyen provizyon nedir?          

Kredi Kartı bekleyen Provizyon kelimesi sözlük anlamı olarak bir çekin veya mevduat hesabının parasal anlamdaki karşılığı demektir. Literatüre ön onay olarak girmiş olan provizyon sayesinde, alışveriş yaptığınız esnada karşı alacaklı işletme sizin kredi kartınızın geçerli olup olmadığını incelemektedir. Ayrıca kayıp ve çalıntı gibi durumlarda da alışverişin araştırılması sağlanmış olacaktır.

Provizyon, işlem gününün sonuna kadar yapılacak sistem hareketliliklerinin bilgisini vermektedir. Yani pos cihazının gün sonu uygulamasında yapacağı denetleme, daha kredi kartınıza yapılmamıştır. Bu yüzden de yapacağınız bir harcamanın bu kontrol esnasındaki beklemesine provizyon adı  verilmektedir.

Provizyonda bekleme süresi ne kadardır?

İlerleyen bankacılık sektöründe güvenlik prosedürlerinin daha da sıkılaşması için gerekli olan provizyon süresi, belirli sürelerde değişiklik göstermektedir. İşlemin yapıldığı pos cihazının ve o kredi kartının bankası aynı ise; bu alışveriş işlemi diğer gün hesap hareketlerinize yansımaktadır. Fakat eğer alışveriş yaptığınız kredi kartı ve işlemi yapan pos cihazı farklı bankalara aitse, provizyonda bekleme süresi 2 güne kadar çıkabilir.

Bu süre sonunda hesap hareketlerinizi incelediğinizde işleminizi görebilirsiniz. Genel olarak bu süreleri aşmayacak olan provizyon bekleme süresi, yaşanacak teknik sorunlara ve problemlere dayalı olarak uzayabilir. Böyle bir durumda bankanızı arayarak, hesap hareketleriniz hakkında bilgi alabilir ve işlemin güvenliğini doğrulatabilirsiniz.

Bekleyen Provizyon İptali

Bekleyen provizyonların iptali söz konusu olabiliyor. Fakat bu işlem için muhatabınız bankalar değil. Burada muhatap gönderen firma oluyor. Bu firma ile iletişime geçmeniz halinde iptal ettirme imkanınız doğuyor. Bankaya başvuru yapma hakkınız da bulunsa buradan kesin bir sonuç çıkaramazsınız. Bu nedenler ile provizyon iptali talebinde bulunuyorsanız ödeme yapılan firma ile iletişime geçilmeli.

Bekleyen Provizyon İptali Sonrası Ne Olur?

Dijital bankacılık ürünleri üzerinden yapılan ödemeler ile hesabınızda ödeme yapıldığı ancak provizyon beklemede görülmesi neticesinde ilgili firma ile iletişim sonrası iptal söz konusu olabilir. Provizyon süresi ve sürecinde hangi aşamada olduğunuzu hesaplarınız üzerinden anlık olarak takip edebiliyorsunuz.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyonu ve Provizyonun iptali ile karşılaşabileceğiniz yada karşılaştığınız sorular hakkında aşağıdaki yorumlara yazmanız halinde kısa süre içinde sizlere cevap vermeye çalışacağım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma