Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi

Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi

Aydin Duran Aydin Duran -
329 0
Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi

Finansal sorunların başında kredi borçlarının ödenememesi gelmektedir. Bu aşamada özellikle borçlu kimseler uzun süre ödeme yapmadıkları krediler sebebiyle banka borçları zaman aşımı süresi sorgusu yapmaktadır. Bu anlamda banka ve kredi borçlarında zaman aşımı ve sizi bekleyen hususlar hakkında küçük bir bilgi bir anlamda finansal sorunlarınızı bir kenara bırakıp sorunun üzerine gitmenize neden olabilir.

Elbette tahsil edilemeyen banka borçlarının varlığından bahsetmek mümkündür. Bu anlamda tüm bankalarda ve Varlık Yönetim Şirketlerinde batık kredi tabirindeki alacaklar bulunmaktadır. Özellikle sosyal medya ile duyulan banka borçları zaman aşımı süresi araştırılmaktadır. Ancak banka ve diğer alacaklardan kaynaklanan borçlar için hiçbir şekilde zaman aşımı süresi bulunmamaktadır. Yani borç hiçbir zaman kapanmaz. Hatta faiz oranı ile artarak devam eder. Tüketici zor durumda kaldığında icra takibinin başlatılmasında alt sınır var mı sorusuna da yanıt aramaktadır.

Geçmişte böyle bir sınır bulunmamaktaydı. Ancak yeni torba yasa ile birlikte 2 bin lira ve altındaki borçlar için yasal takip süreci kaldırıldı. Böylelikle sınır olarak 2 bin lira olduğundan bahsetmek doğru olacaktır. Finansal sorunlar borçların ödenmesine kadar devam edebilmektedir.

Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi
Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi

Ödenmeyen Banka Borçlarında Prosedür

Bankalardan alınan krediler ve ödenemeyen kredi kartları borçları neticesinde banka sizleri 90 gün beklemektedir. Bu süre üç ay olarak görülebilir. Bu süre sonrasında vekili avukatlara dosyanızı tahsil edilmek üzere teslim eder. Avukatlar sizden haciz ve icra yoluyla ya da anlaşmalı olarak bu alacağı tahsil etmek isteyecektir. Ancak avukat tahsil edemediği sürece bu işleme en fazla 2 yıl devam eder. Zira banka avukatlara tahsil edemediği borçlar için ayrıca vekâlet masrafı ödemekten kaçınmaktadır. Bu aşamada mevcut borç tüm alacakları ile birlikte varlık yönetim şirketlerine devredilmektedir. Hatta kredi karşılığı bedava denilecek bir rakama satıldığından bahsetmek doğru olur.

Kredi Borçları Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilmektedir.

Varlık Yönetim Şirketleri almış oldukları banka borçları ile alacaklıyı iletişim yoluyla bir nevi borcu ödemek için sıkıştırma yoluna gider. Bu çoğu zaman tahsil yönüyle devam etse de borcunu ödeyemeyen kişiler de az değildir. Hatta yönetim şirketi alacağın tahsil edemediği için bu borcu başka bir varlık yönetim şirketine devredebilmektedir.

Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi
Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi

Kredi borcunu tahsil edemeyen varlık yönetim şirketi bu durumu uzun yıllar uğraşabilir. Öyle ki borçlunun vefatına kadar giden bir süreçten bahsetmek mümkündür. Özellikle borçlunun üzerine kalacak miras varlıkları, emekli ikramiyeleri, banka hesaplarındaki paralar ile tahsil edilmeye çalışılmaktadır. Bu aşamada kişinin üzerine bir mal varlığı olmasa dahi alacak halen devam eder. Hatta daha ileri bir seviye borçlunun çocuklarından tahsil edilmek istenebilmektedir. Bu durumda mevcut borcun ödenmemesi için tel yol reddi miras yapılmasıdır. Bu işlemin de süresi ve ayrıntıları ile mutlaka mağdur olunmaması açısından hukuki olarak destek alınması gerekir.

Banka İcraları Ne Kadar Sürede Zaman Aşımına Uğrar?

Bankaların vekili Avukatlar aracılığıyla başlatılan haciz işlemi alacağın tahsil edilmesine kadar devam edebilir. Ancak bankalar bu duruma daha fazla seyirci kalmaz ve en fazla iki yıllık süreç sonunda borç Varlık Yönetim Şirketine devredilir. Bu aşamadan sonra borçlular tarafından merak edilen banka icraları ne kadar sürede zaman aşımına uğrar sorusunun yanıtı hiçbir zaman olmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımına Uğrar mı?

Bankalara olan borçların asıl yükle kalemini kredi kartları oluşturmaktadır. Bu sebeple borcunu ödeyemeyen tüketiciler Kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı sorusuna yanıt aramaktadır. Krediler gibi kredi kartı borçları da zaman aşımı bulunmamaktadır.

Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi
Banka Borçları Zaman Aşımı Süresi

Banka Borçlarında 10 Yıl Zaman Aşımı

Banka borçları zaman aşımı süresi bazı hukuksal firmalarda ve dijital ortamlarda 10 yıl olarak belirtilmektedir. Ancak alacaklı olan banka ya da Varlık Yönetim şirketinin bu alacığının peşini bırakması halinde 10 yıl sonra süresi dolabilir. Ancak alacaklı süre dolumu öncesi tekrar icra dosyası ile haciz işlemi başlatırsa bu 10 yıllık sürecin bir anlamı kalmayacaktır. Dolayısıyla bankalara olan borçlarda zaman aşımı mümkün değildir.

Mutlaka banka borçları ödenmelidir. Zira hayatı boyunca borçlu hiç mi kendisine ev ya da araba almayacaktır. Mutlaka bir mal varlığı olacaktır. Emekli maaşı, ikramiye gibi bir çok gelir olabilir. Bu gibi durumlarda bankalar alacağını hiçbir zaman bırakmamaktadır. Bu anlamda özellikle borçlular Varlık Yönetim Şirketlerine borcunu ödemeden önce yapması gerektiği hususları da iyi bilmesi gerekir. Özellikle icra ve haciz işlemlerinde mutlaka hukuki destek alınması gerekir. Nitekim hukuk süreler ile önemli bir süreci bünyesinde barındırmaktadır. Bu anlamda mağduriyetinizin önüne geçmek ve süreleri kaçırmamak adına hukuki destekler önemli olmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma