Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ordan Burdan
 4. »
 5. Nüfus Müdürlüğüne Gitmeden Adres Değişikliği

Nüfus Müdürlüğüne Gitmeden Adres Değişikliği

Aydin Duran Aydin Duran -
227 0

Kişiler resmi olarak Adrese Dayalı Kayıt Sisteminde güncel adresini işletmek zorunda. Geçmiş dönemlerde bu hizmet için Nüfus Müdürlüklerine gitmek zorunda kalan vatandaşlar için yenilikler devlet tarafından atılıyor. Bu aşamada e-devlet kapısı üzerinden adres kaydı yapabilmeniz mümkün. Burada kişi tamamen kendi adresini alabilirken aynı zamanda bir yakınının yanına taşınmak için de ayrıca oluşturulan yeni zemin ile yine resmi daireye gitmeden işlem yapabiliyor.

Yakınımın Yanına Taşınmada Adres Kaydı

Bir yakınınızın yanına resmi adrese kayıt yaptırabilmeniz için bilindiği üzere bu yakınınızın bir muvafakatı olması önemli. Bunun için icra müdürlüklerine gitmek zorunda kalan vatandaşlara yeni kolaylık e-devlet kapısı ile yenilendi. Bu işlem için internetten verilecek muvafakat ile istediğiniz kişinin yanına sistem üzerinden taşınabiliyorsunuz. Bu taşınma işlemi için atacağınız adımlar ise adreste bulunan ve kayıt olacak kişi tarafından yapılması gerekenler ile yapılıyor.

Okunmalı : E-Devlet Borç Sorgulama

Adreste Bulunan Kişini Yapması Gerektiği

 • E-Devlete giriş sonrası adres beyanı için Muvafakat Verme hizmetini seçin.
 • Adrese kayıt olacak kişinin TC numarası açılan sayfada girilir.
 • Burada yaptığınız girişleri e-imza, mobil imza veya SMS yoluyla doğrulama işlemi yaparak işlem tamamlanır.

Adrese Kayıt Olacak Kişinin Yapması Gerektiği

 • Yakınının yanına adres kaydı yaptıracak olan kişi adres değişiklik bildirimi için muvafakatlı hizmeti seçmeli.
 • Ekranda gelen muvafakat bilgisi verilen adres seçin.
 • Taşınma ile kayıt yaptıracak kişinin varsa eş ve çocukları için taşınma tarihleri bilgilerini girin.
 • Son aşama olarak e-imza, mobil imza ve SMS onayı ile doğrulama sonrası yakınınızın yanına taşınmış olursunuz.

Kişi elbette dijital yollardan başvuru yapması mümkün olmadı zamanlarda yine Nüfus Müdürlüklerine giderek bu hizmeti alabiliyor. Ancak randevu ile gidilmesi aynı zamanda mavafakatı verecek olan kişi ile taşınacak olan kişinin beraberinde gitmesi zorunlu.

E-devlet son yıllarda vatandaşa hızlı ve kolay çözüm yolları sunmaya attığı adımlar ile devam ediyor. Nüfus Müdürlüklerinde oluşan yoğunluk ile zaman kaybının önüne geçilmesi için atılan adımlardan bir tanesi de vatandaşa adrese kayıt işlemi için dijital yollardan muvafakat verilmesi oldu. Yani bir yakınınız ya da dostunuzun yanına sistem üzerinden taşınabilmeniz için muvafakat verme yolunu seçebiliyorsunuz.

 

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma