Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak Nasıl Olur?

Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak Nasıl Olur?

Aydin Duran Aydin Duran -
344 0

Yüksek oranlar sonrası almış olduğunuz konutunuzun faizler düşünce ev kredisi yapılandırmak gibi bir alternatifi olduğunu biliyor musunuz?

Ekonominin günden güne inişli çıkışlı değişimi toplumumuz tarafından sürekli değerlendirilmektedir. Fakat faizler düşünce ev kredisi yapılandırmak mümkün mü? Ev kredisi çekmiş bireyler faizlerin düşmesiyle geri ödeme konusunda kendisinin daha zararlı çıkacağını düşünerek kredisini tekrardan yapılandırabilmektedir. Örnek olarak 0,90 faiz oranı ile ev kredisi çekmiş bir birey düşünelim. Geri ödemesi 72 ay olarak anlaşma sağlanmıştır.

Kredi Ürünlerini Yapılandırma (Konut – Tüketici )

Günümüzde ki ekonomik dengenin değişmesiyle beraber banka faizleri 0,80’e düştüğü takdir de az önce örnekte vermiş olduğumuz vatandaşımız tekrardan banka ile iletişime geçerek yeni yapılanmaya gidebilir. Yeni yapılanma sayesinde geri ödemesini biraz daha aşağı çekerek kendi maddi imkanları doğrultusunda tekrardan anlaşma sağlanabilir ve geri ödeme planlaması 48 ay 64 veya ay şeklinde güncellenebilmektedir. Bu anlaşma banka ve kredi sahibi kişi arasındaki kefil ve ipotek edilen şartların tekrardan sağlanması durumunda gerçekleşebilmektedir. Yeni yapılanma kesinlikle otomatik olarak hesaplanmaz ve bu durumda banka daha zararlı çıkmaz.

Okunmalı : Banka Kredisi Ara Ödemesi

 Vatandaş aldığı krediyi geri ödeme konusunda yeni yapılanmaya giderek amaç düşen faizler doğrultusunda geri ödemesi planlanan paranın yeni ekonomik dönemde ne kadar sürede ödenmesi ve ne kadarlık bir düşüş sonucu ödenmesi konusunda karar verilir. Kredi sahibi ipotek altındaki mallarını yeni yapılandırmada da kullanmak zorundadır. Aynı durum kefil olunan kişilerin tekrardan sağlanmasını gerektirir.

Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak
Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak

Faizler Düşünce Ev Kredisini Başka Banka İle Yapılandırmak

Faizlerin düşmesiyle beraber bankalar kendi aralarında rekabet yarışı içine girmektedir. Vatandaşların bankalara olan ev kredilerini geri ödemesi hakkında yeni yollara başvurmuş olması bu rekabete yol açar. Farklı bankalar diğer bankalara göre faiz oranlarını 0,05 daha düşük tutarak müşterilerine daha maliyetsiz hizmet vermek ve onları kendi firmalarına kazandırmak için çeşitli kampanyalar yaparlar

Faizler düşünce ev kredisi yapılandırmak isteyen vatandaşlar için anlaşmalı olduğu banka dışındaki bankalardan daha düşük faizle kredi çekerek eski bankasındaki borcu kapatıp yeni faizle çektiği yeni bankaya olan borcu asıl olan kalıcı borcu olarak güncellenir. Yani vatandaşımız 0,90’dan 2 sene önce çektiği krediyi bugün 0,80’e faizlerin düştüğünde yeni bir kredi çekerek 0,90a çektiği banka ile borcunu kapatıp yeni borcunun faizini 0,80 olarak güncellemektedir. Bunun için eski bankasıyla hiçbir görüşme yapmasına gerek yoktur.

Okunmalı : Avukata düşen banka borçlarını yapılandırma (taksitlendirme)

Yeni kurulan bankaların genellikle aldığı büyük işler yeni yapılandırmaya gitmek isteyen kredi sahiplerinin bu bankalar aracılığı ile güncel faiz oranlarını yakalamasıdır. Yeni güncel banka faizlerinin açıklanmasının ardından her kredi sahibi vatandaş bankalar kurulunun açıkladığı yeni anlaşmalara uyarak kredilerini istedikleri banka ile yapılandırabilmektedir. Yeni yapılandırmak istediği bankaya yeni kefiller ve yeni ipotek mülk kuralları ise tamamen o banka ve kredi sahibinde saklıdır ve ikili anlaşma tamamen onlara husustur. Bankalar kişiden kişiye yeni ve güncel yapılandırma seçenekleri sunabilmektedir.

Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak
Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi borcunu tekrar yapılandırma işlemine bankalar sıcak bakmazlar. Nedeni ise sizin yapılandırma ile kazanç sağlamanız karşısında bankanın kayıp yaşamasıdır. Bu nedenle kişiyi zorlarlar, yapmaktan kaçınırlar yapsalar bile geciktirme yoluna giderler. Yasal olarak tüketicinin talebini yerine getirmek zorunda olan bankalar BDDK kısaltma adı olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca denetlenir ve yasalara uygun hareket etmesi istenir. Bu nedenle de ilgili kurumlara banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Konut ve tüketici kredisi yapılandırma gibi tüm bankacılık işlemleri için taleplerinizi yazılı yapmakta fayda olacaktır. Nedeni ise sözlü başvurular uçup giderken yazılı olanlar kalır ve ileriki dönemde gerecek hukuki zeminde sizlere yasal dayanak sağlar. Burada bankanızdan istediğiniz her önemli hususu yazılı olarak istemeniz en doğru adım olacaktır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma