Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Ölen Kişilerin Bankadaki Parası Nasıl Alınır? Mirasçılar Nasıl Paylaşır?

Ölen Kişilerin Bankadaki Parası Nasıl Alınır? Mirasçılar Nasıl Paylaşır?

Aydin Duran Aydin Duran -
202 0

Ölen kişilerin bankadaki parası mirasçıları tarafından alınması gerekir. Ancak bankadan alabilmeniz için atmanız gereken adımlar bulunmaktadır. Bu aşamada mirasçı ya da mirasçıların bankalardaki vefat eden kişilerin hesaplarındaki TL ve Döviz kurundaki parası nasıl alınır? Soruların cevaplarını vereceğiz.

Vefat eden kişilerin bankalara olan borçlarının yanı sıra bankalarda bulunan hesaplarında da para olabiliyor. Bu aşamada ölen kişinin mirasçısı durumunda olan kişiler bu parayı nasıl alırız? Mirasçılar nasıl alır? Mirasçıların paylaşması nasıl yapılır? Gibi bir dizi sorunun cevabı merak edilenlerden.

Ölen Kişilerin Bankadaki Parası Vasiyet Açısından Önemli

Vefat eden kişinin herhangi bir vasiyeti olmadığı zamanlarda mal varlıkları mirasçılar arasında eşit paylarda paylaşılır. Öncelik yasal mirasçı olduğunuzu kanıtlayacak belgeniz olmasıdır. Bunun için de yasal veraset ilamı çıkarmanız ve ilamda mirasçıların kim veya kimler olduğu, mirasa hangi oranlarda ortak oldukları gösteren belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu belge de veraset ilamı ile gerçekleşir.

Veraset İlamı ve İntikal Vergisi Beyannamesi Verilmesi Gerekiyor

Veraset ilamı çıkarılmasında vefat eden kişinin son kayıtlı ikamet adresinin Vergi Dairesine gidilmesi ve burada o kişiye ait Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi verilmesi gerekir. Kişinin vefatı ile birlikte ilk dört aylık süreç içinde bu beyanname verilmesi önemli. Bazı hukuksal durumlarda bu süre uzatılabilir.

Ölen Kişilerin Bankadaki Parası alınması için veraset ve İntikal Vergisi beyannamesi ile söz konusu verginin ödenmesi gerekir. Burada ödeme yapmazsanız vergi kesintisi bankadan alacağınız para üzerinden yapılır. Yani karşınıza kesintili ve kesintisiz şekliyle iki şekilde para çekme imkanı çıkar. Eğer vergi dairesine öderseniz ödediğinize dair belgeyi de bankaya ibraz etmeniz gerekecektir. Ölen kişinin vergi borcu ya da taksitleri varsa bu borçlarında ödenmesi önemlidir.  Ölen Kişinin Banka ve Senet Borçları Ne Olur? Sorusunun cevabı da incelenmelidir.

Banka Paradan Kesinti Yapar mı?

Bankaya veraset ilamı ile birlikte parayı almak için başvurduğunuzda banka bu parayı mirasçılar açısından eşit oranlarda pay eder. Vergiyi ödediğinize dair bir belge ibrazınız olmazsa yüzde beş gibi bir vergi kesintisi yapılarak size düşen pay teslim edilir. Kesilen vergilerin hepsi Vergi Dairesine aktarılmaktadır.

Ölen Kişinin Bankadaki Döviz Paraları Nasıl Alınır?

Ölen kişinin bankada döviz hesapları olabilir. Bu durumda güncel kur oranları üzerinden değil de kişinin öldüğü tarihteki döviz kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek sizlere para ödemesi yapılır. Bu durumun yanlış olduğunuz düşünebilirsiniz. Ancak yasal mevzuatlar bu şekilde.

Ölen Kişinin Bankalardaki Parası Nasıl öğrenilir?

Mirasçıların ölen kişilerin banka hesaplarını bilemeyebilir. Bu anlamda banka şubesine veraset ilamı ile başvurmanız halinde öğrenebilirsiniz. Ancak daha geniş ve kesin net bilgiyi Bankalar Birliğinden almanız doğru olur. Türkiye Bankalar Birliğine  yapacağınız başvuru ile tüm banka hesapları ve borçları dahil hepsine ulaşmış olabiliyorsunuz.

Ölen kişilerin bankadaki parası başta olmak üzere, kalan taşınmaz mal varlıkları, mirasçılar üzerinde paylaşımı, kredi ve diğer borçları gibi finansal sorunlar için tüm hususlarda hukuki destek almak sizin için de doğru bir husus oluşturur.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma