Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tüketiciler Zincir Marketlerde Satılan Ürünleri Karşılaştırabilecek

Tüketiciler Zincir Marketlerde Satılan Ürünleri Karşılaştırabilecek

Aydin Duran Aydin Duran -
208 0
Tüketiciler Zincir Marketlerde Satılan Ürünleri Karşılaştırabilecek

Yeni yönetmelik ile zincir marketler satışa sundukları ürünlerin fiyatları ile ilgili verileri Bakanlığın belirlediği sisteme giriş yapmak zorunda bırakıldı. Bu sayede tüketiciler artık fiyat karşılaştırmasını rahatlıkla yapabilecek. Yeni Yönetmelik Tüketicinin Marketlerdeki Fiyat Karşılaştırmasını Yapabilmesine Olanak Sağlıyor.

Gıda Fiyatları Sisteme Kaydedilecek

Özellikle hızlı tüketime konu olan malların satış fiyatlarında yüksek artışların meydana gelmesi nedeniyle enflasyon ve yüksek fiyatlarla mücadele kapsamında hükümet tarafından yeni bir adım daha atıldı. Perakende ticaretinde uygulanacak ilkelere dair yönetmelikte yapılan değişiklik ile 200 den fazla şubesi olan zincir marketler fiyatlarını sisteme yüklemek zorunda kalacak.

Tüketiciler Zincir Marketlerde Satılan Ürünleri Karşılaştırabilecek
Tüketiciler Zincir Marketlerde Satılan Ürünleri Karşılaştırabilecek

Resmi Gazete’nin 7 Aralık 2022 tarihli sayısı yayınlandı. 32036 sayılı Resmi Gazete ile Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair yönetmelik yayınlandı. 6.8.216 tarih vve29793 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe giren Perakende Ticarette Uygulanacak Yönetmeliğin 12/C maddesine yeni ekleme yapıldı.

Marketler Sisteme Ürün Fiyatlarını Girecek

12/Ç maddesi ile yeni düzenlemeye yer verildi. Bu anlamda kamuoyunun mevcut fiyatlar hakkında bilgi edinebilmesi, tüketicilerin fiyat araştırmalarını doğru bir şekilde yapabilmesi için özellikle gıda ile hızlı tüketim malzemeleri satışında şube sayısı 200 ve daha fazla olan marketler sattıkları ürünler hakkında bilgi verecek. Bakanlığın yeni uygulamaya koyduğu sisteme söz konusu bilgileri marketler tarafından yüklenmesi zorunlu tutulacak. Bakanlığın sistemine yüklenen verilen kamuoyu ile paylaşılacak.

7 Aralık 2022 tarih ve 32036 sayılı Resmi Gazetede yapılan açıklama ile yönetme değişikliğini buradan okuyabilirsiniz. Yaşam için ihtiyaç duyulan gıda fiyatları artık tüketiciler tarafından karşılaştırılabilecek.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma