Hacizli Araç Nasıl Satılır?

Hacizli Araç Nasıl Satılır?

Hacizli araç nasıl satılır? Nasıl ihale edilir? Nerelerden hacizli araçlar alınır? İcralık araç alımında şartlar ve birçok önemli husus makalemizde yer alıyor.

Genellikle ödenmeyen borçlar ve kredi taksitleri sebebiyle pek çok banka araçlara haciz koyabilir. Bankaların haciz koymuş olduğu araçlar ya da banka tarafından rehin alınmış olan araçların satışları ise şu şekilde gerçekleştirilir.

Kredi kapama taksit tutarını banka tarafından hesaplanmasıyla çıkan tutarla beraber sizin adınıza bankaya para yatırımı gerçekleştirilir. Bunun ardından banka araç üzerindeki ipoteği kaldırır. Sonrasında noterde aracın satışı sırasında eksik olan tutar nakit ya da bankayla havale EFT şeklinde ödenir. Böylece hacizli araçların kredisi kapatılarak hacizli araç satışı olmuş olur. Pek çok yerde hacizli araç alımı veya satımı yapılırken de borçların ödenmesi bu işlem ile beraber gerçekleştirir. Elbette ki bu işlem yapılırken araçların üzerindeki belli sınırları da aşmaması alım ya da satım yaparken çok büyük önem arz eder. İcralık araçlar fiyatı ile en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.

Araç Haczinin Kaldırılması İçin Nereye Başvuru Yapılması Gerekir?

Pek çok kişi aracına haciz geldiği zaman aracın üzerindeki haczin kaldırılması için nereye başvuru yapılıp yapılmadığı araştırmasını yapar. Borcun veya haciz koyma işlemini gerçekleştirirken icra dairesine gitmek araç haczini kaldırılması için ilk başvuru yeridir. İcra dairesine gittikten sonra gerekli ifadeyi verip kişinin 6 ay içerisinde de herhangi bir haciz talebinde bulunmaması gerekir. Sonucunda aracın üzerinde bulunan haciz düşer. Fakat aracın üzerinde bulunan haczin kalkmaması durumunda bazı ek işlemlerde gerekir. Eğer aracınızın üzerindeki haczin yanlışlıkla konulduğu tespit edilirse icra dairesi başkanlığına giderek bu durum ile ilgili müracaat etmeniz gerekir.

Aracın Üzerinde Haczin Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebiliriz?

Pek çok kişi kendi aracında hacizin olup olmadığını ya da araç üzerinde hak mahrumiyetinin olup olmadığı ile ilgili soruların cevabını öğrenmek ister. Sizler de aracınızın üzerinde haciz durumunu, rehin durumunu, vergi borcu durumunu ya da araçla ilgili her türlü sorunun cevabını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için e-devlet üzerinden araçla ilgili sorgulama işlemi yaparak her türlü bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Araç haciz sorgulama işlemi yaptığınızda araba üzerinde yakalama kararı mevcut ise bu kararın kalkması da gerekir. Bu kararın kalkmaması durumunda aracınız asla trafiğe çıkamaz. Trafiğe çıksanız bile çok büyük sorunlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Yine bu durum aracın üzerinde rehinlik varsa da araç rehin kaldırma işleminin de gerekli kurumlar tarafından yapılması gerekir.

Araç Haczinin Kalkması Ne Kadarlık Süreyi İçerir?

Araçlarının üzerine haciz gelen pek çok kişinin diğer bir merak ettiği soru arasında da araç haczinin kaç gün içerisinde kalktığıdır. İcra Dairesi Başkanlığı tarafından araç haczinin kaldırılma işlemleri için herhangi bir süre belirlenmemiştir. Fakat araç haczi olan bir kişinin başvuru yapmasının ardından her işlemi düzgün giderse yaklaşık 1 ya da 3 gün içerisinde aracının haczi kalkabilir. Fakat ek işlemlerin gerçekleşmesi durumunda bu süre uzayadabilir.