Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Satın Almanın Bir Riski Var Mı?

Hacizli Araç Satın Almanın Bir Riski Var Mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
213 0
Hacizli Araç Almanın Riski Var mı

Araç almayı düşünenlerin son zamanlarda en merak ettikleri konulardan biri de hacizli araç almak riskli mi sorusudur. Fiyatı ile en uygun haliyle alınan icralık araçlar beraberinde bazı riskleri getirmektedir. Bu anlamda alıcıların aklına birçok soru gelir.

Bilindiği üzere icralık araçlar diğer araçlara göre daha uygun oluyor. Bu sebeple araç alacakların ilk tercihi hacizli araçlar oluyor fakat alıcıların kafası karışık. Hacizli araç almak bir yandan kârlı görülürken öte yandan riskli olup olmadığı tartışılıyor. Hacizli araç almak riskli mi? Ne gibi riskleri var? Hacizli araç almak kârlı mı? Soruları son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Hacizli Araç Nedir? Alınır mı?

Hacizli araç, araç sahibinin borcunu ödenememesi durumunda diğer eşyalarda olduğu gibi aracına el konulmasıdır. Bir bankaya veya devlet kurumuna borcunuz olduğu zaman aracınıza haciz gelip satışa sunulabilir. Bu durumda satışa çıkarılan araç başka birisi tarafından satın alınabilir.

Hacizli Araç Almanın Riski Var mı?
Hacizli Araç Almanın Riski Var mı?

Hacizli Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacizli araç satın alırken ilk dikkat edilmesi gereken şey satıcının güvenilir olmasıdır. Bir devlet kurumu veya banka olabilir ama herhangi bir şahıstan hacizli araba almak riskli olabilir. Haciz konulan araçlar önce bir otoparkta tutulur daha sonra ekspertiz raporu tutulduğunda satışa sunulur. Tüm işlemler tamamlandığında e-uyap üzerinden araç ilana koyulur.

Aracın piyasadaki değerine göre açık artırma fiyatı belirlenir. Peki, icradan araç almanın şartları var mı? Hangi şartlara sahip olmak gerek? Öncelikle 18 yaş sınırı var. 18 yaşın altındaysanız zaten normal bir araç da alamazsınız. İhaleye katılabilmeniz için 18 yaşın üzerinde olmalısınız. TC vatandaşı olmalısınız. İhaleden aracı aldığınızı varsayalım. Herhangi bir masrafı var mı? Varsa ne kadar ücret gerekli? Bu konular iyi araştırılmalı ve o şekilde karar verilmelidir. Böylece yapılan satın alma işlemi daha sağlıklı olacaktır.

Hacizli Araç Almanın Riskleri

 Hacizli araç alırken bazı vergilere tabi tutulursunuz. Örneğin binek araçlarda yüzde 1 oranında vergi alınır.   Alınacak araçların genelde ruhsatları olmaz ruhsat alınması gereklidir. Hacizli araç almanın riskleri nelerdir?

 Mesela vergi dairesinin düzenlediği bir ihaleye katılarak hacizli araç almayı düşünüyorsanız araçtan iyi anlayan biri olmalısınız. Çünkü burada satılan hacizli araçlar ekspertiz raporu olmayan araçlardır. Ekspertiz raporu olmadığı için aracı inceleyip öyle almalısınız. Eğer araç konusunda fazla bilgili değilseniz aracı aldıktan sonra bası masraflarla karşılaşabilirsiniz. Yani aracı alacağınız yerin ekspertiz raporu sunması çok önemlidir. Bu rapor mutlaka gerekli yerlerden istenmelidir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise aracın satış şartnamesinde araçla ilgili bilgiler vardır. Aracı teslim almaya gittiğinizde satış şartnamesindeki bilgiler dışında araçta bir kusur varsa veya herhangi bir beklenmedik durum oluştuysa ihaleye itiraz edip fes ettirebilirsiniz. Bu yüzden aracı incelemek çok önemlidir. İnceleme yapıldıktan sonra alım işlemi gerçekleştirilmelidir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma